Duchowość ignacjańska. Jezuita wyjaśnia, czym jest i dlaczego jest ważna dla chrześcijan

Duchowość ignacjańska. Jezuita wyjaśnia, czym jest i dlaczego jest ważna dla chrześcijan
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Omar Ram / Unsplash
Fundacja św. Ignacego Loyoli / YouTube / pk

- Dla nas rachunek sumienia kojarzy się najczęściej z poczuciem winy, ze spowiedzią, podczas gdy dla św. Ignacego rachunek sumienia to podstawowe narzędzie rozeznawania duchów, dostrzegania walki duchowej, która toczy się w nas. Jest to decydujące dla naszego szczęścia osobistego, rodzinnego i wiecznego - mówi ojciec Stanisław Łucarz SJ z Fundacji św. Ignacego Loyoli.

- Św. Ignacy Loyola to założyciel jezuitów, zakonu znanego przez wszystkich, kojarzonego ze szkołami, naukowością, różnoraką działalnością, także charytatywną, z pomocą uchodźcom… Tyle, że to, co najważniejsze dla jezuitów - to jak w przypadku każdego człowieka - jest ukryte gdzieś we wnętrzu. Tą rzeczą najważniejszą jest duchowość. Nazywamy ją duchowością ignacjańską, która wyrasta z nawrócenia świętego Ignacego - mówi o. Stanisław Łucarz SJ.

Ignacjański rachunek sumienia - narzędzie rozeznawania duchów

Jezuita podkreśla, że nawrócenie św. Ignacego było bardzo mocno związane z trudami jego życia, a zwłaszcza z długą i ciężką chorobą. - Ona wyraża się przede wszystkim w dziele świętego Ignacego, które nazywamy ćwiczeniami duchownymi, a w nich szczególną rolę odgrywa rachunek sumienia - podkreśla o. Stanisław Łucarz SJ i dodaje:

"Dla nas rachunek sumienia kojarzy się najczęściej z poczuciem winy, ze spowiedzią, podczas gdy dla św. Ignacego rachunek sumienia to podstawowe narzędzie rozeznawania duchów, dostrzegania walki dachowej, która toczy się w nas i w której trzeba być zorientowanym, jaki duch we mnie działa. Czy jest to duch zły czy dobry".

DEON.PL POLECA

Coś, od czego zależy nasze szczęście

Jezuita wyjaśnia, że kiedy już człowiek nauczy się to rozpoznawać, zaczyna podejmować właściwe decyzje i wybory. - Jest to decydujące dla naszego szczęścia osobistego, rodzinnego i wiecznego – podkreśla duchowny.

31 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Loyoli - założyciela zakonu jezuitów, patrona rekolekcji, a także matek oczekujących dziecka. "W związku z tą uroczystością Fundacja życzy wszystkim inspiracji życiem i dziełem św. Ignacego oraz zaprasza do ciągłego odkrywania duchowości ignacjańskiej" - pisze Fundacja Świętego Ignacego, która z okazji wspomnienia swojego patrona przygotowała nagranie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Ignacy Loyola

Pięknie wydany klasyczny tekst Ćwiczeń, zatwierdzony przez wszystkich papieży od XVI wieku po dziś jako najlepszy sposób odprawiania rekolekcji. Książeczka służąca zarówno dającym rekolekcje jak i wszystkim, którzy już je odbyli i pragną podtrzymać w...

Skomentuj artykuł

Duchowość ignacjańska. Jezuita wyjaśnia, czym jest i dlaczego jest ważna dla chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.