Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę
Fot. Tim Marshall / unsplash.com

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary.

Słowo na dziś (J 20,2-8) 

Z ewangelii wg św. Jana: [Maria Magdalena] pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.

Komentarz do Ewangelii (27.12.2022)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę pusty grób oraz uczniów biegnących do niego i odkrywających prawdę, że krzyż nie jest końcem historii Jezusa. Zobaczę otoczenie. Posłucham przesłania Marii Magdaleny. Razem z Piotrem i Janem pobiegnę w duchu na miejsce złożenia ciała Jezusa. 

Myśl: Uczniowie, Maria Magdalena jako pierwsza, potem pod wpływem jej wołania Szymon Piotr i Jan biegną do pustego grobu i odkrywają prawdę, iż Jezus żyje. Pan został przez nich odkryty w wierze, w zadziwieniu, poprzez znaki (pusty grób, płótna, chusta). Dane im było zobaczyć i uwierzyć, że wszystko, czego wcześniej doświadczyli z Jezusem, dopełnia się w zmartwychwstaniu. To jest właściwa perspektywa spoglądania na życie i działalność Jezusa, ale to jest także opis tego, jak uczeń Chrystusa dochodzi do wiary. To jest wskazówka jak dochodzą do wiary uczniowie innych epok, którzy nie spotkali Jezusa fizycznie. 

DEON.PL POLECA

Emocja: Pustka po stracie. Maria biegnie przerażona do uczniów, bo w grobie nie było ciała Jezusa. Uczniowie biegną zadziwieni wydarzeniami. Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary. 

Wezwanie: Proszę o łaskę widzenia i uwierzenia. Podziękuję za świadków wiary, którzy mnie prowadzili do ‘pustego grobu’. Popatrzę wokoło po swoim otoczeniu szukając znaków obecności i działania Boga.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak

Dlaczego sens znika z naszego życia i jak go odnaleźć 

Mierzymy się z wielkimi zagadnieniami współczesności, ale czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi problemom, z którymi musimy się borykać na co dzień?

Prof. Dominika Dudek...

Skomentuj artykuł

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.