Medytacja to nie tylko joga. Jak chrześcijanin może się modlić?

Medytacja to nie tylko joga. Jak chrześcijanin może się modlić?
(fot. Isabell Winter on Unsplash)
Paweł Kosiński SJ

Medytacja to nie tylko joga. Jak chrześcijanin może się modlić? - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Isabell Winter on Unsplash)

Ta modlitwa przez wielu jest kojarzona z buddyzmem lub z New Age, czyniąc go prawie antykatolickim. Nic bardziej mylnego. Katolicyzm od samego początku wypracował swoją praktykę.

1. [WPROWADZENIE]

Chciałbym być szczęśliwy. Chcę żyć pełnią życia, czuć jego puls, umieć wyssać do ostatniej kropli ten nektar przyjemności i piękna, które ono zawiera. Chcę oddychać pełną piersią i poczuć, że naprawdę żyję. Super! Ale co wtedy, kiedy zawaliłem coś ważnego w życiu, kiedy nie miałem odwagi iść za tym, co podpowiadało mi serce i rozum? A jeśli doświadczyłem krzywdy albo sam krzywdziłem? A jak spotkał mnie jakiś kataklizm życiowy, rodzinny czy osobisty? Czy i wtedy chcę do końca, do samego dna doświadczyć tych uczuć?

Umiejętność dobrego i świadomego przeżywania każdej chwili życia jest drogą do szczęścia, do pokoju wewnętrznego i do pełni życia. Choć brzmi nowocześnie, to jest to zdolność, którą człowiek musiał wypracowywać w każdym pokoleniu. Św. Ignacy Loyola w swoich Ćwiczeniach Duchownych proponuje szczególną szkołę uważności. Wykorzystamy ją do nauczenia się jej krok po kroku:

2. [MEDYTACJA]

Jestem zanurzony w świecie, który pędzi i nigdy się nie zatrzymuje. Moje oczy dostrzegają wiele obrazów w każdym ułamku sekundy. Słyszę rozmaite dźwięki. Mój nos odczuwa zapachy, podniebienie smak, palce dłoni niemal z czułością dotykają ekranu smartfona, a całe moje ciało czuje dotyk ubrania, miejsca, na którym siedzę...

Bardzo często okazuje się jednak, że te wszystkie bodźce, które do mnie docierają, zamiast mi pomagać, porządkować mój świat i życie, wprowadzają chaos i zamieszanie. Rozbijają mnie i stresują. Jak to zatrzymać? Jak się w tym nie pogubić, a raczej odnaleźć?

3. [ZADANIE]

Ćwiczenie uważności nie polega na tworzeniu sobie jakichś szczególnych warunków, szukaniu specyficznych przeżyć, ale na przeżywaniu świadomie tego, co tu i teraz.

To ćwiczenie pokaże ci, jak coś przeżyć nie musząc tego analizować. Zatrzymaj się, czuj i nazywaj swoje uczucia:

4. Znajdź w ciągu dnia chwilę, żeby usiąść spokojnie i posłuchaj tej piosenki:

  1. Spróbuj dostrzec, jak dźwięki natury mieszają się z tymi, które tworzy człowiek. Zobacz, jak to wszystko ze sobą współgra i dopełnia się
  2. Każdego dnia próbuj odnaleźć takie bodźce: w drodze do pracy, siedząc na łąwce w parku, leżąc z książką na kanapie. Posłuchaj muzyki, którą tworzy świat
  3. Zrozum jakim ty jesteś dźwiękiem i jak twoja wrażliwość wpływa na świat

Medytacja to nie tylko joga. Jak chrześcijanin może się modlić? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

***

Narzekasz na brak czasu? Życie przelatuje ci między palcami? Zostajesz po wszystkim z niedosytem? Mamy na to niezawodny sposób. Dołącz do naszej Szkoły Uważności. Będziemy spotykać się we wtorki i soboty, aby nauczyć się żyć uważnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
20,94 zł
34,90 zł

Potrzebujesz zwolnić?

Daj sobie kwadrans. Czas tylko dla siebie. Żeby się zatrzymać. Żeby odkryć prawdę o sobie. Żeby znaleźć to, czego pragniesz.

49 ćwiczeń na uważność to indywidualny program rozwoju osobistego i duchowego.

Nauczysz się...

Skomentuj artykuł

Medytacja to nie tylko joga. Jak chrześcijanin może się modlić?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.