Co pokazuje Jezus na ikonach?

Co pokazuje Jezus na ikonach?
(fot. No machine-readable author provided. Lollylolly78~commonswiki assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons)
ucatholic.com / as

Czy zastanawialiście się kiedyś co mówią gesty Jezusa na ikonach? Każdy z nich ma swoje znaczenie.

Te symbole sięgają swoimi korzeniami starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie opracowano system gestów, których używano głównie w retoryce. Właśnie w Rzymie odnaleziono pierwsze ikonografie, na których Jezus i święci posługują się takimi znakami.

Te pszczoły są pobożniejsze niż większość ludzi >>

Jednym z najbardziej popularnych gestów Jezusa jest uniesiona prawa ręka z trzema palcami skierowanymi do góry - kciukiem, palcem wskazującym oraz środkowym.

DEON.PL POLECA

Co pokazuje Jezus na ikonach? - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Hermitage Museum [Public domain], via Wikimedia Commons)

W retoryce ten gest sygnalizował chęć mówienia, ale dla chrześcijan oznacza coś głębszego. Trzy uniesione w górę palce symbolizują Trójcę Świętą: Ojca, Syna i Ducha Świętego; zaś dwa zamknięte palce odnoszą się do dwóch natur Jezusa: boskiej i ludzkiej. Gest pojawił się jako znak błogosławieństwa we wczesnej sztuce chrześcijańskiej i bizantyjskiej.

To Jezus kieruje moim pędzlem [WYWIAD] >>

Co pokazuje Jezus na ikonach? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Argos'Dad at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons)

W powyższym znaku błogosławieństwa palec wskazujący jest uniesiony reprezentując I, palec środkowy zgina się w kształt litery C, kciuk i palec serdeczny krzyżują się tworząc literę X, mały palec zgina się w C. Całość tworzy IC XC - jest to skrót imienia Jezusa Chrystusa po grecku

W imię Jezusa jesteśmy zbawieni i otrzymujemy błogosławieństwo, bo "na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych" (Flp 2, 10).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Szczęsny SJ

Opanuj chrześcijańską sztukę mądrego życia

Walka z czasem, z przeciwnościami, z presją otoczenia, wreszcie zmaganie z samym sobą – wewnętrzna walka duchowa. Czy jedyną strategią na życie w pełni jest kontratak i odpieranie ciosów?

Maciej...

Skomentuj artykuł

Co pokazuje Jezus na ikonach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.