Co robić, gdy tęsknisz za Bogiem? Jak możesz wejść z Nim w relację?

Co robić, gdy tęsknisz za Bogiem? Jak możesz wejść z Nim w relację?
Tęsknisz za Bogiem? Zrób ten pierwszy krok. Fot. Depositphotos.com
Maskacjusz TV / mł

- To, co najprawdziwiej i najlepiej buduje naszą relację z Bogiem, to tęsknota. Tęsknota za prawdziwym Bogiem, prawdziwą dobrocią, sprawiedliwością, prawdziwą miłością - mówi ks. Przemysław Szewczyk. 

Co robić, gdy tęsknisz za Bogiem? Jak wejść z Nim w relację, jak nawiązać z Nim kontakt? "Przepis" na to podaje nam Pismo Święte w psalmie 63. Psalm zaczyna się od słów: "Boże mój, Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza. Ciało moje tęskni za Tobą jak zeschła ziemia łaknąca wody" 

- Ten psalm wskazuje nam drogę kontaktu z Panem Bogiem. Zaczyna się od wielkiej tęsknoty, pragnienia. Takiego odczucie, jak bardzo nam brakuje większej dobroci, większej miłości, większej sprawiedliwości w życiu - tłumaczy ks. Szewczyk w "Słowie o Psalmach" na kanale Maskacjusz TV. -  Z tej tęsknoty wypływa wpatrywanie się w Boga, który jest prawdziwie obecny. Ta tęsknota to nie jest jakiś jęk: "nie ma Cię, nie ma Cię". To jest dostrzeganie Jego działania w świecie, w Kościele, wśród naszych przyjaciół, znajomych, w naszych rodzinach. Kiedy to widzimy, otwiera się nasze serce, otwierają nasze oczy. I nasza dusza nasza syci się nie tym dobrem, które widzimy pośród świata, ale Bogiem, który przez to dobro przychodzi - wyjaśnia kapłan. 

Jak podkreśla, tęsknota, którą widać u psalmisty, gdy woła "Boże, szukam Ciebie" nie jest pusta. To nie jest tęsknota za kimś, kogo nie ma, ale tęsknota do kogoś, kto nieustannie przychodzi i wskazuje miejsce swojego działania. W czasach, w których powstawał psalm, to była świątynia, teraz to jest Pismo Święte, Eucharystia, Kościół, w którym Bóg działa.

DEON.PL POLECA

- To wpatrywanie się w Boga, który przychodzi, zaspokaja nasza tęsknotę. Dlatego psalmista kończy modlitwę słowami o nasyceniu: "Moja dusza syci się obficie, a usta Cię wielbią radosnymi wargami" - podkreśla ks. Szewczyk.

Psalm 63 - tekst:

Psalm 63 był śpiewany podczas mszy jako psalm responsoryjny w ostatnią niedzielę.  

Boże, mój Boże, szukam Ciebie 
i pragnie Ciebie moja dusza.
Ciało moje tęskni za Tobą 
jak zeschła ziemia łaknąca wody.

Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, 
by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
Twoja łaska jest cenniejsza od życia, 
więc sławić Cię będą moje wargi.

Będę Cię wielbił przez całe me życie 
i wzniosę ręce w imię Twoje.
Moja dusza syci się obficie, 
a usta Cię wielbią radosnymi wargami.

Bo stałeś się dla mnie pomocą 
i w cieniu Twych skrzydeł wołam radośnie:
Do Ciebie lgnie moja dusza, 
prawica Twoja mnie wspiera.

 

Posłuchaj całego komentarza ks. Szewczyka: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kwiatek OFMCap

Psalmy to wyjątkowe modlitwy. Od tysięcy lat poruszają i przemieniają ludzkie serca. Pomagają trwać przy Bogu w każdych okolicznościach życia. Jest w nich zawarta mądrość, autentyzm, nadzieja, piękno oraz siła, które stają się udziałem tego,...

Skomentuj artykuł

Co robić, gdy tęsknisz za Bogiem? Jak możesz wejść z Nim w relację?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.