Obrońca Wrocławia - bł. Czesław

Obrońca Wrocławia - bł. Czesław
Bł. Czesław, dominikanin - fot. Tomasz Muszyński, Public domain, via Wikimedia Commons

Należał do znamienitej śląskiej rodziny Odrowążów. Był w pierwszym pokoleniu polskich dominikanów. Habit zakonny przyjął od świętego Dominika, którego spotkał i podziwiał w Rzymie. Zasłynął z cudownej obrony Wrocławia przed najazdem tatarskim. Jest przykładem duchownych zaangażowanych w obronę polskich miast i miejsc kultu, jak bł. Sadok, obrońca Sandomierza i przeor Augustyn Kordecki w obronie Jasnej Góry. 20 lipca Kościół wspomina błogosławionego Czesława.

Urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim, niedaleko Opola. Jego krewnym był pochodzący także stamtąd św. Jacek Odrowąż.

Studiował w Krakowie, w Bolonii we Włoszech i być może także w Paryżu. Nie wiemy dokładnie, kiedy przyjął święcenia kapłańskie. Należał jednak do księży z otoczenia krakowskiego biskupa Iwona Odrowąża. Został mianowany na urząd kustosza kolegiaty sandomierskiej. Świadczy to o jego szlacheckim pochodzeniu.

Razem ze św. Jackiem towarzyszył biskupowi Iwonowi w 1218 roku w jego wizycie ad limina do papieża Honoriusza III. Tam spotkał św. Dominika Guzmana, założyciela dominikanów. Był pod jego wrażeniem. Na jego oczach i wobec wielu świadków, Dominik dokonał cudu wskrzeszenia chłopca, który zabił się spadłszy z konia. Czesław został w Rzymie. Wstąpił do dominikanów w roku 1220 lub rok później. Odbył krótką formację.

Wracając do Polski, założył klasztor dominikański we Fryzaku w Austrii. Kiedy w 1222 roku, wraz ze św. Jackiem i innymi współbraćmi przybyli do Krakowa, biskup Iwo Odrowąż przywitał ich serdecznie. Pierwsi dominikanie oddali się pracy duszpasterskiej i kaznodziejstwu.

Brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego… modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolice i teren miasta Wrocławia.

W roku 1225 biskup Pragi zaprosił dominikanów do stolicy Czech. Został tam wysłany Czesław wraz z kilkoma braćmi. Założyli klasztor św. Klemensa i rozpoczęli pracę duszpasterską.

W następnym roku Czesław przybywa do Wrocławia. Ówczesny biskup, Wawrzyniec, przyjął go z otwartymi rękami i przekazał dominikanom parafialny kościół św. Wojciecha. Zachował się oryginalny dokument z 1 maja 1226 roku mówiący o przekazaniu świątyni.

Czesław był przeorem klasztoru wrocławskiego do 1233 roku, kiedy został wybrany na urząd prowincjała. Prowincjałem był trzy lata. Jako prowincjał brał udział w 1234 roku w kapitule generalnej zakonu w Bolonii, a następnie w Rzymie w kanonizacji św. Dominika. Po złożeniu urzędu prowincjała, wrócił do Wrocławia i do śmierci był przeorem wrocławskiej wspólnoty dominikanów.

W 1241 roku Tatarzy najechali Polskę i podeszli aż do Wrocławia, oblegając miasto. W dużej części je zniszczyli i spalili, ale ostatecznie go nie zdobyli. Ludność przypisywała uratowanie miasta wstawiennictwu i modlitwom Czesława, który modlił się o ocalenie miasta i był duszą obrony, wychodząc na wały i zachęcając do oporu. Jan Długosz w Rocznikach Królestwa Polskiego tak opisywał to cudowne zdarzenie: „brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego… modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolice i teren miasta Wrocławia. Pod wpływem tego niezwykłego zjawiska serca Tatarów ogarnął strach i osłupienie do tego stopnia, że zaniechawszy oblężenia uciekli raczej niż odeszli”.

Czesław zmarł 15 lipca 1242 roku. Natychmiast został otoczony czcią. Jego wstawiennictwu przypisywano wiele cudów. Kult zatwierdził papież Klemens XI w 1713 roku. Papież św. Paweł VI w 1963 roku ogłosił błogosławionego Czesława patronem Wrocławia. Jego doczesne szczątki spoczywają w tamtejszym kościele dominikańskim.

W ikonografii błogosławiony Czesław przedstawiany jest z kulą ognistą lub słupem ognia. Atrybutami są m.in. krzyż misyjny, kielich, monstrancja i różaniec.

Zrekonstruowany wizerunek bł. Czesława - www.przewodnik-katolicki.plZrekonstruowany wizerunek bł. Czesława - www.przewodnik-katolicki.plW czerwcu 2006 roku przedstawiono wyniki prac wrocławskiego zespołu badawczego. Antropolodzy przebadali czaszkę bł. Czesława, a ich wnioski potwierdzają ustalenia historyków. Na podstawie tych badań, po prawie 770 latach, zrekonstruowano prawdopodobny wygląd Błogosławionego. Jest nadzieja, że te badania przyczynią się do przyśpieszenia jego procesu kanonizacyjnego.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
30,03 zł
42,90 zł

Szczęśliwi, ponieważ spotkali Boga

Żyli w różnym czasie. Mierzyli się z rozmaitymi trudnościami i byli wystawiani na liczne próby. Biedni i bogaci, sławni i niemal anonimowi. Wszyscy oni – błogosławieni, czyli szczęśliwi. Warto ich lepiej...

Skomentuj artykuł

Obrońca Wrocławia - bł. Czesław
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.