3 modlitwy w czasie mszy świętej, na które nie zwracamy uwagi

3 modlitwy w czasie mszy świętej, na które nie zwracamy uwagi
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Catholic Link Ruth Baker

Choć są obecne w czasie każdej liturgii, to bardzo często je ignorujemy i nie skupiamy się na tym, czego dotyczą. To duży błąd.

Czy wiedziałeś, że istnieją trzy modlitwy wypowiadane podczas mszy, które, tak jak czytania, są inne za każdym razem? Nie wiedziałam o tym do ostatniej rozmowy z moim tatą, kiedy uświadomiłam sobie, że za każdym razem wypowiadam te słowa i nie przywiązuję do nich większej wagi.

Kocham chodzić na mszę, modlić się i otrzymywać największe dary, które kiedykolwiek zostały nam dane. Tym nie miej wiem, że za każdym razem muszę być maksymalnie uważna i skoncentrowana na tym, co dzieje się w na ołtarzu. Dlatego zawsze dobrze jest przypomnieć sobie małe, ale wcale nie mniej ważne części mszy, które są przez nas pomijane.

Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą

Trzy modlitwy, podczas których regularnie odpływałam myślami to: kolekta, modlitwa nad darami oraz modlitwa po komunii. Są to krótkie modlitwy, odmawiane przez księży przed lub po "większych" lub bardziej oczywistych częściach mszy.

Są tak krótkie i podobne do siebie do tego stopnia, że łatwo je nieumyślnie zignorować. Ale one zawsze są inne!

Pierwszą z tych modlitw jest Kolekta:

Kolekta stanowi końcową część "obrzędów wstępnych" mszy, która również zawiera akt pokutny i hymn: chwała na wysokości Bogu. Kościół opisuje kolektę w ten sposób:

"Kapłan wzywa ludzi do modlitwy i wszyscy, wraz z kapłanem, pogrążają się w zupełnej ciszy by móc doświadczyć obecności Boga i przywodzić na myśl swoje intencje. Następnie ksiądz odmawia modlitwę zwykle nazywaną Kolektą. Według starożytnej tradycji Kościoła, kolekta jest zazwyczaj adresowana do Boga Ojca; przez Chrystusa w Duchu Świętym".

Dlaczego msza święta jest tak ważna dla wierzącego?

W mojej opinii, te modlitwy są piękne i zasługują na nasz czas i uwagę - może choć raz po powrocie z mszy poświęcimy chwilę by się głębiej nad nimi zastanowić. Przypominają nam o Boskiej ojcowskiej trosce, jednocześnie wywołując uczucie powagi i szacunku kiedy zaczynamy mszę.

Modlitwa nad Darami

Przedostatnią częścią Mszy jest Liturgia Eucharystyczna. Podczas tej części ksiądz odmawia modlitwę nad darami. Jak mówi definicja:

"Gdy ofiary zostały złożone na ołtarzu i towarzyszące temu obrzędy zakończone, w drodze zaproszenia do modlitwy z kapłanem i za pośrednictwem modlitwy nad darami, przygotowywanie darów zostaje zakończone, a dokonuje się przygotowanie do modlitwy eucharystycznej".

Modlitwa nad farami przypomina nam, że jesteśmy bezpośrednio dotknięci darami, które zostały przyniesione do ołtarza. Jest to przypomnienie, że to, co ma się wydarzyć w konsekracji, nie jest symbolem, ale realnym wydarzeniem. Jest to dokładnie ta sama ofiara, którą złożył Chrystus na Kalwarii, a my przeżywamy to poprzez przeistoczenie chleba i wina na Jego Ciało i Krew.

Modlitwa po Komunii

Po tym jak parafianie otrzymają komunię, kapłan i wierni modlą się w ciszy przez jakiś czas. W razie potrzeby, psalm lub inna pieśń pochwalna mogą być odśpiewane przez wiernych. Aby zakończyć modlitwę Ludu Bożego, a także zakończyć cały obrzęd komunii, kapłan odmawia modlitwę po komunii, podczas której modli się o owoce właśnie sprawowanej tajemnicy.

Ile kosztuje Msza św.? Jakie są stawki?

Modlitwa po komunii to modlitwa księdza w naszym imieniu aby msza święta nie pozostawiała nas bez zmian, a dar Eucharystii oddziaływał na nas cały czas.

Kiedy kolejnym razem pójdziesz na mszę, spróbuj zanotować w telefonie, jedną z tych modlitw. Możesz wykorzystać ją codziennie, używać rano i wieczorem. Przeszukaj Internet i dowiedz się więcej na temat kolekty, modlitwy nad darami i modlitwy po komunii.

Tłumaczenie: Monika Chomentowska

Tekst pierwotnie ukazał się natronie Catholic Link

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

3 modlitwy w czasie mszy świętej, na które nie zwracamy uwagi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.