Szkoła, która uczy mówić w języku Boga

Szkoła, która uczy mówić w języku Boga
(fot. Szkoła Kontaktu z Bogiem / facebook.com)
Piotr Kosiarski / youtube.com

"Cisza otwiera nas na zupełnie inny poziom odbioru otaczającej nas rzeczywistości". Przeczytaj o wyjątkowych rekolekcjach, które zmieniły życie niejednej młodej osoby.

Rekolekcje w milczeniu to świetna okazja do spotkania Boga. Chociaż wydaje się, że spędzenie kilku dni w całkowitej ciszy, bez telefonu i komputera, to rzecz niemożliwa, bardzo wielu ludzi decyduje się na taką formę rekolekcji - nie tylko dorosłych. Już od 17 lat wielu młodych ludzi z całej Polski uczestniczy w spotkaniach Szkoły Kontaktu z Bogiem, medytując Pismo Święte i przyglądając się w skupieniu temu, co dzieje się w ich wnętrzu.

Przeczytaj również: Jak spotkać Boga w ciszy?

Szkoła Kontaktu z Bogiem to rekolekcje dla młodzieży w wieku od 16 do 26 lat. Jak podkreślają ich organizatorzy, jest to "intensywna szkoła modlitwy, oparta na duchowości św. Ignacego z Loyoli".

Szkoła, która uczy mówić w języku Boga - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na SKB swoje siły połączyli jezuici i dominikanie! (fot. Szkoła Kontaktu z Bogiem)

Uczestnicy SKB uczą się medytacji, wyciszenia i kontaktu z własną emocjonalnością. Plan dnia został tak skonstruowany, by umożliwić im jak najlepszy kontakt z Bogiem. Młodzi zostawiają swój dom, wyłączają komórkę, odkładają codzienne sprawy i problemy, by przez trzy dni pobyć sam na sam z Bogiem. Codziennie uczestniczą w Eucharystii, trzech godzinnych medytacjach ignacjańskich, adoracji oraz rozmowie z kierownikiem duchowym.

- Szkoła Kontaktu z Bogiem to konkretna metoda polegająca na nauce języka, w którym porozumiewa się z nami Bóg - mówi Daniel Wojda SJ, jeden z jezuitów zaangażowanych w SKB. Dodaje, że chociaż milczenie nie jest łatwe, to właśnie ludzie młodzi najszybciej "łapią, o co chodzi" i wchodzą w przestrzeń ciszy. Nie oznacza to, że milczenie jest proste. Julia, jedna z uczestniczek rekolekcji, zauważa, że "łatwo jest przestać mówić, ale ciężko jest przestać myśleć". - Myśli przyzwyczajone do codziennego biegu, nieustannego zastanawiania się, podejmowania decyzji, kalkulowania nagle spotykają się z ciszą - wspomina.

Zobacz świadectwo Filipa:

Cisza pozwala jednak wydobyć z wnętrza człowieka to, co w codzienności pozostaje zepchnięte przez naukę, pracę, komputer i tysiące bodźców na drugi plan.

- Cisza otwiera nas na zupełnie inny poziom odbioru otaczającej nas rzeczywistości. Nagle okazuje się, że wokół nas i wewnątrz nas dzieje się mnóstwo rzeczy, których normalnie nigdy byśmy nie dostrzegli. Milczenie i odłączenie się od bodźców zewnętrznych sprawiają, że nagle zaczyna się budzić wnętrze człowieka - uważa Wojciech Werhun, jezuita niegdyś zaangażowany w SKB. - Rekolektant odkrywa wtedy prawdę o sobie - czasami bolesną, a czasami zdumiewającą. Doświadcza swoich prawdziwych lęków i najgłębszych pragnień. Po raz pierwszy patrzy w lustro i widzi swoją prawdziwą twarz. Opadają wszystkie iluzje. W takich warunkach dużo łatwiej jest mu usłyszeć głos Pana Boga i zobaczyć, do czego On go wzywa i jak jest obecny w jego życiu - dodaje.

Jedna z uczestniczek napisała o rekolekcjach tak: "Najbardziej niezwykłe jest właśnie to, że forma SKB jest przecież naprawdę prosta. Treści natomiast odnajduje się mnóstwo i to głównie wcale nie z ust kapłanów, ale podczas samotnej medytacji, zatem pochodzą od samego Boga. Odpowiedzi na dręczące mnie pytania odnalazłam w ciszy, w otoczeniu przyrody. Niezwykłe, że nastąpiło to w warunkach tak absolutnie najprostszych, wręcz pierwotnych".

Zobacz świadectwo Dominiki:

Młodzi bardzo często przyjeżdżają na rekolekcje z konkretnymi pragnieniami bądź z zamiarem odnalezienia swojej drogi w życiu. Tak doświadczenie spotkania z Bogiem wspomina Kamil, jeden z uczestników SKB: "Całkowicie oddałem [moje pragnienie] Panu, tak aby to On był na pierwszym miejscu w moim życiu, a nie to, co ja chcę. Podczas adoracji [Bóg] przypomniał mi swoje słowa: «Wszystko uczynił pięknie w swoim czasie» (Koh 3, 11a). Wiem, że On może zrobić wszystko w ułamku sekundy. To ja potrzebuję czasu. Bóg wie, kiedy będzie najlepszy moment, żeby spełnić moje pragnienie".

Jeśli nie masz ukończonych 26 lat i chcesz spróbować modlitwy w ciszy opartej na ponad 500-letniej tradycji medytacji chrześcijańskiej, tutaj znajdziesz więcej szczegółów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkoła, która uczy mówić w języku Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.