Jesteś sfrustrowana tym, co przynosi życie? Oto, co przynosi życie w obfitości

Jesteś sfrustrowana tym, co przynosi życie? Oto, co przynosi życie w obfitości
Ewa Bartosiewicz RSCJ

Życie z pasją, to głęboka tęsknota każdego człowieka, choć często zakopana pod stertą oczekiwań, frustracji, zabiegania i monotonii codziennego życia. Pan Bóg marzy o tym, żebyśmy to pragnienie odkopali w swoim sercu i zaczęli żyć w pełni.

Jeden z dokumentów naszego Zgromadzenia ma znaczący tytuł: "Otwierać się na pełnię życia. Ofiarować otrzymany dar." Moim ulubionym fragmentem z tego dokumentu jest: "W tym decydującym momencie historii Jezus wciąż wzywa nas, byśmy były "Kobietami Jego Serca", dając nam możliwość wsłuchania się raz jeszcze w marzenia Boga dla ludzkości. Pobudza nas to do tego, by każdą życiową aktywność przepełniać miłością. We wspólnocie pragniemy wspierać się wzajemnie z przekonaniem, że spełnienie tego marzenia jest możliwe." To marzenie Boga dotyczy każdego z nas i wyraża się w samej misji Jezusa: "Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości." (J 10,10)

DEON.PL POLECAŻycie w obfitości, to nie kolekcjonowanie kolejnych doświadczeń i poszukiwanie nowych wrażeń, ale raczej życie na poziomie głębi. To nieustanne zafascynowanie Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą, które sprawia, że nigdy nie jest nudno, bo wciąż mamy tak wiele do odkrycia w każdym z tych obszarów. To podejmowanie ryzyka wychodzenia poza to, co znane, z zaufaniem Bożemu prowadzeniu. To też gotowość do wchodzenia w głębokie relacje bez lęku, że zostaniemy zranieni. To życie z sercem otwartym jak Serce Jezusa na krzyżu.

Życie pełnią kojarzy mi się z oddychaniem pełną piersią. Możemy wziąć głęboki oddech, kiedy nic nas nie krępuje, kiedy nasze płuca są sprawne. Podobnie w życiu duchowym, żeby zaczerpnąć pełnymi garściami z Bożych łask, musimy być wolni - niekoniecznie w sensie zewnętrznym, kiedy nic nas nie ogranicza i możemy w sposób nielimitowany wyrażać siebie, ale dużo bardziej w sensie wewnętrznym. Kiedy stajemy się wolni wobec różnego rodzaju przywiązań, nałogów, opinii innych czy powinności, nasze serce może swobodnie poruszać się w Bożej przestrzeni, odnajdując pokój i radość nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

To, co w codzienności może nam tę radość życia odbierać, to ciągły brak równowagi między pracą, odpoczynkiem, rodziną, przyjaciółmi, modlitwą, wspólnotą, samotnością… Jeśli jesteśmy skupieni wyłącznie na sobie i szukamy tylko zaspokojenia własnych potrzeb, nie osiągniemy wewnętrznego pokoju. Staniemy się jak sadzawka, w której woda będzie tylko gnić. Życie w pełni, to życie oddane drugiemu człowiekowi, a przede wszystkim Bogu. Jak mówi wspomniany już dokument, mamy stawać się "kanałami Dobrej Nowiny" dla tych, którzy jej potrzebują. Nie rzadko jednak zdarza nam się tak dużo udzielać z naszego źródła, że brakuje czasu i sił, by ten zbiornik nieustannie napełniać. Jeśli skupimy się tylko na służeniu innym, okaże się, że w końcu nie będziemy mieć już z czego czerpać. Dlatego tak ważna jest harmonia - żeby nasze przyjmowanie i dawanie miłości było jak wdech i wydech, które są źródłem życia dla nas i dla innych.

Równie ważna jest umiejętność bycia tu i teraz. To zadanie może okazać się bardzo trudne, bo nasze myśli uciekają w wir wspomnień, planów na przyszłość i niekończącej się listy zadań. Często nie potrafimy zachwycić się pięknem otaczającego świata czy smakiem i aromatem filiżanki herbaty, ale nie umiemy też dać się poruszyć cierpieniem bliźnich i przyjąć prawdę o własnej słabości. Życie z pasją to ćwiczenie się w uważności i pozwolenie by pochłaniało nas to, co najważniejsze. Jeśli naszą pasją stanie się naśladowanie Jezusa, coraz bardziej skupieni będziemy na Nim samym, a wtedy wiele codziennych spraw nabierze innej perspektywy. Zaczniemy pełniej przeżywać to, co nas spotyka, współodczuwać ze światem, z troską pochylać się nad drugim człowiekiem, ale też nad sobą. Będziemy dostrzegać dobro i nadzieję tam, gdzie wydaje się ona stracona i staniemy się zdolni, by budować Królestwo Boże na ziemi.

Obejrzyj film:

* * *

Kolejny filmik ukazywać się będzie w każdy pierwszy piątek miesiąca. Zapraszamy na DEON.pl już 7 grudnia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Jesteś sfrustrowana tym, co przynosi życie? Oto, co przynosi życie w obfitości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.