Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę
Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary.
Słowo na dziś (J 20,2-8)
Z ewangelii wg św. Jana: [Maria Magdalena] pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.
Komentarz do Ewangelii (27.12.2022)
Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę pusty grób oraz uczniów biegnących do niego i odkrywających prawdę, że krzyż nie jest końcem historii Jezusa. Zobaczę otoczenie. Posłucham przesłania Marii Magdaleny. Razem z Piotrem i Janem pobiegnę w duchu na miejsce złożenia ciała Jezusa.
Myśl: Uczniowie, Maria Magdalena jako pierwsza, potem pod wpływem jej wołania Szymon Piotr i Jan biegną do pustego grobu i odkrywają prawdę, iż Jezus żyje. Pan został przez nich odkryty w wierze, w zadziwieniu, poprzez znaki (pusty grób, płótna, chusta). Dane im było zobaczyć i uwierzyć, że wszystko, czego wcześniej doświadczyli z Jezusem, dopełnia się w zmartwychwstaniu. To jest właściwa perspektywa spoglądania na życie i działalność Jezusa, ale to jest także opis tego, jak uczeń Chrystusa dochodzi do wiary. To jest wskazówka jak dochodzą do wiary uczniowie innych epok, którzy nie spotkali Jezusa fizycznie.
Emocja: Pustka po stracie. Maria biegnie przerażona do uczniów, bo w grobie nie było ciała Jezusa. Uczniowie biegną zadziwieni wydarzeniami. Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary.
Wezwanie: Proszę o łaskę widzenia i uwierzenia. Podziękuję za świadków wiary, którzy mnie prowadzili do ‘pustego grobu’. Popatrzę wokoło po swoim otoczeniu szukając znaków obecności i działania Boga.
Skomentuj artykuł