Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę
Fot. Tim Marshall / unsplash.com

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary.

Słowo na dziś (J 20,2-8) 

Z ewangelii wg św. Jana: [Maria Magdalena] pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.

Komentarz do Ewangelii (27.12.2022)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę pusty grób oraz uczniów biegnących do niego i odkrywających prawdę, że krzyż nie jest końcem historii Jezusa. Zobaczę otoczenie. Posłucham przesłania Marii Magdaleny. Razem z Piotrem i Janem pobiegnę w duchu na miejsce złożenia ciała Jezusa. 

Myśl: Uczniowie, Maria Magdalena jako pierwsza, potem pod wpływem jej wołania Szymon Piotr i Jan biegną do pustego grobu i odkrywają prawdę, iż Jezus żyje. Pan został przez nich odkryty w wierze, w zadziwieniu, poprzez znaki (pusty grób, płótna, chusta). Dane im było zobaczyć i uwierzyć, że wszystko, czego wcześniej doświadczyli z Jezusem, dopełnia się w zmartwychwstaniu. To jest właściwa perspektywa spoglądania na życie i działalność Jezusa, ale to jest także opis tego, jak uczeń Chrystusa dochodzi do wiary. To jest wskazówka jak dochodzą do wiary uczniowie innych epok, którzy nie spotkali Jezusa fizycznie. 

Emocja: Pustka po stracie. Maria biegnie przerażona do uczniów, bo w grobie nie było ciała Jezusa. Uczniowie biegną zadziwieni wydarzeniami. Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty, choć samo w sobie bolesne i trudne, może się przerodzić w spotkanie ze Zmartwychwstałym i prowadzić do wiary. 

Wezwanie: Proszę o łaskę widzenia i uwierzenia. Podziękuję za świadków wiary, którzy mnie prowadzili do ‘pustego grobu’. Popatrzę wokoło po swoim otoczeniu szukając znaków obecności i działania Boga.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak

Dlaczego sens znika z naszego życia i jak go odnaleźć 

Mierzymy się z wielkimi zagadnieniami współczesności, ale czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi problemom, z którymi musimy się borykać na co dzień?

Prof. Dominika Dudek...

Skomentuj artykuł

Doświadczenie pustki, braku, tęsknoty może przerodzić się w zmartwychwstanie i wiarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.