Taniec nie kojarzy się z modlitwą. One pokazały, że może być najpiękniejszą rozmową z Bogiem

Taniec nie kojarzy się z modlitwą. One pokazały, że może być najpiękniejszą rozmową z Bogiem
(fot. shutterstock.com)
krakow.gosc.pl/ KAI/ red

"Ta forma stawania przed Bogiem mocno otwiera i ciało i ducha. Umożliwia przeniesienie się do rzeczywistości duchowej, która pozwala oddać się Mu dosłownie całym sobą". 

Rekolekcje "Jestem, więc tańczę", które odbyły się w Krakowie w ostatni weekend to wyjatkowa forma spotkania z Bogiem i niecodzienny sposób oddania Mu chwały.

- Wbrew logice, by uwielbiać Boga poprzez ruch, nie trzeba wcale umieć tańczyć. Ruch otwiera i prowadzi do niezwykłej wolności względem Niego i ludzi. Chodzi więc nie o konkretne kroki czy schematy, ale właśnie o podniesienie świadomości własnego ciała, by stanąć przed Bogiem w prawdzie - podkreśliła K. Nieużyła, tancerka, choreograf oraz instruktor tańca, jedna z prowadzących warsztaty.

Taniec to niezwykłe narzędzie modlitwy

DEON.PL POLECA

- Chcieliśmy pokazać uczestnikom, że zarówno ciało, jak i jego ekspresyjność są darem od Boga. Współczesny świat zniekształcił postrzeganie ciała i tańca na tyle, że zwykle nie kojarzą się one z przestrzenią sacrum. Jednak odpowiednie spojrzenie na taniec powoduje, że staje się on niezwykłym narzędziem modlitwy - podkreśliła.

Zajęcia prowadzone w trzech grupach miały nauczyć improwizacji, świadomości siebie w ruchu oraz otwartości. Zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: "W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy".

- Często nie potrafimy wyrazić naszych trudności, doświadczeń czy przeżyć religijnych słowami. Modlitwa też nieraz nie przychodzi nam łatwo. A przecież całe nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego, która może wychwalać Boga ruchem i tańcem. Mamy nadzieję, że ten sposób stanięcia przed Bogiem pomoże naszym uczestnikom w ich duchowym rozwoju - podsumowała Monika Zamojska-Świątek, współorganizatorka inicjatywy.

Oprócz szkoleń na taneczne rekolekcje złożyły się wieczorne modlitwy oraz konferencje ukazujące rolę tańca w dziejach Kościoła. Rekolekcje Modlitwy Tańcem zorganizowały dwie krakowskie wspólnoty - Głos na Pustyni oraz Jafa.

Prawda o Bogu i człowieku, którą odsłania taniec

- Od dawna chcieliśmy stworzyć przestrzeń, gdzie chętni mogliby poznać jaką prawdę o człowieku i Bogu w nas odsłania ruch, który porywa do tańca, bo nie pozwala pozostać w bezruchu wobec Stwórcy i stworzenia - mówi Monika Świątek, współorganizatorka inicjatywy.

Organizatorki podkreślają, że współcześnie taniec jest mocno zniekształcony i kojarzy się z niereligijnymi obszarami. Chcą to spojrzenie zmienić i udowodnić, że ruch może mieć wyjatkową moc i nadać modlitwie siłę i wolność. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Bóg może przychodzić i objawiać nam swoją miłość poprzez proroctwo, które przybiera postać nie tylko słowa, obrazu, pieśni ale także postać natchnionego tańca.

Od wczorajszego poranka trwają Rekolekcje Tańcem Jestem, więc tańczę, które jako Głos na Pustyni współorganizujemy ze...

Opublikowany przez Głos na Pustyni Sobota, 25 sierpnia 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Taniec nie kojarzy się z modlitwą. One pokazały, że może być najpiękniejszą rozmową z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.