9 sposobów, aby uczcić Maryję w maju

9 sposobów, aby uczcić Maryję w maju
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Catholic Gentleman fr. Ed Broom

Październik jest miesiącem Różańca; Listopad, miesiąc przeznaczony na modlitwę za wiernych, którzy odeszli; Czerwiec, zanurzamy się w oceanie miłosierdzia Najświętszego Serca Pana Jezusa; W lipcu chwalimy i czcimy Najdroższą Krew Chrystusa, która była ceną za nasze zbawienie. Maj jest miesiącem Maryi.

Maryja jest córką Boga Ojca, Matką Syna Bożego i Mistyczną Oblubienicą Ducha Świętego, Królową aniołów, świętych, nieba i ziemi.

Święci darzą ją uznaniem w potężnych, inspirowanych i często poetyckich słowach chwalą Najświętszą Maryję Pannę.

Jakie mogą być sposoby, abyśmy mogli w ciągu tego miesiąca - miesiąca Maryi - objawiać naszą miłość i oddanie Najświętszej Maryi Pannie? Oto dziesięć pomysłów:

1. Poranna modlitwa

Pierwszym gestem, który powinniśmy robić każdego ranka, jest modlitwa - modlitwa poświęcenia Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi. Zacznij dzień z Maryją! Błogosławiona Matka Teresa wzruszona wielką miłością do Maryi, rzekła: "Maryjo, daj mi swoje serce: tak piękne, tak nieskazitelnie czyste; Twoje Serce tak pełne miłości i pokory, że będę mogła otrzymywać Chrystusa w Chlebie Życia i kochać Go tak, jak Ty Go kochasz i służyć Mu w formie ubogich".

To idealna modlitwa na każdy poranek w maju!

2. Angelus / Regina Caeli

Tradycyjnie tą modlitwą modlimy się w południe, ale teraz można to robić kiedykolwiek. Dlaczego nie modlić się trzy razy dziennie o 9:00, 12:00 i o 18:00? W ten sposób będziemy uświęcać poranne godziny, godziny po południu i godziny wieczorne przez świętą i słodką obecność Maryi.

Te modlitwy przypominają o kluczowej obecności Maryi w tajemnicach naszego zbawienia - Wcieleniu, Męce, śmierci i Zmartwychwstanie naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa! Św. Jan Vianney przypomina nam o stałej obecności i działaniu Maryi w naszych życiach: "Dopiero po Sądzie Ostatecznym Maryja będzie mogła odpocząć; Od teraz do tej pory jest ona zbyt zajęta swoimi dziećmi. Służba Królowej Nieba jest panowaniem, a życie pod jej rozkazami jest czymś więcej niż to".

3. Poświęć dom i rodzinę przez Niepokalane Serce Maryi

Przygotuj się na poświęcenie przez dziewięciodniową nowennę różańcową i modlitwę, a następnie z kapłanem poświęć wizerunek Maryi, jak również członków rodziny. Z tego błogosławieństwa i poświęcenia Bóg Ojciec będzie zalewał ciebie i twoją rodziną błogosławieństwami.

4. Naśladuj Maryję

Jeśli naprawdę kogoś kochamy, to chcemy poznać ich lepiej, śledzić ich bliżej, a ostatecznie naśladować ich dobre cechy, które nazywamy cnotami. Bierz z nich przykład, a będziesz na drodze do świętości! Z czego możemy brać przykład w przypadku Maryi? Oto 10 cnót: jej głęboka pokora, żywa wiara, posłuszeństwo, nieustająca modlitwa, stałe zapieranie się siebie, wielka czystość, gorąca miłość, heroiczna cierpliwość, anielska miłość i niebiańska mądrość! Święty Ludwik uczy nas: "Najwięksi święci, ci najbogatsi w łasce i cnotach, będą najbardziej pracowici w modlitwie do Najświętszej Dziewicy, patrząc na nią jako idealny model do naśladowania i jako potężnego pomocnika".

5. W czasie pokus wezwij Maryję

Nasze życie jest stałą strefą walki, aż do śmierci! Nie powinniśmy walczyć sami z diabłem, ciałem i światem. Zamiast tego, w chwili pokusy, kiedy wszystko wydaje się być beznadziejne, wezwij święte imię Maryi: módl się za Jej wstawiennictwem!

