Dzisiejszy piątek jest częścią Oktawy Wielkanocnej. Czy w związku z tym można jeść mięso? Prawo kanoniczne wyjaśnia sprawę.
Oktawa (czyli osiem dni) po Wielkiej Nocy, to szczególny czas w Kościele Katolickim. Właściwie jest to jedno święto rozciągnięte na osiem kolejnych dni, z których każdy jest traktowany jak uroczystość.
>>W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Kogo dotyczy?<<
Prawo mówi wyraźnie:
"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". (KPK 1251)
Każdy dzień oktawy, a więc także i piątek, traktowany jest jako uroczystość. Nie obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Poza tym, w każdym dniu Oktawy Wielkanocnej możemy usłyszeć czytania związane ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.
>> Co katolicy w Polsce jedzą w piątek? Sprawdziliśmy wasze potrawy <<
Ciekawostka. W Kościele obowiązuje trzy typy dni świątecznych: uroczystość, święto i wspomnienie. Przy czym uroczystości są najważniejsze. Hierarchię poszczególnych dni świątecznych określa "tabela pierwszeństwa dni liturgicznych".
Skomentuj artykuł