Film o Stanisławie Leszczyńskiej już w Internecie

Film o Stanisławie Leszczyńskiej już w Internecie
(fot. kadr z filmu)
krakowfilmfestival.pl / pp

Położna z Auschwitz uratowała życie ponad trzem tysiącom dzieci. Niedawno premierę miał film poświęcony tej wyjątkowej kobiecie. Zobaczcie go koniecznie!

Film "Położna" został wyreżyserowany przez Marię Stachurską, dla której Leszczyńska była cioteczną babcią. Pani Maria jest kostiumografem i producentem telewizyjnym, a prywatnie mamą Anny Lewandowskiej. Kobieta od dawna nosiła się z zamiarem stworzenia filmu dokumentalnego opowiadającego o losach jej krewnej. Mówiła o tym m.in. w wywiadzie dla „Dobrych Nowin” w 2018 roku: "O jej życiu obozowym wiemy tylko z dokumentu ‘Raport położnej z Oświęcimia’. Bardzo długo szukałam świadków, osób, które Stanisławę znały. Docierałam do kobiet, których porody przyjęła w Auschwitz”. 

Wreszcie się udało i film "Położna" z początkiem czerwca miał swoją premierę. Aktualnie dokument jest wyświetlany jedynie na festiwalach filmowych. Więcej informacji o tym, gdzie można go zobaczyć dostępnych jest na stronie Kraków Film Festival. 

"Dokument Marii Stachurskiej stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o źródło siły osoby walczącej o godność człowieka w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Relacje i archiwalne materiały, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret akuszerki, której powołanie było silniejsze, niż rozkazy doktora Mengele" - czytamy w opisie dokumentu. 

DEON.PL POLECA

Zobaczcie zwiastun "Położnej": 

Położna / The Midwife - official trailer from SQUARE film studio on Vimeo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Film o Stanisławie Leszczyńskiej już w Internecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.