Ks. Kaczkowski: dlatego bronię WOŚP i Owsiaka

Ks. Kaczkowski: dlatego bronię WOŚP i Owsiaka
ks. Jan Kaczkowski / Piotr Żyłka

Nawet proboszcza udało mi się przekonać, żeby nie szczuć psami wolontariuszy z puszkami - mówi ks. Jan Kaczkowski. Zobacz, dlaczego i w jaki sposób broni WOŚP i Jurka Owsiaka.

Piotr Żyłka: Przywołana przez Księdza metafora festiwalu obłudy może być różnie rozumiana. Podejmijmy kilka tematów obecnych w debacie publicznej. Niektórzy za obłudnika mają na przykład Jerzego Owsiaka. Tymczasem Ksiądz broni inicjatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który spotyka się ze strony katolików z krytyką, a wręcz jest postrzegany jako ucieleśnienie zła w naszym kraju.

Ks. Jan Kaczkowski: Nie wolno drugiego człowieka nigdy skreślać. Retorykę obrony pana Jerzego Owsiaka opanowałem już do perfekcji. Katolicy nie mają monopolu na dobro. Nie wszystkie inicjatywy lidera WOŚP muszą mi się podobać. Ale jeśli jest oskarżany o kradzież, na co nie ma dowodów, to bronię go do upadłego. Komu jak komu, ale katolikom nie muszę tłumaczyć zasady domniemania niewinności.

WOŚP to armia młodych ludzi, którzy organizują się, żeby wspólnie zrobić coś dobrego. To jest godne podziwu. Nawet proboszcza udało mi się przekonać, żeby nie szczuć psami wolontariuszy z puszkami, ale zaprosić ich między Mszami na herbatę i ciastko. Przecież spora część zbieranych pieniędzy trafia do puszek wprost z kieszeni katolików wychodzących z kościoła. Ja sam, żeby przełamać kolejny konwenans, wyjmuję portfel, wrzucam pieniądze, daję sobie nalepić na płaszcz czerwone serce i maszeruję do konfesjonału lub zakrystii.

Ważna jest też zasada "Po owocach ich poznacie" (por. Mt 7, 16). Na jakikolwiek oddział szpitalny, dziecięcy czy geriatryczny wejdę, widzę sprzęt oznaczony serduszkiem. Także w naszym hospicjum. Skala przedsięwzięcia jest powalająca, ale czy to musi oznaczać, że w WOŚP są jakieś machlojki? Oni przechodzą tyle szczegółowych kontroli, że nie ma się czego obawiać. Myślę, że wartość tej inicjatywy, liczącej już ponad dwie dekady, wyraziła się też na Przystanku Woodstock, wakacyjnej imprezie organizowanej przez pana Owsiaka, obecnością arcybiskupa Józefa Życińskiego czy ostatnio księdza Adama Bonieckiego.

DEON.PL POLECA

Co nie znaczy, że pan Jerzy Owsiak jest monolitem bez skazy. Czasem ponoszą go nerwy i odnoszę wrażenie, że nie zawsze jest w stanie udźwignąć presję, jaką osoby publiczne, które powinny mieć grubszą skórę, są zmuszone znosić.

Czy katolickimi krytykami WOŚP nie kieruje przypadkiem zazdrość lub poczucie konkurencyjności, które wynika z przekonania, że dobroczynność to domena wyłącznie katolicka?

Z pewnością poniekąd takie niskie motywacje mogą nami kierować. Do tego dochodzi atak na Przystanek Woodstock, który jest określany jako impreza diabelska, pożerająca pieniądze ze zbiórki WOŚP, co, o ile wiem, nie jest prawdą.

Na ten straszny Woodstock jeździ uwielbiany przez katolików zespół Luxtorpeda, a nawet ewangelizacyjny zespół dziecięcy Arka Noego.

Są to przykłady, które pokazują, że nie da się tak prosto osądzić Przystanku Woodstock od czci i wiary. Poza tym sąsiaduje z nim inicjatywa katolicka, jaką jest Przystanek Jezus, który nie chciałbym, żeby ustawiał się w opozycji do głównej imprezy.

Czy nie jest to charakterystyczne: motywacja wypływająca z chęci stanięcia w opozycji?

Kiedy głoszę swoje kazania żebracze, to staram się nigdy nie robić tego w niedzielę zbiórki WOŚP, żeby nie tworzyć konkurencji. Staram się też unikać wyrażania opinii, że coś jest dobre, ale - "ale" zawsze wykrzywia istotę sprawy. Pomagam, ale nie wiem, co się dzieje z moim wsparciem. Pomagam, ale mam wątpliwości co do standardów etycznych, i tak dalej.

Urzeka mnie beztroska katolickich krytyków, którzy chcą prześwietlać, prześwietlone przecież przez organy kompetentne, finanse WOŚP, a jednocześnie nie widzą najmniejszych problemów z transparentnością finansów kościelnych, nawet gdy chodzi o kościelne organizacje charytatywne. Polskie standardy są dalekie od tych, w których kościelna kasa nie budzi zastrzeżeń, jak niemieckie czy szwajcarskie. W naszym Kościele po prostu nie ma przejrzystości finansowej.

Fragment pochodzi z książki: Życie na pełnej petardzie

Teraz również w formie audiobooka. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

Wielki powrót bestsellera. Niezapomniany ks. Jan Kaczkowski w rozmowie życia.

W szkole nie chodził na religię. Gdy już zyskał pewność co do swojego powołania – odrzucili go jezuici (Niech żałują!). Kłopoty ze wzrokiem prawie uniemożliwiły...

Skomentuj artykuł

Ks. Kaczkowski: dlatego bronię WOŚP i Owsiaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.