Co robi Bóg, kiedy się modlisz?

Co robi Bóg, kiedy się modlisz?
(fot. Ismael Paramo / Unsplash)
Szymon Hiżycki OSB

A jak wygląda to od strony Pana Boga? Co On robi podczas modlitwy? Te dwa procesy następują dzięki Jego odpowiedzi na twoją modlitwę.

Poznanie

Skoro uznajemy modlitwę za pełne ufności przebywanie z Bogiem, to wcześniej czy później musimy dojść do coraz głębszego poznawania Boga. Rozmawiając z ludźmi, wchodzimy z nimi w relację, a im dłużej nasze rozmowy z kimś trwają, im więcej czasu spędzamy razem, tym lepiej się znamy. Podobnie jest z Bogiem: trudno powiedzieć, jak to się dzieje, ale stopniowo modlitwa Jezusowa uczy nas natury Bożego Serca, coraz lepiej i wrażliwiej rozumiemy tajemnice liturgii, Biblii, przykazań, katechizmu i tego wszystkiego, co wiąże się z Bogiem; coraz chętniej też będziemy przez to wracać do liturgii i do lektury Biblii. Możemy czytać Ewangelię jako opowieść o ludziach, którzy spotkali Jezusa, i których to spotkanie doprowadziło stopniowo do lepszego poznania samego Boga. W pewnym sensie, będąc wiernymi modlitwie, powtarzamy w swoim życiu drogę Apostołów.

Przemienienie

Wzajemne poznanie się prowadzi do przemiany. Odwołując się do języka Biblii, możemy tutaj mówić o przemianie myślenia (metanoia). Poznając Boga, świat i samych siebie, zmieniamy też nasz sposób myślenia i postrzegania świata.

Ikoną modlitewnej metamorfozy jest scena z Góry Tabor: Jezus przemieniony przemienia swoim blaskiem Apostołów. Modlitwa Jezusowa i wynikające z niej poznanie Boga prowadzi również mocą sakramentów do przemienienia człowieka. "Każdy staje się tym, w co się wpatruje" - powiada Plotyn. Jeżeli wpatrujemy się w Jezusa przyzywając Jego Imienia, jeżeli czytamy Jego słowa w Ewangelii, spożywamy Jego Ciało i pijemy Jego Krew, to krok za krokiem upodabniamy się do Niego. Ostatecznie On po to przyszedł na świat, abyśmy byli z Nim tam, gdzie On jest.

Szymon Hiżycki OSB studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła "Pomiędzy grzechem a myślą" oraz o praktyce modlitwy nieustannej "Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie"

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hiżycki OSB

Świat dzisiejszy hołduje rozwojowi osobistemu. Aby go osiągnąć wyruszamy na szkolenia, rekolekcje, warsztaty, pracujemy z psychologiem i psychoterapeutą; co ambitniejsi pracują także nad sobą. Czy jednak w tej pogoni za rozwojem nie kryje się pokusa,...

Skomentuj artykuł

Co robi Bóg, kiedy się modlisz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.