Nie czujesz Bożej miłości? Może to być wina nawyku z dzieciństwa

Nie czujesz Bożej miłości? Może to być wina nawyku z dzieciństwa
fot. Artem Kovalev / Unsplash

Co robić, gdy regularnie chodzisz na Eucharystię, spowiadasz się i nie zaniedbujesz modlitwy, a mimo to nie czujesz się kochany przez Boga? Odpowiada jezuita.

Jak się okazuje, problemy z odczuwaniem Bożej miłości mają nie tylko świeccy, lecz także księża i osoby zakonne.

"Coś, z czym wiele osób zmaga się w swojej relacji z Bogiem (z czym ja też przez wiele lat się zmagałem) to poczucie, że wiem w swojej głowie, że Bóg jest Miłością, wiem, że On mnie kocha, ale tego nie doświadczam. Mam wiedzę, ale brakuje mi żywego doświadczenia" - mówi Przemek Gwadera SJ.

Bywa, że źródłem wewnętrznej blokady, która uniemożliwia odczuwanie miłości, są odruchy, które wynieśliśmy z dzieciństwa. "Jako dzieci często uczymy się tłumienia uczuć - nadmiernej samokontroli" - mówi jezuita i dodaje, że długotrwałe tłumienie uczuć może doprowadzić do pojawienia się napięć w ciele oraz innych objawów psychosomatycznych. Skutkiem tych napięć jest odczuwany ból. W takiej sytuacji jeszcze trudniej jest uwierzyć w to, że Bóg jest kimś, kto kocha mnie całego, kto kocha także moje ciało" - podsumowuje.

DEON.PL POLECA

Przemek Gwadera SJ podkreśla, że oddawanie chwały Bogu powinno obejmować nie tylko nasze myśli i pragnienia, ale także nasze ciało.

"Moje ciało nie jest mi dane po to, żeby spełniało czyjeś oczekiwania. Ono jest mi dane po to, aby wychwalało Boga. Nie muszę ciągle kontrolować swojego ciała, ale mogę się o nie zatroszczyć i pozwolić mu być. Kiedy pozwolę mu wyrazić wszystko to, co trudne, ono też w końcu będzie wyrażać wdzięczność za to, że żyje i za to, że zostało przyjęte" - podsumowuje jezuita.

"Przyjmowanie" własnego ciała dobrze zacząć od życzliwego "zaciekawienia" i zauważania pojawiających się i znikających odczuć. Aby dowiedzieć się, jak to robić, zobacz cały film:

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Kopenhaskim i teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Na co dzień pracuje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Publikuje na profilu Duchowość cielesności na YouTube, Facebooku i Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Nie czujesz Bożej miłości? Może to być wina nawyku z dzieciństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.