10 rzeczy, o których musisz pamiętać na pielgrzymce

10 rzeczy, o których musisz pamiętać na pielgrzymce
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

Sierpień to czas pielgrzymek do Częstochowy. Bez przerwy docierają do nas informacje, która pielgrzymka doszła na miejsce, a która dopiero wyrusza. Wędrowanie do Matki Bożej może stać się czasem prawdziwie wiernej modlitwy, ale potrzebujemy do tego przede wszystkim komfortu fizycznego.

Jak o niego zadbać? Co trzeba zabrać, a co lepiej zostawić w domu? Co nam pomoże dobrze przeżyć ten czas, a co będzie nam przeszkadzać? Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki poradnik pielgrzyma:

DEON.PL POLECA1. Różaniec + Pismo Święte

Jeżeli chcemy w pełni duchowo przeżyć ten czas, zabierzmy ze sobą różaniec i Pismo Święte. Różaniec może mieć różne formy - zwykły różaniec ze wszystkimi paciorkami, mały różaniec (na którym można odmawiać "dziesiątki" różańca), różaniec pierścionek. Nie musimy zabierać ze sobą całego ciężkiego Pisma Świętego, dzisiaj, w dobie smartfonów, możemy "nosić" je w telefonie i zawsze mieć pod ręką.

2. Odpowiednia odzież

W drodze ważna jest przede wszystkim odpowiednia, wygodna odzież. Warto zabrać ze sobą bawełniane skarpetki, koszulki zakrywające ramiona (osłaniają przed mocnym słońcem), krótkie spodenki albo długie spódnice. Pamiętajmy o tym, że najlepiej zabrać ze sobą jasne ubrania, które tak bardzo nie przyciągają słońca. Na pielgrzymce moda nie ma znaczenia, liczy się komfort i wygoda.

3. Podstawowe kosmetyki

Na pielgrzymkę spakujmy drobne, podręczne kosmetyki. W drodze przydają się zwykłe chusteczki higieniczne, ale także chusteczki nawilżone. Przy upałach nie zapomnijmy o używaniu kremu z filtrem, dzięki któremu zapobiegniemy poparzeniom skóry.

4. Chustka na głowę

Przy wysokich wakacyjnych temperaturach bardzo ważna jest ochrona głowy. Każdy może wybrać coś dla siebie: czapka, kapelusz, chustka, które ochronią nas przed słońcem. Dodatkowo, na postoju możemy chustkę lub kapelusz zwilżyć wodą i w ten sposób się ochłodzić chociaż na chwilę. Warto mieć przy sobie drugą dodatkową na kark.

5. Wygodne buty

Pielgrzymka to przede wszystkim długa piesza trasa. Nie sposób przejść dziennie 20-30 km w niewygodnych butach. Przygotujmy się do tego wcześniej, wyjdźmy na długi spacer dla porównania w butach trekkingowych i w sandałach. Trzeba sprawdzić wcześniej, w których z nich może być nam najwygodniej. Jeśli byliśmy już kiedyś na pielgrzymce, to wystarczy sobie przypomnieć, w czym szliśmy.

6. Płaszcz przeciwdeszczowy

W przypadku nagłych deszczy lub burz niezawodny jest płaszcz przeciwdeszczowy. Płaszcz jest lepszy od kurtki, ponieważ możemy pod nim schować także plecak i wysycha stosunkowo szybciej. Nośmy go codziennie przy sobie, nigdy nie wiadomo, jak i kiedy zmieni się pogoda.

7. Apteczka

W bagażu podręcznym także pamiętajmy o apteczce. Powinny się w niej znaleźć: podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, plastry, bandaże elastyczne, węgiel leczniczy, termometr. Jeżeli jesteśmy na coś uczuleni lub na co dzień przyjmujemy leki, to zabierzmy je także ze sobą.

8. Karimata + śpiwór

Do bagażu podstawowego nie zapomnijmy zabrać karimaty i śpiwora. Zależnie od tego, w jakiej pielgrzymce idziemy, być może będziemy potrzebowali wziąć także namiot. Karimata przydaje się na noclegach w szkołach, remizach, domach rekolekcyjnych. Warto zabrać ze sobą także niewielką, łatwo składaną karimatę do plecaka podręcznego, na której będziemy mogli spokojnie usiąść na każdym postoju.

9. Dokumenty

Pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą potrzebne dokumenty. Jeżeli cokolwiek by się stało, pomogą one w szybszym załatwieniu wszelkich formalności. Warto zabrać ze sobą dowód osobisty, ale także wszelkie dokumenty związane z przebytą chorobą lub problemami zdrowotnymi.

10. Dobry humor

Ostatnie, ale nie mniej ważne jest zabranie ze sobą… dobrego humoru! Pielgrzymka to w dużej mierze czas na poznanie nowych ludzi, na rozmowy, żarty, śpiew. To nie tylko trud drogi, ale także wspólne doświadczenie i dobra okazja do tego, żeby zarażać innych dobrym humorem.

Może przychodzi wam coś jeszcze do głowy, co jest niezbędne w czasie pielgrzymki? Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły, które mogą uzupełnić nasz poradnik, zapraszamy do komentowania.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl i "Modlitwą w drodze".

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwa, która zmienia życie. Krok po kroku.

Jeśli należysz do osób, które słyszały o Nowennie pompejańskiej, ale jeszcze jej nie odmawiały, najwyższa pora to zmienić.

Pompejanka jest zbiorem świadectw o cudach, nawróceniach i sytuacjach, które...

Skomentuj artykuł

10 rzeczy, o których musisz pamiętać na pielgrzymce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.