Bp Nitkiewicz: Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża

Bp Nitkiewicz: Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża
Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu (fot. Diecezja Sandomierska)
1 miesiąc temu
KAI/mk

- Chrystus nie zadowala się nawet najpiękniejszymi modlitwami. Słowa niewiele kosztują, a współczesne czasy cechuje dewaluacja słowa oraz celowe zmienianie jego sensu - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 14 września podczas trwającego na Świętym Krzyżu wielodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

- Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża, chociaż świat wynosi co chwila na piedestał kolejnych fałszywych bożków, uwodząc serca milionów ludzi - podkreślił biskup sandomierski.

Bp Nitkiewicz, wyjaśniając w homilii genezę święta, które związane jest z odnalezieniem przez św. Helenę krzyża Pana Jezusa oraz innych relikwii męki Pańskiej, podkreślał, że krzyż wywyższany jest podczas każdej mszy św.

- Chrystus nie zadowala się jednak nawet najpiękniejszymi modlitwami. Słowa niewiele kosztują, a współczesne czasy cechuje dewaluacja słowa oraz celowe zmienianie jego sensu - zauważył biskup.

Hierarcha dodał, że najbardziej cierpi na tym miłość.

- Jak różnie ją pojmujemy. Boski Zbawiciel chce, aby nasza miłość była podobna do Jego miłości - ofiarna i hojna, bezwarunkowa i bezinteresowna, przekraczającą aktualne potrzeby i sprawdzone formy - abyśmy kochali innych tak samo, jak On nas ukochał - podkreślił.

Ordynariusz sandomierski zwrócił uwagę na to, że krzyż będący miarą miłości, w starożytności był symbolem hańby, a Chrystus z miłości do nas stał się pośmiewiskiem i przyjął na siebie obelgi i zniewagi.

- Nie możemy jednak przestać kochać, również tych, którzy nam źle czynią. Tymczasem Krzyż prowadzi do prawdziwej wolności. Tak jak medycyna niesie uzdrowienie z choroby ciała, pozwalając cieszyć się dalej ziemskim życiem, tak Pan Jezus wybawia nas od wszelkiego zła, zapewniając życie wieczne. Jego Boska ekonomia oparta na miłosierdziu nie chce utracić nikogo – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Przed rozpoczęciem mszy św. w krużgankach klasztoru została poświęcona tablica upamiętniająca kapelanów zamordowanych w Katyniu. Po Eucharystii poświęcony został odnowiony w 2020 r. kopiec księcia Adama Czartoryskiego, który usypali mieszkańcy w 1861 r. na wieść o śmierci księcia. Po upadku powstania styczniowego został on przez władze carskie zniszczony.

W piątek 17 września na Święty Krzyż pielgrzymować będą rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Wieczorem odbędzie się Świętokrzyskie Nocne Czuwanie z udziałem członków Akcji Katolickiej. Zakończenie odpustu odbędzie się w niedzielę 19 września. W pozostałe dni tygodnia odpustowego pielgrzymi codziennie będą mogli uczestniczyć w Mszach św. oraz adorować Relikwie Krzyża Świętego. W trakcie trwania odpustu wjazd na Święty Krzyż jest wolny. Z uwagi na panującą epidemię pielgrzymi proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
17,90 zł

Komentarze do czytania Męki Pańskiej, wygłoszone w Bazylice św. Piotra w obecności papieża podczas liturgii Wielkiego Piątku. Zebrane w jednym tomie, skoncentrowane na słowie Bożym refleksje, stanowią cenną inspirację do osobistego kontemplowania i adoracji Chrystusa...

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz: Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.