Ateista o Janie Pawle II: "to wielki człowiek. Drugiego takiego już nie ma"

Ateista o Janie Pawle II: "to wielki człowiek. Drugiego takiego już nie ma"
(fot. Maria Giołbas)
Logo źródła: dominikanie.pl dominikanie.pl / Maciej Zięba OP

"Każdy, kto widział ten pontyfikat, pamięta, że od 2002 roku papież był coraz bardziej bezradny i słaby. Ale w ten sposób głosił ważne rzeczy..." - mówi o. Maciej Zięba OP, prezes "Instytutu Tertio Millenio", która popularyzuje nauczanie Jana Pawła II.

Dominikanin w filmie opublikowanym na portalu dominikanie.pl przypomina, jak wielką nauka dla świata było zmaganie papieża Polaka z chorobą.

"Tak opisywano tę lekcję cierpienia w "Der Spiegel": "Może prawda jest taka, że ojciec święty triumfował też w swoich klęskach. Nie był w stanie zapobiec wojnie w Iraku. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej wzruszającego jednak niż modlitwy o pokój wygłaszane przez papieża na wózku inwalidzkim, bezwładnie przechylonego na bok jak obalone drzewo. I to, jak pielgrzymowali do niego najważniejsi tego świata, a on ich, bez wahania, upominał" - cytuje o. Zięba.

"W tych trudnych momentach, kiedy cierpienie zrywa wszelkie momenty PR-u i kiedy umieranie jest najbardziej autentycznym świadectwem to świadectwo umierania dawał nam papież. To była jego wielka posługa w świecie, gdzie efektywność, zdrowie, fitness, szybkie sukcesy, osiągnięcia, a zarazem wyniki sondaży, oglądalności, klikalności wydają się być bożkami, papież przez swoją bezradność i chorobę udzielał nam tej wielkiej lekcji" - mówi dominikanin.

Przytacza również słowa Andrei Camillerego, autorytetu włoskiej lewicy i ateisty: "Jest człowiekiem z rzadkiego już gatunku, który wie, jak cierpi człowiek. Wie, jakiego potrzeba ziarna, jakiej ziemi, żeby wyrósł plon. Wstrząsająco prawdziwy jest jego związek z życiem, całkowicie obcy sztuczności medialnego świata. To, że media pokazują dziś jego cierpienie, jest jego triumfem nad telewizyjną łatwizną. To wielki człowiek. Drugiego takiego już ma."

DEON.PL POLECA

Zobacz cały film o. Macieja Zięby:

* * *

O. Maciej Zięba urodził się w 1954 r. we Wrocławiu. Był aktywnym działaczem antykomunistycznego podziemia, w tym “Solidarności”. Do zakonu wstąpił w sierpniu 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987. W roku 1995 założył i został dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Od 1998 do 2006 r. był prowincjałem polskiej prowincji dominikanów. W 1999 z nominacji Jana Pawła II został członkiem Synodu Biskupów Europy. W 2001 został członkiem Rady Społecznej Episkopatu Polski. W 2003 mianowany przez Jana Pawła II konsultorem Papieskiej Rady Iustitia et Pax.

Ostatnio zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Instytut Tertio Millenio na swoim facebookowym profilu poprosił o modlitwę w jego intencji:

Bardzo prosimy o modlitwę w intencji ojca Macieja Zięby OP, który znajduje się w szpitalu, w ciężkim stanie.

Opublikowany przez Instytut Tertio Millennio Sobota, 12 października 2019

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Ateista o Janie Pawle II: "to wielki człowiek. Drugiego takiego już nie ma"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.