6 rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli nie zgadzasz się z nauczaniem Kościoła

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli nie zgadzasz się z nauczaniem Kościoła
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
Logo źródła: Catholic Link Becky Roach

Jeśli jest jakiś punkt w nauczaniu Kościoła, którego nie możesz zrozumieć, przedstawiamy konkretne rady, które mogą pomóc ci w rozwiązaniu tego problemu.

Nie jest tajemnicą, że nauki Kościoła katolickiego często wzbudzają kontrowersje. Tak było od samego początku i jest to rezultat pragnień liderów Kościoła, by głosić słowo Boże ponad powszechną opinią. Ostatnimi czasy wydaje się, że umiejętności mediów w wyciąganiu wypowiedzi z kontekstu, aby pokazać pewien punkt widzenia, przyczyniły się do braków w rozumieniu, czego tak naprawdę naucza Kościół.

Biskup Fulton Sheen powiedział kiedyś: "W USA nie ma choćby stu osób, które nienawidzą Kościoła katolickiego, ale są miliony, które nienawidzą tego, co błędnie odbiera się jako Kościół katolicki".

Jeśli jakiś punkt widzenia Kościoła ci nie odpowiada, zachęcam cię do działania. Zostań "detektywem" i zrób małe dochodzenie, zanim spiszesz na straty przestarzałą doktrynę. Użyj tych wskazówek, które poprowadzą cię do odnalezienia prawdy i sensu twojego życia.

1. Upewnij się, że rozumiesz, czego Kościół naprawdę naucza.

          

Wiele rzeczy, które uważamy za prawdziwe, są efektem karmienia nas nimi przez media lub przekazywania ich z pokolenia na pokolenie. Znajdź chwilę, aby dowiedzieć się, co głosi Kościół, poprzez pójście do niego. Jest wiele świetnych źródeł, które ci w tym pomogą.

2. Poświęć czas, by zastanowić się, dlaczego się nie zgadzasz.

Gdy już zrobisz swoje dochodzenie, poświęć trochę czasu, by pomyśleć, dlaczego nie zgadzasz się ze stanowiskiem Kościoła. Pytania, które masz, zapisuj we własnym dzienniku. Czy zdarzyła się w twoim życiu sytuacja, która doprowadziła do tego, jak się czujesz? Czy byłbyś w stanie przyjąć naukę czegoś, co powoduje życiowe zmiany lub byłoby dla ciebie wymagające? Jakie emocje towarzyszą ci, kiedy myślisz o naukach religijnych związanych z tą kwestią? Kim była osoba, która jako pierwsza ci je pokazała?

3. Porozmawiaj z księdzem lub duchowym doradcą.

Jeżeli masz pytanie na temat swojego zdrowia, słuchasz opinii lekarza. Jeśli to twój samochód jest tym, co cię martwi, udajesz się do mechanika. Gdy mamy pytanie lub obawę w duchowych sprawach, powinniśmy udać się do eksperta w tej dziedzinie, tak jak robimy to w każdej innej sprawie. Znajdź księdza (nie musi być z twojej parafii), który będzie w stanie usiąść i przedyskutować z tobą pytania, które cię trapią. Jeżeli nie możesz znaleźć księdza, z którym mógłbyś się spotkać, zapytaj o polecanego doradcę duchowego z twojej diecezji.

4. Odwiedź Jezusa podczas adoracji.

Jeżeli nigdy nie byłeś na adoracji, teraz jest dobry moment, aby to zmienić. Większość kościołów oferuje możliwość bycia blisko Jezusa raz w tygodniu lub częściej. Najlepszą rzeczą jest to, że nie musisz tam nic robić; wystarczy, że przyjdziesz. Możesz przynieść swoją listę pytań, dziennik czy Biblię, jeśli chcesz, lecz możesz też posiedzieć w ciszy. Jest to dobre miejsce, aby prosić Boga: "Panie, wierzę; wybaw mnie z niewiary!"

5. Bądź cierpliwy w stosunku do siebie i Kościoła.

Mogą minąć lata, zanim zrozumiesz stosunek Kościoła do pewnych spraw, a innych prawdopodobnie nigdy nie pojmiesz. Bądź cierpliwy w stosunku do siebie i Kościoła. Nie poddawaj się w dążeniu do wiary i zrozumienia. Tak jak Pan mówił w Ewangelii św. Mateusza: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam".

6. Dołącz do wspólnoty

Bycie członkiem małej wspólnoty wewnątrzkościelnej wyda obfity owoc w twoim dążeniu do prawości. Najprawdopodobniej spotkasz tam ludzi, którzy doświadczyli tych samych co ty wątpliwości i frustracji. Słuchanie i uczenie się od innych może przyczynić się do znalezienia odpowiedzi na twoje pytania.

Bądź pewien naszych modlitw za twoją podróż w głąb wiary i zrozumienia!

Tłumaczenie: Bartosz Stawowy

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu Catholic Link

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli nie zgadzasz się z nauczaniem Kościoła
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli nie zgadzasz się z nauczaniem Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.