Boże Narodzenie trwa nieustannie

Boże Narodzenie trwa nieustannie
(fot. AJ / Jakub.hp [CC BY-SA 4.0])

Jak wygląda prawdziwe Boże Narodzenie? Józef chce się rozwieść z Maryją, oboje są uciekinierami. Mędrcy ze Wschodu to obcy, a pasterze? Raczej nie należało nikomu życzyć żeby się z nimi spotkali po zmroku. To dzieje się tu i teraz.

"Chrześcijaństwo zaczyna się  od momentu gdy zgodzimy się żyć w takim świecie, jaki jest: pełnym dobra i zła, szarym i kolorowym. W Polsce można odnieść wrażenie, że Pan Jezus się urodził w Dolinie Chochołowskiej, a Maryja była z Nowego Targu. Warto się przyjrzeć realiom biblijnym. Józef chce się rozwieść z Maryją, oboje są uciekinierami bez dachu nad głową. Mędrcy ze Wschodu byli obcymi, którzy w większym stopniu niż inni zobaczyli prawdę tych czasów. A pasterze? Raczej nie należało nikomu życzyć żeby się z nimi spotkali po zmroku. Może by życie zachował, ale pieniędzy już nie" - mówi Wacław Oszajca SJ.

Po co się modlić o uzdrowienie?

„To dziś bardzo modne, ale dlaczego Pan Bóg ma mnie wyrywać z porządku, który stworzył? Zło nie wymknęło się Mu z rąk, więc co mam z tym zrobić?” - pyta jezuita. Nie mamy odpowiedzi na pytanie o to skąd zło, ale to ma swój cel: mamy się nie głowić, tylko stać przy cierpiącym człowieku i starać się ulżyć w jego cierpieniu.

Gdzie mieszka Bóg?

Wniosek jest prosty: jeśli chcesz Pana Boga znaleźć, to nie szukaj Go poza chmurami, tylko patrz przed siebie. Jeśli będziesz uważnie patrzył, to zobaczysz, że ktoś cię woła i ma dla ciebie szereg propozycji, ale szanuje twoją wolność. To jest Pan Bóg.

DEON.PL POLECA

Posłuchaj:

Dla osób preferujących platformy podkastowe, z przyjemnością informujemy, że już jesteśmy na Spotify! Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, więcej znajdziesz poniżej:

 

Niepotrzebny Adwent (ale się przydaje). Rozmowa z Wacławem Oszajcą SJ

Czy jeszcze wierzymy, że Jezus powróci? Co by nam powiedział? „Jeśli się wierzy, że nasza rzeczywistość nie jest zawieszona w próżni, ale jest w niej jeszcze coś więcej - Duch Święty - to na dobrą sprawę Adwent nie jest potrzebny” - mówi Wacław Oszajca SJ. Posłuchaj adwentowego podcastu i poszukaj z nami Pana Boga, a zobaczysz, że Boże Narodzenie trwa nieustannie.

WSZYSTKIE CZĘŚCI CYKLU DOSTĘPNE SĄ TUTAJ: #NiepotrzebnyAdwent2019

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wacław Oszajca SJ, Damian Jankowski

Czasem trzeba stracić wiarę, by uwierzyć naprawdę

Wiara przestała być czymś oczywistym. Kościół przechodzi kryzysy, mierząc się z dramatem wykorzystania seksualnego oraz licznymi problemami związanymi z klerykalizmem, celibatem i skostniałymi strukturami, które niszczą wspólnotę. Czy...

Skomentuj artykuł

Boże Narodzenie trwa nieustannie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.