W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień trzeci]

W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień trzeci]
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu

Moc tej miłości Boga przewyższa siłę zła i potrafi sobą uleczyć pustkę spowodowaną naszym egoizmem. Z niej wynika potęga Maryi.

____________________________________________________________________________

Rozpoczynamy nowennę, która ma nas przygotować do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla wielu ukoronowaniem tego czasu będzie Godzina Łaski, którą odprawimy w samo południe 8 grudnia. Gdy Maryja według danej swym dzieciom obietnicy udziela łask każdemu, kto o nie szczerze prosi. 

Kim jest Maryja? Znasz ją naprawdę? To kobieta, która niszczy mity i łamie stereotypy o Bogu i człowieku. Ludzką naturę podnosi do Boga, Boga przynosi do człowieka, a sama staje się bliska każdemu bytowi - zrodzonemu i stworzonemu. Godzi w sobie to, co wydaje się trudne do pogodzenia: cielesność i duchowość. Jest z krwi, kości i ducha. Ta nowenna pozwoli ci poznać ją bardziej i pokochać jak własną matkę.

____________________________________________________________________________

 

Słowo Boże (Ef 1, 3-13):

Z listu świętego Pawła do Efezjan

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich - w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. W Nim mamy odkupienie przez Jego krew - odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. Szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia, przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął dla dokonania pełni czasów, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi. W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli, po to, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu - my, którzyśmy już przedtem nadzieję złożyli w Chrystusie.

Rozważanie

Niewątpliwie w Niepokalanym Poczęciu Błogosławionej Dziewicy zostaje położony początek Nowej Ludzkości. Takiej, która będzie uzdolniona do przyjęcia Syna Bożego i obdarowania Go pełnią człowieczeństwa. Gdzieś w takiej właśnie perspektywie schodzą się te dwa momenty historii zbawienia: moment poczęcia Niepokalanej oraz moment Wcielenia (czy też poczęcia Syna Bożego). Na dwa miesiące przed swoim ustąpieniem w bardzo pięknej homilii mówił o tej tajemnicy Benedykt XVI: "zdumiewa nas zawsze, i zmusza do refleksji, fakt, że ów moment, tak znaczący dla przyszłości ludzkości [Benedykt odnosi się tutaj do tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, ale myślę, że możemy tę jego uwagę przenieść także na tajemnicę Niepokalanego Poczęcia] jest ukryty w absolutnym milczeniu. (…) Nikt go nie zauważa, nikt o nim nie mówi. (…) To prawda, że to, co wielkie bardzo często wydarza się w sposób niezauważony a spokojne milczenie jest o wiele bardziej płodne niż frenetyczne podniecenie, którym charakteryzuje się nasza cywilizacja". (8 grudnia 2012, Rzym, Plac Hiszpański)

W niepokalanym poczęciu Maryi zostaje ukonstytuowana Nowa Ludzkość. Dzieje się tak nie w wyniku ludzkiej nauki, techniki czy ideologii (to znaczy moc sprawcza tego wydarzenia nie znajduje się po stronie człowieka), ale dzięki łasce, która oznacza "miłość w jej czystości i pięknie. To sam Bóg, który objawił się w historii zbawienia, opowiedzianej w Biblii i dopełnionej w Jezusie Chrystusie". (Benedykt XVI, 8 grudnia 2012, Rzym, Plac Hiszpański)

Maryja zatem jako nowy człowiek stanowi deklarację prymatu Boga i Jego miłości, która potrafi człowieka podnieść z samego dna upadku. Moc tej miłości Boga przewyższa siłę zła i potrafi sobą uleczyć pustkę spowodowaną naszym egoizmem.

Modlitwa (wezwanie)

  1. Maryjo, upraszaj nam łaskę zrozumienia, że zmiana społeczeństwa nie dokonują się siłą reform a wrażliwością ludzkiego sumienia na słowo i obecność Boga…

Uczynek miłosierdzia

Zastanów się, co możesz zmienić, z pomocą Bożej łaski, w Twoim najbliższym świecie, w Twoim odniesieniu do Twoich najbliższych, aby ich świat uczynić ciut lepszym, ciut piękniejszym

Modlitwa na zakończenie

W tym czasie przygotowania do uroczystości Niepokalanego Poczęcia niech Maryja nauczy nas słuchania głosu Boga, który przemawia w milczeniu; niech nauczy nas przyjęcia Jego Łaski, która czyni nas wolnymi od grzechu i egoizmu; Maryjo, łaski pełna módl się za nami.

(Benedykt XVI, 8 grudnia 2012)

Zdrowaś Maryjo...    

WPROWADZENIE<<

1. Właśnie dlatego szatan nienawidzi Maryi [dzień pierwszy]

2. Maryja ma moc nas uwolnić, bo sama jest ikoną wolności [dzień drugi]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

W Maryi Bóg zawarł moc, która przewyższa siły zła [Nowenna PEŁNA ŁASKI - dzień trzeci]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.