Ks. Węgrzyniak: Jestem za tym, żeby Pierwszą Komunię robić w miarę hucznie

Ks. Węgrzyniak: Jestem za tym, żeby Pierwszą Komunię robić w miarę hucznie
Ks. Wojciech Węgrzyniak. Źródło: Facebook / Vatican News
Facebook / mł

Od czasu rozpoczęcia w archidiecezji krakowskiej kongresu eucharystycznego ks. Wojciech Węgrzyniak codziennie na swoim facebookowym profilu dzieli się spostrzeżeniem dotyczącym Eucharystii. W jednym z ostatnich wpisów poruszył temat pierwszej komunii, pokazując swoje dość nietypowe spojrzenie na komunijne przyjęcie. 

Maj jest "sezonem komunijnym" - a to oznacza, że temat samej uroczystości, przygotowań do niej, prezentów i nietypowych pomysłów na jej świętowanie często przewija się przez media i media społecznościowe. Zazwyczaj słychać dwa rodzaje głosów: sugestie, że ma to by skromna uroczystość skupiona na sakramencie, bez pompy, i przekonanie, że należy przygotować małe wesele, bo takie są trendy i nie można tego dziecku zabierać. 

DEON.PL POLECAJestem zdania, żeby komunię robić w miarę możliwości hucznie

Krakowski biblista nieco przekornie pokazuje jeszcze inne spojrzenie na ten gorący temat. "Co roku lamentowanie, że robimy z tego wesela.
Przesada zawsze nie jest dobra, ale osobiście jestem raczej za tym, żeby to robić w miarę możliwości hucznie. To nie chodzi o to, że najważniejszy jest prezent, ubranie czy impreza. Chodzi o to, że duże zamieszanie robi wrażenie, że sprawa jest duża. A Komunia św. to naprawdę sprawa wokół której warto narobić zgiełku." - pisze na swoim Facebooku. 

Skąd się bierze takie podejście duchownego do tematu? Jak sam wyjaśnia, to właśnie "huczność" przyjęcia i wszystkich przygotowań często sprawia, że dzieci w ogóle swoją pierwszą komunie pamiętają. I ilość przygotowań jest też dla nich dowodem, że dzieje się coś bardzo ważnego, do czego trzeba się przyłożyć, co będzie miało duże znaczenie dla ich życia. 

"Żeby dotarło, musi być czasem bardzo cieleśnie. Tacy jesteśmy. Potrzebujemy znaków. Dlatego też tyle serca wkładamy w wesela. Oczywiście każdy ma prawo do swojego przeżywania, ale generalnie rzecz biorąc, jeśli sprawy duchowe będziemy przeżywać bez większych znaków i "fajerwerków", to fajerwerki zostawimy na okazje czysto ludzkie." - podsumowuje ksiądz. 

Źródło: Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Z tej książki dowiesz się:
- jak wspierać dziecko w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej,
- w jaki sposób wyjaśnić mu, czym jest grzech, o co chodzi w rachunku sumienia i dlaczego...

Skomentuj artykuł

Ks. Węgrzyniak: Jestem za tym, żeby Pierwszą Komunię robić w miarę hucznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.