Przebaczenie nie jest niemożliwe

Przebaczenie nie jest niemożliwe
Damian Czerniak SJ

"Nie potrafię przebaczyć". To słowa, które albo sami wypowiadamy, albo słyszymy je od innych. Nie oznacza to jednak, że musimy się z nimi pogodzić.

Decyzja o przebaczeniu jest najważniejsza. Bez niej możemy bez końca "rozgrzebywać" urazę do kogoś i nie pozwolić aby przebaczenie przyszło na poziomie uczuć. Przebaczenie jest dużym wyzwaniem, ale wspólnie z Chrystusem może się ono dokonać.

***

Franz Jalics SJ w książce "Kontemplacja" pisze, że poprzez modlitwę kontemplacyjna, człowiek dochodzi do najgłębszego miejsca w duszy, w którym jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Tam nie ma w nim grzechu. Modlitwa kontemplacyjna to nic innego, jak trwanie i jednocześnie odpoczynek w Bożej obecności. To prostota i zarazem bycie uważnym.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat modlitwy Jezusowej, zapraszam do obejrzenia serii "Obecność. Przestrzeń modlitwy Jezusowej" poświęconej metodzie modlitwy zaproponowanej przez Franza Jalicsa SJ.

Od 23 czerwca 2020 codziennie będą ukazywały się krótkie filmy poświęcone kolejnym rozdziałom z książki “Kontemplacja”. Materiały wideo znajdziesz na blogu Obecność. Przestrzeń modlitwy Jezusowej. Jeśli chcesz spróbować smaku modlitwy ciszy jednocześnie nie wyjeżdżając z domu, to zachęcam do zapisania się na rekolekcje internetowe wprowadzające do tej metody (5-14 lipca 2020).

Poniżej plan publikacji filmów. Każdy okres odpowiada rozdziałowi z książki.

23.06 "Okres pierwszy - Odczuwanie" oraz "O czym jest ta seria?"

24.06 "Okres drugi - Słuchanie" oraz "Jak modlić się kontemplacyjnie"

25.06 "Okres trzeci - Egoizm"

26.06 "Okres czwarty - Rezygnacja"

27.06 "Okres piąty - Ciemna strona człowieka"

28.06 "Okres szósty - Zgoda na cierpienie"

29.06 "Okres siódmy - Wewnętrzny GPS i presja wyniku"

30.06 "Okres ósmy - Przebaczenie"

01.07 "Okres dziewiąty - Kim jest Jezus Chrystus?"

02.07 "Okres dziesiąty - Czego uczą rekolekcje kontemplatywne?"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Przebaczenie nie jest niemożliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.