Powinieneś na serio zająć się tą częścią swojej duszy. Oto 4 wskazówki jak to zrobić

Powinieneś na serio zająć się tą częścią swojej duszy. Oto 4 wskazówki jak to zrobić
(fot. Allef Vinicius / unsplash.com)
Monika Chrzanowska / kw

"Dlaczego się tak zachowujesz?" "Czy ty w ogóle myślisz?" "Gdybyś miał choć trochę zdrowego rozsądku, tobyś nie zrobił takiej głupoty". Być może wypowiedziałeś w swoim życiu podobne zdania lub sam musiałeś je przyjąć.

Czy wypowiadając je, wiedziałeś, co chcesz przekazać? Czym właściwie jest ten "zdrowy rozsądek", którego oczekujemy od innych i siebie samego?

DEON.PL POLECA
Zdrowy rozsądek to zdolność trafnego, rzeczowego oceniania sytuacji i odpowiadającego tej ocenie zachowania się - tak czytamy w słowniku języka polskiego. To oznacza, że dzięki zdrowemu rozsądkowi możemy obiektywnie oceniać dane sytuacje, a przy tym podejmować odpowiednie decyzje.

Wychodzi na to, że jest on ściśle związany ze zdolnością racjonalnego myślenia. Niestety, wielu woli usłyszeć to, co ma zrobić, niż samemu ruszyć głową. Naszymi motorami działania stają się wszechobecne media, znajomi czy stereotypy, które nie pozwalają nam wyrwać się z szufladkowego myślenia. Może się wydawać, że w naszych czasach zdrowy rozsądek staje się rzadkością.

DEON.PL POLECA

Jak go można odkryć w sobie i w jakich sytuacjach jest nam najbardziej potrzebny?

Zdrowy rozsądek rozwija się wraz z nami. W czasie dojrzewania odkrywamy, ile jest spraw, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. W dorosłym zaś życiu musimy stawić im czoła i mądrze wybierać między dobrem a złem.

Jak pielęgnować w sobie zdrowy rozsądek?

1. Trwaj przy Bogu

Modlitwa i post. Te filary Wielkiego Postu powinny wybrzmiewać tak naprawdę na każdym etapie naszego życia.

Modlitwa przybliża nas do Boga, pozwala utrzymać z Nim stałą relację. Ta, w której mówimy Bogu o swoich problemach, obawach, jak również chwilach radości, sprawia, że nasz kontakt staje się jeszcze trwalszy. W Liście do Filipian (Flp 4,6) czytamy: O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem!

Oprócz tego dochodzi jeszcze regularne czytanie Pisma Świętego, w którym są zawarte wszystkie możliwe wskazówki dotyczące zdrowego rozsądku - między innymi na to, jak utrzymać czystość myśli i radzić sobie z kryzysami.

Post to idealny sposób na ćwiczenie naszej silnej woli, to czas, w którym chętniej podejmujemy postanowienia i wyrzeczenia. Oderwanie się od swoich złych przywiązań lub ograniczenie pewnego dobra, to sposób na dostrzeżenie tego, ile czasu poświęcamy na rzeczy doczesne, które w rzeczywistości nie muszą być dla nas pożyteczne.

2. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Kto z mądrym przestaje, "nabywa mądrości, towarzysz głupców poniesie szkodę" (Prz 13,20). Trafnie oceniając sytuacje, ludzie nas otaczający mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na nasze postępowanie.

Kim są zatem ci mądrzy, o których czytamy w Piśmie Świętym? To osoby, które w swoim życiu kierują się miłością względem Boga i bliźniego. To ludzie, którzy potrafią zrezygnować ze swojego dobra na rzecz potrzebującego. To przykłady, które pociągają nas do częstszego czynienia dobra. Właśnie takimi ludźmi powinniśmy się otaczać, a tych, którzy błądzą, możemy upominać z miłością i naprowadzać na dobrą drogę. Drogę, którą jest Boże Miłosierdzie.

3. Wyciągaj lekcje z własnych doświadczeń

Zdrowy rozsądek rozwija się u nas wraz z kolejnymi doświadczeniami i obserwacjami. Widząc, że nasze zachowanie ma dobry wpływ na innych, staramy się je powielać i pozwalamy na to, by takich sytuacji było coraz więcej. Jednakże zauważenie i uczenie się na własnych błędach wymaga sporo czasu i pokory.

Jeśli ktoś został przez ciebie zraniony, to nie zwlekaj z wyciągnięciem ręki na zgodę. Przyznanie się do swojego błędu to krok do lepszego radzenia sobie w niepewnych sytuacjach, które w przyszłości może nas uchronić przed nieprzemyślanym zachowaniem.

4. Rozpoznaj swoje wady

Nie oszukujmy się, nikt nie jest idealny. Znalezienie swoich wad i praca nad sobą znacznie przybliża nas do osiągnięcia zdrowego rozsądku w życiu, nieprzeceniania swoich możliwości i niestawiania sobie poprzeczki zbyt wysoko.

Jak znaleźć te wady? Zacznij się z sobą kłócić. Pomyśl, dlaczego ostatnio wybrałeś jedną rzecz, a odrzuciłeś drugą. Co by było, gdybyś postąpił inaczej? Czy to wpłynęłoby na twoje dotychczasowe życie? Przypomnij sobie ostatnią kłótnię w pracy, z przyjaciółmi czy rodziną. Zastanów się, dlaczego uparcie stałeś przy swoim i nie umiałeś przyznać komuś racji. Zacznij patrzeć na sprawy dnia codziennego z czyjejś perspektywy i pomyśl, co złego byś zauważył w takim postępowaniu.

*  *  *

Zdrowemu rozsądkowi towarzyszy umiejętność mierzenia sił na zamiary. Chodzi o to, by stawiać sobie cele, które rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć. W jakich sytuacjach powinniśmy szczególnie zachowywać zdrowy rozsądek?

Oto kilka przykładów i rozwiązań:

- Mając problem z alkoholem, unikaj zakrapianych imprez.
- Problemy z bliskimi rozwiązuj osobiście, nie przez media społecznościowe, a tym bardziej przez kogoś.
- W pracy bierz na siebie tyle obowiązków, ile jesteś w stanie udźwignąć.
- Przechodząc na dietę, stosuj się do zaleceń lekarza bądź trenera.
- Odchodząc od uzależnień, zrywaj z nimi stopniowo.
- Zawierając nowe znajomości, bądź ostrożny i asertywny.
- Żyjąc w poczuciu winy, nie bój się powiedzieć o tym spowiednikowi.
- Lubisz koloryzować swoje opowiadania, zanim cokolwiek powiesz, przemyśl, czy nie przesadzisz.
- Irytuje cię wolna jazda samochodem? Dodając gazu, dostosuj prędkość do warunków i swoich umiejętności.
- Ucząc się do ważnego egzaminu, nie zapominaj o odpoczynku.

Zdrowy rozsądek jest częścią naszej psychiki i duchowości, powinien być nieustannie pielęgnowany. Utrata go prowadzi do zguby i przynosi tylko negatywne skutki. To on został nam dany wraz z darem mądrości i rozumu, stąd też mamy korzystać z niego tak, aby nasze działanie przynosiło dobre owoce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Powinieneś na serio zająć się tą częścią swojej duszy. Oto 4 wskazówki jak to zrobić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.