Maciej Biskup OP: w Kościele jest za dużo władzy, a za mało czułości

Maciej Biskup OP: w Kościele jest za dużo władzy, a za mało czułości
(fot. YouTube / Maskacjusz TV)
6 miesięcy temu

Papież Franciszek mówi często o czułości, nie tylko, że jest ona potrzebna w naszych relacjach, ale używa kategorii czułości, żeby mówić o reformie Kościoła.

- Prawda objawia się tylko w spotkaniu, które przenika miłość - mówił w kazaniu o. Maciej Biskup OP, powołując się na słowa Benedykta XVI. - To znaczy, ze prawda objawia się tylko wtedy, kiedy wchodzę w bliskość, likwiduję dystans, wystawiam się na zranienie moich racji. Łatwo jest przemawiać do kogoś z pewnego dystansu i mówić mu, jak masz żyć albo opisywać jego życie, ale będąc zdystansowanym. 

- Żeby wejść z kimś w relację, trzeba się odsłonić i na tym polega bliskość. W tej bliskości jest też czułość. Papież Franciszek mówi często o czułości, nie tylko, że jest ona potrzebna w naszych relacjach, ale używa kategorii czułości, żeby mówić o reformie Kościoła. W Kościele jest za dużo władzy, a za mało czułości - zaznaczył.

- Mówi o tym też Olga Tokarczuk z innej pozycji, nie pozycji wiary i Kościoła. To przykład, że możemy spotkać się i mieć podobne intuicje, nawet jeśli ktoś mówi coś z innej pozycji, nie z pozycji Kościoła:

"Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny."

Kiedy wchodzimy w bliskość i odsłaniamy się, poznajemy najgłębszą prawdę. Bo prawda jest w miłości - podkreślał. - Dopiero kiedy współodczuwam z drugim człowiekiem, dotykam jego kruchość i kiedy pozwalam, żeby ten drugi przyjął moją kruchość, zobaczył ją.

Posłuchaj całego kazania:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
51,03 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: w Kościele jest za dużo władzy, a za mało czułości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.