5 w pełni poświęconych ojców

5 w pełni poświęconych ojców
(fot. Aleksandr Khmeliov / shutterstock.com)

Dziś Dzień Ojca. Zwłaszcza w tym dniu warto przywołać sylwetki mężczyzn, którzy są wzorami nie tylko ojcostwa, ale i wiary.

1. Louis Martin

Ojciec św. Teresy z Lisieux wspierał w powołaniu nie tylko Małą Tereskę, ale także wszystkie ze swoich pięciu córek. Każda z nich wstąpiła do zakonu. Można powiedzieć, że przyjął za dewizę słowa "Jeśli Bóg Cię wzywa, niezwłocznie Mu odpowiedz".

Ludwik był żywo zaangażowany w działalność lokalnego kościoła, starając się głosić Ewangelię czynem. Był także ogromnie cierpliwy. Tereska nie należała do łatwych dzieci i często wpadała w złość, ale z czasem zobaczyła, że jej ojciec wysłuchiwał jej z miłością nawet w tych najgorszych momentach. W ten sposób pokazał jej obraz Boga jako miłosiernego i czułego ojca.

Święci rodzice Małej Teresy z Lisieux >>

DEON.PL POLECA

2. & 3. Benedykt z Nursji i Jan Bosko

Chociaż obaj nie byli biologicznymi ojcami, to w stosunku do swoich uczniów i podopiecznych zachowywali prawdziwie ojcowski stosunek.

Benedykt rozpoczyna swą regułę słowami: "Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń ku nim ucho swego serca". Pisze do uczniów personalnie, do każdego z osobna, tak jakby byli dziećmi. Sam Guzman, autor serwisu The Catholic Gentleman, mówi, że Benedykt "prowadzi swych uczniów z delikatnością i pokorą, której potrzeba każdemu ojcowi, by nie władać swoimi dziećmi, lecz zdobywać ich zaufanie i kształcić w pragnieniu świętości".

Jan Bosko - charyzmatyczny wychowawca >>

Jan Bosko żył w czasach wielkich przemian społecznych. Młodzież żyła wtedy trudnych warunkach i bardzo często pracowała fizycznie po 12 godzin dziennie. Święty oddał się pracy z opuszczonymi i potrzebującymi młodymi, zakładając domy wychowawcze. System, w którym pracował opierał się na naczelnym prawie miłości, stąd zakazano w nich stosowania wszelkich kar cielesnych. Wychowawca starał się być przyjacielem, a nie sędzią. Dzieci musiały nie tylko być kochane, ale także o tym wiedzieć.

4. Tomasz More

Był kanclerzem Anglii w trakcie rządów Henryka VIII, lecz jego sprzeciw wobec planowanego rozwodu króla, doprowadził go na szafot. Jest znakomitym przykładem męczennika sumienia, ale i nowoczenego rodzica.

Po śmierci swej żony Jane, samotnie wychowywał czwórkę dzieci. Zdecydował się na drugie małżeństwo z wdową Alice Harpur Middleton i choć para nie miała wspólnego potomstwa, to z miłością opiekował się jej córką z pierwszego małżeństwa. Jako zamożny szlachcic, wziął w opiekę także dwie inne dziewczynki.

Dbał o wykształcenie wszystkich swoich córek starając się zapewnić im taką edukację, jaką otrzymywali mężczyźni, co było niespotykaną ówcześnie postawą.

Przez całe życie korespondował ze swoimi dziećmi, a w listach uczył ich świadomości konsekwencji podejmowanych wyborów. Z tekstów wyłania się postać mężczyzny, który wie jakie są koszty podejmowanych decyzji, lecz wierzy, że zysk, który przyjdzie po śmierci, przeważy wszelką doczesną cenę.

5. Święty Józef

Większość rzeczy, które o nim wiemy przekazuje Tradycja, a sam nic nie mówi w całym Piśmie Świętym. Lecz skoro sam Bóg wybrał go, by wychował Jego Syna, to trudno szukać lepszego wzorca ojcostwa.

Święty Józef - wsłuchany w Słowo Boga >>

Żył odpowiedzialnie i brał na siebie wszelkie trudy jakie przyniosło niespodziewane ojcostwo, którym musiał obdarzyć syna, którego nie spłodził. Cała jego siła wzięła się z miłości, którą darzył Maryję i małego Jezusa oraz z zawierzenia Słowu Bożemu. Jego misja była niezwykła, bo Józef stał się "człowiekiem, któremu Bóg polecił straż nad swoimi najcenniejszymi skarbami" jak pisał Jan Paweł II.

Podołał tej próbie pokazując, że każde ojcostwo jest darem i ofiarą z siebie.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 w pełni poświęconych ojców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.