Propozycje na Adwent od DEON.pl

Propozycje na Adwent od DEON.pl
(fot. unsplash.com)
Redakcja DEON.pl

Przed nami trzy tygodnie, które są szansą. Jeśli je świadomie i dobrze przeżyjemy, nasze życie może się  zmienić. Ruszamy w drogę, która może być nieprzyjemna. Chcemy prawdziwego nawrócenia.

Szkoła Duchowości | Jakub Nesterowicz OP

Dominikańska, ignacjańska, benedyktyńska… a może zupełnie inna? Czujesz, że nigdzie nie pasujesz ze swoją modlitwą, a chciałbyś odnaleźć własne miejsce w Kościele? Nasza Szkoła Duchowości pomoże ci odnaleźć siebie wśród tylu możliwości. Na pierwszy rzut oka duchowość i modlitwa są jednym z najbardziej oczywistych wymiarów chrześcijańskiego życia. Przecież bez modlitwy nie byłoby w naszym życiu relacji z Panem Bogiem, a właśnie w niej staje się On nam szczególnie bliski. Chcemy ci pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki w gąszczu tradycji.

DEON.PL POLECA
Zastanowimy się nad tym w jaki sposób duchowość wpływa na ŻYCIE CODZIENNE, jak je zmienia i kształtuje. Kim się INSPIRUJEMY, czyja wrażliwość duchowa jest nam najbliższa. Będziemy rozmawiać o tym, jak się UCZYĆ modlitwy i jakie problemy najczęściej nam w niej towarzyszą. Skupimy się na SKUTECZNOŚCI modlitwy i nad tym, o co w ogóle ze skutecznością modlitwy chodzi. Wreszcie podejmiemy temat WSPÓLNOTY i tego jak konkretny charyzmat pozwala się odnaleźć w Kościele. Naszym pierwszym gościem był Jakub Nesterowicz OP, duszpasterz Wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji "Janki", który przez rok jako kapłan posługiwał w brazylijskich fawelach (dzielnicach biedy).

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu

Sen Jakubowy. Odnaleźć Boga w popkulturze | Roman Groszewski SJ

Czy jest możliwe znaleźć Boga w popkulturze? Czy jest możliwe zobaczyć ślad jego obecności w piosenkach, które zupełnie nie mówią o tym kim On jest? Ojciec Romek wierzy, że jest to możliwe i zaprasza Was w piękną i subtelną podróż w poszukiwaniu Jego śladów.

Abraham parsknął śmiechem. Adwent w ciszy | Wojciech Werhun SJ

Rekolekcje te będą polegały na modlitwie. Dwa razy w tygodniu ojciec Wojtek przedstawi epizod z życia Abrahama i zaproponuje modlitwę wg metody ignacjańskiej. Dzięki temu wprowadzeniu przeżyjesz z Abrahamem konkretne doświadczenie z jego życia. Nie potrzebujesz żadnego przygotowania do tych rekolekcji. Wystarczy, że wydrukujesz bądź wyświetlisz sobie daną modlitwę i pójdziesz krok po kroku.

Zrób w ten Adwent coś innego. Zamiast wypełniać sobie serce treścią i bodźcami, usiądź w ciszy, zamknij paszczę i oczy. Zamilknij i daj przestrzeń Słowu Bożemu, żeby w Tobie ucichło. Kołysz je w sercu, niech zejdzie głębiej i głębiej. Pozwól mu umrzeć, a zobaczysz jak zakiełkuje, zgodnie z Bożą obietnicą.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Świeccy mówią rekolekcje dla księży

Każdego roku bierzemy udział w rekolekcjach prowadzonych przez księży i zakonników dla nas. Mają mówić do nas, naszym językiem, o naszych sprawach. Różnie to wychodzi w praktyce. Jedni mówią porywająco, po wysłuchaniu innych wychodzimy z przeświadczeniem "nie wie o czym mówi, nie zna życia". Rzeczywistość budowania relacji z Bogiem inaczej wygląda dla kogoś, kto "zawodowo" poświęca na to czas niż dla zapracowanej matki lub ojca, który wybiera dzień z dzieckiem zamiast dnia skupienia. Zarzucamy często księżom, że nas nie rozumieją - pozwólmy więc im się zrozumieć.

