Niektórzy nie potrafią zrozumieć naszego uwielbienia dla Maryi. Kim Ona jest? [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień siódmy]

Niektórzy nie potrafią zrozumieć naszego uwielbienia dla Maryi. Kim Ona jest? [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień siódmy]
(fot. shutterstock.com)

Nowy gatunek anioła? Zupełnie nowa istota? Podświadomie myślimy, że Niepokalane Poczęcie zabrało Maryi człowieczeństwo. To pogańskie myślenie!

____________________________________________________________________________

DEON.PL POLECA
Rozpoczynamy nowennę, która ma nas przygotować do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla wielu ukoronowaniem tego czasu będzie Godzina Łaski, którą odprawimy w samo południe 8 grudnia. Gdy Maryja według danej swym dzieciom obietnicy udziela łask każdemu, kto o nie szczerze prosi. 

Kim jest Maryja? Znasz ją naprawdę? To kobieta, która niszczy mity i łamie stereotypy o Bogu i człowieku. Ludzką naturę podnosi do Boga, Boga przynosi do człowieka, a sama staje się bliska każdemu bytowi - zrodzonemu i stworzonemu. Godzi w sobie to, co wydaje się trudne do pogodzenia: cielesność i duchowość. Jest z krwi, kości i ducha. Ta nowenna pozwoli ci poznać ją bardziej i pokochać jak własną matkę.

____________________________________________________________________________

Słowo Boże (J 2, 1-6)

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

Rozważanie

Kiedy nasi współbracia z innych Kościołów chrześcijańskich nie podzielający naszej czci dla Błogosławionej Dziewicy patrzą na naszą pobożność maryjną, odnoszą wrażenie, że uczyniliśmy z Niej jakąś istotę pomiędzy Bogiem a ludźmi, jakiś nowy gatunek anioła. To tak jakby łaska - pełnia łaski - dokonywała swoistej alienacji tej kobiety. Gdzieś tam podświadomie myślimy, że Niepokalane Poczęcie zabrało Maryi człowieczeństwo, gdyż w gruncie rzeczy wyznajemy pogański model rozumienia człowieczeństwa i z uporem powtarzamy, że błądzenie jest rzeczą ludzką. A pod to błądzenie podkładamy również kategorię grzechu. No i jeszcze daliśmy się uwieść Bułatowi Okudżawie, który w pięknej nostalgicznej piosence o Wysockim śpiewa, że "przyroda bezgrzesznych nie rodzi".

Czy łaska jest wrogiem naszego człowieczeństwa? Czy łaska nas wyobcowuje, wyłącza nas ze wspólnoty ludzkiej?

"Im bliżej Boga ktoś jest, tym bliżej jest ludzi. Widzimy tę regułę u Maryi. Fakt, że Ona tak radykalnie, tak zupełnie trwa przy Bogu, jest przyczyną, dla której jest również tak bliska ludziom. To dlatego może być matką wszelkiej pociechy i wszelkiej pomocy, matką, do której w każdej potrzebie każdy człowiek naznaczony własną słabością i grzechem, może się zwrócić. W Niej jest zrozumienie dla wszystkich tych sytuacji i moc dobroci dostępna wszystkim. W Niej Bóg odciska swój własny obraz - obraz Tego, który szuka owieczki zagubionej na górskich wertepach i między cierniami grzechów tego świata, tak dalece, że pozwala na to, aby raniły go kolce cierniowej korony. A znalazłszy zagubioną owieczkę bierze ją na ramiona i niesie do domu. Jako Matka, która współcierpi, Maryja jest kimś, kto zapowiada Syna i trwałym obrazem swojego Syna. (…) Jej serce, dzięki temu, że jest z Bogiem, i z Bogiem odczuwa, stało się wielkie. W Niej dobroć Boga przybliżyła się i przybliża się do nas. W ten sposób Maryja staje przed nami jako znak pocieszenia, zachęty i nadziei. Ona zwraca się do nas: "Miej odwagę podjęcia ryzyka z Bogiem i dla Boga. Spróbuj. Nie bój się Boga". (Benedykt XVI, 8 grudnia 2005) 

    

Modlitwa (wezwanie)

Maryjo, Kobieto wolna od grzechu, niech Twoje piękne człowieczeństwo natchnie nas w naszych walkach z grzechem, który poniewiera naszą godnością i niech towarzyszy nam Twoja modlitwa, tak jak swoim wstawiennictwem wspierałaś nowożeńców z Kany Galilejskiej.

Uczynek miłosierdzia

W świecie, w którym żyjesz, na pewno znajduje się ktoś, kto potrzebuje pocieszenia i słowa otuchy. Zbierz się w sobie i spróbuj takie słowo tej osobie zanieść.

Modlitwa na zakończenie

Święta Matko Odkupiciela,
Bramo niebios zawsze otwarta, Gwiazdo morza!
Wspomóż upadły lud, gdy powstać usiłuje.
Tyś zrodziła Stwórcę swojego,
ku zdumieniu całej natury!

- z Liturgii Godzin

WPROWADZENIE<<

1. Właśnie dlatego szatan nienawidzi Maryi [dzień pierwszy]

2. Maryja ma moc nas uwolnić, bo sama jest ikoną wolności [dzień drugi]

3. W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [dzień trzeci]

4. Maryja strzeże Kościoła. Walczy o nas w najtrudniejszych bitwach [dzień czwarty]

5. Dlaczego Jezus stał się człowiekiem? Odpowiedź jest w Maryi [dzień piąty]

6. Św. Maksymilian poznał sekret Maryi. Ty też możesz [dzień szósty]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Niektórzy nie potrafią zrozumieć naszego uwielbienia dla Maryi. Kim Ona jest? [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień siódmy]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.