Ks. Strzelczyk: jednym z największych błędów w życiu duchowym jest koncentracja na darach zamiast na Dawcy

Ks. Strzelczyk: jednym z największych błędów w życiu duchowym jest koncentracja na darach zamiast na Dawcy
(fot. Michał Lewandowski)
2 lata temu
Miesięcznik "W drodze" / df

"Trzeba to powiedzieć wprost: obawiam się - i obym się w tej kwestii mylił - że jednym z głównych powodów, dla których ludzie myślący, świadomi swoich wyborów, nie potrafią sobie znaleźć miejsca w Kościele katolickim, jest dramatyczna jałowość naszego duszpasterstwa, gdy przychodzi mierzyć się z głębszymi potrzebami duchowymi" - pisze ks. Grzegorz Strzelczyk w najnowszym numerze miesięcznika "W drodze".

W miastach coraz częściej spotyka się reklamy nauki medytacji, ale właściwie w ogóle nie zdarzają się wśród nich propozycje nauki medytacji chrześcijańskiej - zauważa duchowny na początku swojego artykułu. "I w sumie nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby takie zaproszenia pojawiały się regularnie w gablotach z ogłoszeniami naszych parafii, wtajemniczanie zaś w modlitwę kontemplacyjną nalezało do standardowych propozycji duszpasterskich - jeśli nie każdej parafii, to przynajmniej każdego dekanatu. Obawiam się jednak, że na śląskiej prowincji tak nie jest" - dodaje.

Felietonista dominikańskiego miesięcznika "W drodze" opisuje sytuację katowickiego synodu sprzed kilku lat, gdy w ankiecie do kapłanów zadano pytanie o praktykę życia seminaryjnego, która jest najczęściej przez nich zaniedbywana. "Większość odpowiedzi brzmiała jednakowo: rozmyślanie" - czyli "czas na indywidualną modlitwę w milczeniu" - pisze ks. Strzelczyk. Opisuje ją i podkreśla jej znaczenie: przebywanie z Bogiem, wsłuchiwanie się w Jego głos i pogłębienie więzi z Nim, przechodzenie w modlitwie do kontemplacji, która uwrażliwia na obecność Bożą w całym stworzeniu. "we wszystkich sprawach i rzeczach". "Trudno w naszych biskupach i księżach dopatrzyć się mistrzów duchowości (a wyjątki tylko raczej potwierdzają regułę)." - kwituje.

Przeczytaj też: Ks. Grzegorz Strzelczyk: to jest największa różnica między świeckim a duchownym w Polsce >>

Duchowny zauważa, że przez brak takiej modlitwy osobiste życie duchowe staje się jałowe, a - co za tym idzie - nie jesteśmy też w stanie zaspokoić potrzeb duchowych u innych. Tymczasem te potrzeby "pójścia w głąb" są coraz większe - jak zauważa ks. Strzelczyk, rosną razem ze wzrostem wykształcenia i ilością wolnego czasu. W odpowiedzi na to, zamiast kontemplacji, oferuje się jednak formy pobożności, które obiecują "szybką skuteczność", "quasi-magiczne modlitwy" czy jednorazowe eventy. Zauważa też inne niebezpieczeństwo - jeśli modlitwa, która jest "najskuteczniejsza" nie przynosi u kogoś pożądanego efektu, łatwo o zarzut małej wiary lub tego, że dana osoba "źle się modli".

"Mistycy od wieków ostrzegają, że jednym z największych błędów w życiu duchowym jest koncentracja na darach zamiast na Dawcy" - podkreśla ks. Strzelczyk.

Cały tekst przeczytasz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk: jednym z największych błędów w życiu duchowym jest koncentracja na darach zamiast na Dawcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.