Być może w doświadczeniu modlitwy: matki, kobiety, ojca, mężczyzny, świeckiego singla - księża odnajdą coś, z czego nie zdawali sobie wcześniej sprawy. Przecież Bóg jest osobą, a kto lepiej niż świeccy rozumie trud budowania relacji z kimś drugim? Nie będziemy pouczać ani moralizować. Opowiemy wam o Bogu, jakiego być może nie znacie, być może nie dostrzegacie - widzianego z naszej ławkowej perspektywy. Na ambonie staną nasi blogerzy: Natalia Świderska, Angelika Szelągowska-Mironiuk, Jacek Blumensztajn, Jan Młynarczyk i Szymon Żyśko.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. flickr.com/Catholic Church England and Wales)

Rodzic. To nie takie proste

Jest taki jeden moment w życiu, w którym radość i zwątpienie są jak nierozłączne siostry. Pomagają ci zrozumieć wyjątkowość tej chwili. To wtedy, gdy dowiadujesz się, że zostałeś rodzicem. Nawet jeśli twoje dziecko jest wciąż bezimienne i mierzy kilka milimetrów - czujesz, że świat już na zawsze się zmienił. Snujesz plany pełne nadziei i wątpliwości. Rzeczywistość gorzko weryfikuje wiele z nich. Miało być inaczej… - czyjeś dziecko urodziło się chore; inne nie narodziło się wcale; wiele matek zaskoczyła wojna, musiały rodzić na morzu. To samo czuła młoda żydowska dziewczyna, Maria - radość i zmieszanie. Kim będzie to dziecko, jakie ono będzie? Co powie mój mąż? Nie przypuszczała, że urodzi w stajni.

Młodzi małżonkowie rozpoczynając wspólne życie, mają tylko swoją nadzieję i żadnych pewników. Każdy dzień wystawia ich miłość i przysięgę na próbę. Niektórzy się poddają, inni w tych trudnych doświadczeniach uczą się znajdować szczęście tam, gdzie się go zupełnie nie spodziewali. W naszym cyklu reportaży pokażemy ci, że bycie rodzicem to jedna z najbardziej nieoczywistych życiowych ról. Do świata naszych bohaterów zabiorą nas: Anna Wilczyńska, Edyta Drozdowska, Jakub Zygmunt i Szymon Żyśko.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. shutterstock.com)

Kobieca strona rzeczywistości

"Słaba płeć", "Zbyt emocjonalna", "Sylwetka nieidealna" - to problemy kobiet czy stereotypy o tym, z czym naprawdę się mierzą? Mężczyzna potrzebuje wyzwań, a kobieta potwierdzenia, że jest piękna? Zapytaliśmy kobiet, co jest dla nich naprawdę trudne i razem z kobietami szukamy sedna tych kłopotów oraz propozycji rozwiązań.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. unsplash.com)

Cztery rundy męskich problemów

Co myślisz, gdy słyszysz o grzechach lub problemach mężczyzn? Sądzisz, że chodzi o zachowanie czystości seksualnej albo pracoholizm? Pudło. Na czas Adwentu proponujemy ci przyjrzenie się nieoczywistym ale ważnym aspektom męskiego życia. Będą ci w tym towarzyszyć inspirujący autorzy - mężczyźni z krwi i kości, którzy wiedzą, co dolega współczesnym facetom.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. unsplash.com)

