Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele? 8 kryteriów

Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele? 8 kryteriów
(fot. Edwin Andrade / Unsplash)
1 tydzień temu
Aleksander Bańka

Nie musi chodzić o złą wolę, ale o brak wiedzy. Jak nie dać się zwieść nauczaniu, które może okazać się niebezpieczne?

"Chcę próbować znaleźć praktyczne kryteria, która pozwolą zobaczyć jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele" - mówi Aleksander Bańka, filozof i lider wspólnoty. Poruszając się w przestrzeni wiary, należy zachować rozsądek i zdrowy osąd. Posłuchaj:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele? 8 kryteriów
Komentarze (3)
ŁM
~Łukasz Morawski
22 stycznia 2021, 08:35
Myślę że łatwo fałszywego proroka zdemaskować, np kiedy mówi coś co jest nie zgodne z nauką Pana Jezusa. Przykład? Kiedy Jezus kategorycznie stwierdza, że rozwód i ponowne małżeństwo to cudzołóstwo, a taki nasz prorok stwierdza że to kwestia rozeznania sumienia.
AS
~Antoni Szwed
13 stycznia 2021, 14:16
Omawiając kryterium pierwsze o posłuszeństwie w Kościele pan filozof zapomniał o posłuszeństwie wobec Boga, a ono jest przecież NAJWAŻNIEJSZE. Posłuszni Bogu powinni być: papież, biskupi, prezbiterzy, świeccy. Trzeba więc badać, zaczynając od góry, czy papież (taki czy inny) jest posłuszny Bogu czy nie w konkretne kwestii, czy biskupi są posłuszni Bogu czy nie a potem pytać czy dany prezbiter ma być posłuszny swojemu biskupowi czy nie. Czy ksiądz ma być posłuszny biskupowi, jeśli ten uczestniczy w jakimś złu, popełnia zło, łamie w sposób wyraźny Boskie Przekazania? Czy ksiądz protestujący (upominający) biskupa, że ten toleruje pedofilię podopiecznego duchownego, ma być posłuszny czy nie. Czy poleceniom wydawanym przez kard. McCarricka podporządkowani mu księża mieli milczeć widząc jego bezeceństwa czy nie? Pan filozof zapewne odpowie na te i tym podobne pytania, nie bojąc się, że narazi się swojemu biskupowi.
J2
Jerzy 2
18 stycznia 2021, 09:39
@Antoni. Postawił pan słuszne pytania. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Problem tylko w tym że w naszym kościele nie ma zdaje się posłuszeństwa warunkowego, ani czegoś takiego jak "nieposłuszeństwo obywatelskie". Papież też w pewnych kwestiach jest nieomylny. Więc kto miałby rozsądzać czy dany kapłan/biskup jest posłuszny Bogu czy nie ? Każdy sam we własnym sumieniu ? Jestem za ale wówczas należałoby parę rzeczy jednak zmienić w strukturze i organizacji KK, bez tego nic z tego nie wyjdzie. Wszystko w KK jest ubrane w takie górnolotne słowa jak np. "ojciec" o biskupie w stosunku do duchownych że nieładnie byłoby nie być posłusznym prawda ?

Skomentuj artykuł

Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kościele? 8 kryteriów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.