Na jaką drogę do szczęścia wskazywał o. Joachim Badeni?

Na jaką drogę do szczęścia wskazywał o. Joachim Badeni?
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
facebook.com / jb

"Jeśli zdobędziesz się na to, zyskasz ogromne szczęście" - mówił. Jego słowa wspomina Krzysztof Pałys OP.

Moim dziadkowie pochodzili ze wsi. Jako dziecko bardzo często tam jeździłem. Pamiętam, że wśród mądrych i pokornych życiowo ludzi, był zwyczaj, aby o urodzie mówić szeptem, a o charakterze na głos. Wynikało to z głębokiego ludowego przekonania, że uroda - to coś przemijającego i niezależnego od człowieka, a charakter jest stały i zależy od woli człowieka.

***

Zapytano ojca Joachima Badeniego, aby wskazał młodemu człowiekowi drogę do szczęścia. Wówczas odpowiedział:

- Powiedziałbym temu młodzieńcowi, że droga do szczęścia jest prosta: kiedyś pozna, a może nawet już to się stało, ładną dziewczynę, zakocha się w niej, i to ze wzajemnością, ale będzie musiał widzieć w niej nie tylko atrakcyjną kobietę, ale przede wszystkim człowieka niepowtarzalnego, a to wielka różnica. Miłość go odmieni i postawi przed nim ogromne wyzwania, choćby konieczność pielęgnowania w ukochanej jej człowieczeństwa.

A potem powiedziałbym, że uroda i młodość nie są wieczne, kiedyś więc jego ukochana zmieni się fizycznie, być może zmieni się także jej usposobienie. Kazałbym przyjrzeć się uważnie siedzącej obok niego ślicznej i pełnej uroku istocie, i powiedziałbym: to jest urok kobiecy, ale dojrzyj w niej także urok człowieczy, pokochaj w niej nie ten pierwszy, ale ten drugi. Jeśli zdobędziesz się na to, zyskasz ogromne szczęście.

Prostej drogi do szczęścia niż pokochać w partnerze czy partnerce człowieka nie widzę, bo jeśli nie odkryjemy w nim człowieka, czekają nas niechybne rozczarowania.

 

Tekst ukazał pierwotnie na Facebooku:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Na jaką drogę do szczęścia wskazywał o. Joachim Badeni?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Na jaką drogę do szczęścia wskazywał o. Joachim Badeni?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.