Dominikanki z Broniszewic wspominają, jak zebrały na Dom Chłopaków

Dominikanki z Broniszewic wspominają, jak zebrały na Dom Chłopaków
(fot. facebook.com/dpsbroniszewice)
Radio Zet/dm

- To nie było w ogóle zaplanowane. Jeśli chodzi o zasięgi i to, co ten filmik wywołał. To oddajemy „Szefowi” - tak siostry Dominikanki z Broniszewic w wywiadzie dla Radia Zet wspominały powstanie filmiku z ich udziałem, dzięki któremu zakonnice zabrały fundusze na budowę domu dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych. 

W Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach mieszka 56 wychowanków. Są to chłopcy w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej. 

W 2017 roku zakonnice, które opiekują się podopiecznymi podjęły decyzję o budowie nowego domu dla swoich wychowanków. Wcześniejsza placówka nie spełniała wymogów przeciwpożarowych i musiała zostać zamknięta.

- To było trudne, bo kiedy podjęłyśmy decyzję o budowie domu, to tych pieniędzy nam po prostu brakowało. Nie było na zwykle codzienne podstawowe życie - mówi siostra Eliza Myk OP.

DEON.PL POLECA

Jednak budowa obiektu okazała się bardzo kosztowna i siostry były zmuszone do kwestowania z tego powodu.

Przełomowym momentem okazał się kwiecień 2017, kiedy zakonnice nagrały filmik z okazji Dnia Pingwina. Filmik szybko stał się prawdziwym viralem, który podbił sieć. Dzięki niemu o DPS-ach w Broniszewicach usłyszała cała Polska.

- Miałyśmy głupawkę - byłyśmy zmęczone. Jeździłyśmy na niedzielne kwesty w różne części Polski, a od poniedziałku do piątku pracowałyśmy, wysiłkowo nawet. Więc jak był Światowy Dzień Pingwina, to chciałyśmy  wstawić coś dla naszych przyjaciół i cieszymy się, że to poszło - dodaje zakonnica.

- To nie było w ogóle zaplanowane. Jeśli chodzi o zasięgi i to, co ten filmik wywołał. To oddajemy „Szefowi”. W ogóle się nie spodziewałyśmy, że tak może być - mówi siostra Tymoteusza OP.

Po udostępnieniu w sieci filmiku u sióstr zjawili się dziennikarze, którzy nagłośnili akcję. Dominikankom udało się uzbierać na budowę domu 5 mln zł.

Wesprzyj powstanie filmu dokumentalnego o siostrach

"Chcielibyśmy, żeby to miejsce i te siostry poznało jak najwięcej ludzi. Dlatego po raz kolejny zaprosiłem do współpracy Jakuba Słabka, bardzo zdolnego i wrażliwego filmowca" - czytamy w opisie zbiórki otwartej przez Piotra Żyłkę.

Chcemy nakręcić film dokumentalny o siostrach (w dwóch wersjach - dłuższej na YouTube i krótszej do mediów społecznościowych). Ich premiera będzie towarzyszyć premierze książki. Dlaczego? Bo są pewne rzeczy, których nie da się wyrazić słowem. Chcemy jak najlepiej oddać w obrazku, to czego papier nie jest w stanie pokazać.

W ten sposób chcemy też wykorzystać potencjał komunikacyjny Internetu i mamy nadzieję dotrzeć z informacją o odważnych dominikankach do zupełnie nowych osób.

 

"To są Boskie kobiety. Nieziemskie Siostry. Ich energia, determinacja i odwaga nie są z tego świata" - kto tak powiedział o siostrach z Broniszewic? Przeczytasz o nich i o ich misji w nowej książce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Dominikanki z Broniszewic wspominają, jak zebrały na Dom Chłopaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.