Jeszcze kilkaset lat temu modlitwa na różańcu wyglądała zupełnie inaczej. Te 5 rzeczy na pewno zmieniło się w ciągu ostatnich kilku wieków.
Różaniec to popularna i jak wiele aspektów z obszaru wiary i religii, przez lata zmieniała się jego forma. Różaniec, w sposób jaki modlimy się dzisiaj, jest podobny, lecz nie identyczny do tego, jak modlono się wieki temu. Serwis ChurchPOP pisze o kilku różnicach.
Oto 5 rzeczy, które zmieniły się w różańcu na przestrzeni wieków:
1. Modlitwa "Zdrowaś Maryjo"
Zdrowaś Maryjo, które znamy dzisiaj nie brzmi tak samo jak to, w jaki sposób dawniej modlili się katolicy. Pierwotnie, było to tylko kilka wersów z Pisma Świętego: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc łona Twojego.
>>15 obietnic, które Maryja miała złożyć każdemu, kto odmawia różaniec<<
"Z czasem, ludzie dodali słowa Maryja oraz Jezus, by nie było wątpliwości o kim jest mowa i ostatecznie w XV i XVI wieku zostało dodane: Święto Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej" - informują dziennikarze portalu.
2. Tajemnice Światła
Przez wieki, różaniec oficjalnie posiadał trzy zestawy tajemnic: radosne, bolesne i chwalebne. W 2002 roku przez Jana Pawła II zostały dodane Tajemnice Światła, które skupiają się na nauczaniu Chrystusa.
3. Przesłanie fatimskie
Na życzenie Matki Bożej, które zostało wygłoszone w Fatimie w 1917 roku, wielu katolików dodaje na końcu każdej dziesiątki: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
4. Biblijny różaniec
Od co najmniej XV wieku istnieje tendencja dodawania dodatkowej linijki tekstu do każdego Zdrowaś Maryjo. Tekst pochodzi z Pisma Świętego i jest związany z daną tajemnicą.
>>To stanie się, jeśli przez 30 dni będziesz odmawiać różaniec<<
5. Uklęknięcie
Wczesne wersje różańca z XI i XII wieku wymagały klękania i leżenia twarzą do ziemi w pewnych momentach modlitwy.
Skomentuj artykuł