Abp Ryś: mówimy tak obraźliwe rzeczy o Bogu, że aż strach! [REKOLEKCJE OSTATNIEJ SZANSY - DZIEŃ TRZECI]

Abp Ryś: mówimy tak obraźliwe rzeczy o Bogu, że aż strach! [REKOLEKCJE OSTATNIEJ SZANSY - DZIEŃ TRZECI]
(fot. Archidiecezja Łódzka)
2 lata temu
DA "U Szczepana" / sz

"Nie mówcie w głupi sposób o przeznaczeniu. Nieraz mówimy tak obraźliwe rzeczy o Bogu, ze aż strach! Nogę złamał - no miał pisane. Chałupę mu spaliło - a no takie było przeznaczenie. Przeznaczenie to jest jedno: być na obraz i podobieństwo jedynego Bożego Syna" - powiedział abp Grzegorz Ryś trzeciego dnia rekolekcji.

"To jest to, do czego Bóg każdego z nas przeznaczył i do tego nas też powołał. To jest propozycja złożona mojej wolności, a Duch w tobie krzyczy: zgódź się, zgódź się…" - dodał metropolita łodzki.

"Całe stworzenie wielbi Boga przez nasze usta. Człowiek jest wezwany, żeby wypowiedzieć wzdychanie stworzenia. Św. Franciszek mówi, że wszystko co jest stworzone na świecie, lepiej chwali Boga niż my, bo żadne ze stworzeń nie ukrzyżowało Jezusa, nawet diabły, a człowiek tak" - komentuje czytania z liturgii słowa arcybiskup.

Pod koniec abp Grzegorz Ryś opowiedział historię, gdy uzmysłowił sobie, czym jest stworzenie w oczach Pana: "Pamietam kiedyś byliśmy na Rysach. Odprawialiśmy Eucharystię na półce pod Rysami, było absolutnie piękne słońce. Są takie dni, że z Rysów widać tysiąc szczytów i wtedy człowiek wie, że kocha góry. To wszystko było tak cudne dookoła. Miałem ochotę mówić: jaka to jest niebywała katedra te Tatry. Ale potem popatrzyłem na tych młodych ludzi tutaj i uświadomiłem sobie, że każdy z nich jest piękniejszy od tych gór. A tak naprawdę te góry to jest kupa kamieni. To człowiek może z tych gór zrobić katedrę, jeśli się w środku tych gór pomodli. Kamień, który jest przy drodze możesz użyć do budowania domu, ale możesz kogoś tym kamieniem uderzyć. Człowiek nadaje sens stworzeniu. Stworzenie wzdycha, ale wtedy, kiedy człowiek mu w tym pomoże. Skąd się bierze nasze wzdychanie? Ono się bierze stąd, że mamy w sobie jedynie - albo aż - pierwsze Dary Ducha. Dosłownie pierwociny Ducha. Nie mamy całości, bo nie mamy pełni".


Jeśli jeszcze nie zdążyłeś odbyć rekolekcji w Wielkim Poście i wsłuchać się w Słowo Boże, zapraszamy na rekolekcje ostatniej szansy, które prowadzi abp Grzegorz Ryś. Daj się dotknać Słowu i przeżyj ten Wielki Tydzień głębiej.


W dniach 31 marca - 2 kwietnia w parafii św. Szczepana w Krakowie odbyły się rekolekcje akademickie, które poprowadził abp Grzegorz Ryś. Ich tematem był fragment zaczerpnięty z listu św. Pawła do Rzymian: "Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się Synów Bożych". Rekolekcje zorganizowało Duszpasterstwo Akademickie "U Szczepana".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
13,93 zł
19,90 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: mówimy tak obraźliwe rzeczy o Bogu, że aż strach! [REKOLEKCJE OSTATNIEJ SZANSY - DZIEŃ TRZECI]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.