Wywiady, które poruszają serce 

Wśród chrześcijan zdarzają się zarówno spektakularne nawrócenia, jak i ciche i długofalowe. Jedno jest pewne - wiara to bardzo osobisty temat, a każdy człowiek opowiada inną historię relacji z Bogiem. Każde świadectwo odsłania tajemnicę Bożej miłości do człowieka i bogactwo ludzkich powołań. W Adwencie zapraszamy Cię do poznania świadectw chrześcijańskiego życia, które usłyszeliśmy od inspirujących osób znanych z telewizji, świata muzyki i show-biznesu.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. unsplash.com)

Mesjasz dla wszystkich

Projekt adwentowy, który pokazuje, że wiarę w Mesjasza, którego przybycie jako katolicy świętujemy co roku 25 grudnia i na którego powrót oczekujemy na końcu świata, dzielimy również z innymi chrześcijanami oraz żydami i muzułmanami. Papież Benedykt XVI powiedział, że to "Adwent jest okresem sprzyjającym bardziej niż jakikolwiek inny, by przeżywać go w jedności ze wszystkimi - a dzięki Bogu jest ich wielu - którzy pragną świata bardziej sprawiedliwego i bardziej braterskiego. W tym działaniu na rzecz sprawiedliwości mogą w pewnej mierze spotkać się ludzie wszystkich narodów i kultur, wierzący i niewierzący. Wszyscy bowiem, choć kierują się różnymi racjami, pragną osiągnięcia tego samego celu, a mianowicie przyszłości, w której będzie sprawiedliwość i pokój".

Szukając dialogu i spotkania, wierzymy, że zrozumienie wiary innych może być zwierciadłem, w których lepiej poznamy też to, w co sami wierzymy. W ramach cyklu "Mesjasz dla wszystkich" ukaże się rozmowa z imamem Youssefem Chadidem, tekst rabina Boaza Pasha oraz tekst prof. Kaliny Wojciechowskiej.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 7

Tryptyk Drzewo Życia | Przemek Wysogląd SJ

W Adwencie Kościół nam opowiada historię Zbawienia. A gdybyśmy spróbowali ją zawrzeć w trzech obrazach? Taki Tryptyk musiałby być mocno nasycony teologią i modlitwą. Trzy obrazy, trzy spotkania. W podróż zainspirowaną obrazami o Wcieleniu Jezusa zaprasza ich autor - Przemek Wysogląd SJ.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 8

(obraz: Przemek Wysogląd SJ)

Adwent dla zabieganych, czyli jak ogarnąć się przed świętami

Nasza vlogerka Eryka zmierzy się z przygotowaniami do Bożego Narodzenia. Pokaże, jak dobrze wykorzystać Adwent, odrzucić to, co niepotrzebne, zdążyć ze wszystkim i pamiętać o tym, co najważniejsze. Pójdzie na roraty, opowie o tym, czy trudno było wstać tak wcześnie i wskaże, jak zrobić to, co konieczne ciągle gdzieś biegnąc. Eryka pokaże wam jak ogarnąć wszystko co trzeba i zdążyć mimo nawału spraw do załatwienia.

Adwentowy challenge na Mesengerze

Wyzwanie albo ćwiczenie duchowe dla singla, dla pary, dla księdza albo siostry zakonnej. Do wyboru przez 22 dni. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy coś dla duszy i dla ciała. Wchodzisz w to? Miałeś kiedyś "kalendarz-zdrapkę"? To takie narzędzie pracy nad sobą, dzięki któremu zdrapujesz i masz zadanie do wykonania na każdy kolejny dzień. Nasz challenge zorganizowaliśmy w bardziej przystępnej formie on-line.

Każdego dnia Adwentu będziemy mieć dla Ciebie zadanie do wykonania albo ćwiczenie duchowe do przemyślenia. Otrzymasz je na swoją mesendżerową skrzynkę na Facebooku. Tutaj przeczytasz więcej i dowiesz się, w jaki sposób możesz dołączyć.

Propozycje na Adwent od DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu nr 9

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Propozycje na Adwent od DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.