Jeśli to zrobisz, wszystkie siły piekła zostaną pokonane. Maryja jest niczym "generał" w niebiańskiej armii. Na jej polecenie wrogowie - złe duchy - uciekają, znikają i zostają pokonani! Św. Franciszek Salezy był kuszony do rozpaczy i przez modlitwę za wstawiennictwem Maryi, "Memorare" (przypisywanej św. Bernardowi), pokonywał pokusy.

Św. Antoni Maria Claret był zażarcie kuszony do poddania się pokusie przeciwko czystości. Za sprawą zagorzałych modlitw za wstawiennictwem Maryi, diabeł nieczystości został wygnany, a młody Antoni otrzymał specjalne łaski, aby żyć czystością i aby nieustannie wygłaszać kazania, napisać wiele książek, które czyniły ogromne dobro.

6. Maryja i rok liturgiczny 

Poznaj potężną obecność Maryi w Mistycznym Ciele Chrystusa, tj. w Kościele. Zwróćcie szczególną uwagę na obecność Maryi w Roku Liturgicznym - np. w Mszach. Ostatecznym celem Mszy Świętej jest oddawanie czci Bogu Ojcu, przez ofiarowanie Syna Bożego i mocy Ducha Świętego.

Jednak Maryja ma szczególne miejsce w Roku Liturgicznym. Maryja jest Matką Boga, Matką Kościoła, a co więcej - jest naszą Matką w porządku łaski! Przeczytaj uważnie List Apostolski Papieża Pawła VI "Marialis Cultus", który jasno wyjaśnia obecność Maryi w kalendarzu liturgicznym. To jest arcydzieło duchowe. Musisz to przeczytać!

7. Czytanie o Maryi

Aby dobrze kształtować naszą relację z Maryją, powinniśmy pielęgnować zarówno doktrynę, jak i oddanie. Nauka bez oddania może być jałowa i sucha. Pobożność bez doktryny może łatwo zdegenerować się w zwykły sentymentalizm!

Dlaczego zatem nie przeczytać Listu Apostolskiego Jana Pawła II "Najświętsza Maryja Panna i Różaniec"? Ten duchowy klejnot łączy w sobie zarówno solidną doktrynę katolicką (mariologię) z delikatną miłością i oddaniem Maryi. Święty Papież zachęca cały świat do kontemplacji oblicza Jezusa przez oczy i serce Maryi: "Maryja jest najszybszą, najkrótszą, najłatwiejszą i najbardziej skuteczną drogą do Jezusa".

8. Mów o Maryi

Zostań gorliwym Apostołem Maryi. Jednym z najbardziej znanych współczesnych głosicieli Maryi jest Św. Maksymilian Kolbe.

Jego miłość do Maryi nie mogła być ograniczona. Jedną z apostolskich metod, których Kolbe używał, było rozpowszechnianie oddania Niepokalanej za pomocą Cudownego Medalu (Medal Niepokalanego Poczęcia NMP).

Jakakolwiek okazja by się nie nadarzyła, św. Maksymilian darował nieodpłatnie medal każdej osobie. Nazywał je "duchowymi pociskami".

Medal jest zwany "cudownym" z prostego powodu - wiele cudów przypisuje się tym, którzy z niego korzystają z wielką wiarą, miłością i ufnością we wstawiennictwo Maryi. Dlaczego nie stać się współczesnym apostołem maryjnym, idąc śladem Kolbe? Ten wielki święty stwierdził z przekonaniem: "Sama Niepokalana ma od Boga obietnicę zwycięstwa nad szatanem. Ona szuka dusz, które poświęcą się jej całkowicie, które staną się w jej rękach silnymi instrumentami przeznaczonymi do zgładzenia szatana i rozprzestrzeniania się Królestwa Bożego".

9. Najświętszy różaniec

W Fatimie Matka Boża objawiła się sześciokrotnie dzieciom pasterza - Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. W każdym objawieniu Matka Boża nalegała na modlitwę do Najświętszego Różańca. Aż sześć razy! Św. Jan Paweł II w swoim dokumencie na temat Najświętszej Maryi Panny i różańca nalegał, błagał, aby cały świat modlił się różańcem, aby zbawić rodzinę, oraz aby zapanował pokój na świecie.

Dlaczego nie słuchać świętego Jana Pawła II? Dlaczego nie słuchać Matki Bożej, jej próśb z Fatimy? Jeśli ich wysłuchasz, rodzina zostanie ocalona i nastanie pokój, na który tak długo czeka ludzkie serce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

9 sposobów, aby uczcić Maryję w maju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.