KMB = Kto Ma Błąd?

KMB = Kto Ma Błąd?
(fot. shutterstock.com / AJ)

Przy okazji uroczystości Objawienia Pańskiego wracamy do rozmów o tym, co właściwie powinno pisać się na drzwiach domów. Postarajmy się przyjrzeć tradycjom, które są obecne w świadomości katolików. Czy istnieje jedyna słuszna wersja? A może nie ma to znaczenia?

Księga liturgiczna Obrzędy błogosławieństw podaje, że dopuszczalną formą zapisu jest "C M B", odnoszące się do słów Christus mansionem benedicat ("Niech Chrystus błogosławi temu domowi"), lub "J M J" (inicjały Świętej Rodziny).

Dopiero z czasem zaczęto dodawać rok. Najzabawniejsza sytuacja ma miejsce, gdy spotykamy się z zapisem "C + M + B = 2016". To świadczy nie tylko o niezrozumieniu znaczenia samego napisu, ale też idei jego umieszczania na drzwiach. Nie chodzi na pewno o równanie matematyczne. Znak pomiędzy literami akronimu jest krzyżem, a nie plusem.

Skąd ten "błąd"?

Dawniej wizyta duszpasterska wiązała się tylko z błogosławieństwem domu. Napis ten widniał przez cały rok, aby zaznaczyć, który dom jest już pobłogosławiony. Sam zwyczaj może mieć wiele wspólnego ze sceną wyjścia Izraelitów z Egiptu. W ich wypadku oznaczenie drzwi krwią baranka miało uchronić przed śmiercią pierworodnych i zapewnić błogosławieństwo Boga. Za pomocą tego gestu Izraelici przyznawali się publicznie do przynależności do Niego. W ludowych wierzeniach występowały podobne obrzędy, stąd pojawiła się potrzeba zastąpienia ich w rodzacym się chrześcijaństwie poprzez odpowiedniki.

DEON.PL POLECA

Kolejnym wytłumaczeniem, na które się natknąłem, badając temat, jest nawiązanie do greckiego znaczenia innej nazwy tego święta. Napis miał wskazywać na trzy wydarzenia z życia Jezusa, które były objawieniem (epifanią) Jego Boskiej natury. Cogito - dosłownie "poznaję, myślę", czyli pokłon mędrców. Matrimonium - wesele w Kanie Galilejskiej, początek jawnego życia i cudów. Baptismus - chrzest w Jordanie, gdy Bóg sam objawia naturę Jezusa.

Jak to bywa u nas?

Najczęstszą formą używaną w Polsce jest "K M B" i pochodzi od imion trzech mędrców (zwanych też królami). Niektórzy, pisząc "C M B", również mają na myśli mędrców, ale wtedy jest to kalka z języka niemieckiego, gdzie odpowiednikiem imienia Kacper jest Caspar . W języku łacińskim prawidłowa forma to Gaspar.

No dobrze, ale kto ma rację? Tak naprawdę wszyscy. W samym znaku chodzi o coś więcej. Po pierwsze to publiczne wyznanie wiary - przyjąłem kapłana, pobłogosławił mój dom, obchodzę Boże Narodzenie. Po drugie objawienie - poznałem Boga w tym dziecku, to moja osobista epifania. A jej symbolem są i trzej mędrcy, i cud w Kanie, i chrzest w Jordanie. Bóg na przestrzeni wieków działał w różny sposób. Mówił słowem, czynem i przez zjawiska przyrodnicze. Jest nieograniczony, dlatego różnorodność napisów na naszych drzwiach również jest pięknym podkreśleniem tej wszechmocy. W tym wszystkim chodzi właśnie o objawienie będące udziałem moim i tych wszystkich, którzy ten napis widzą.

Pomysły są różne, sens jest jeden

Najistotniejsze jest błogosławieństwo i to, co z niego zostaje w domu. Bóg na pewno nie obrazi się na zwolenników tradycji ani też zwolenników kultury ludowej. To piękny obyczaj, który warto kontynuować. Zamiast spierać się z sąsiadem, lepiej podziel się z nim kawałkiem święconej kredy.

Dziennikarz, reporter, autor książek. Specjalista ds. social mediów i PR. Interesuje się tematami społecznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

KMB = Kto Ma Błąd?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.