W co wierzył Jezus? "Na pewno była to nieco inna wiara niż nasza"

W co wierzył Jezus? "Na pewno była to nieco inna wiara niż nasza"
(fot. Ben White / Unsplash)

Jezus jest nazwany synem Abrahama. A wiemy, że sam Jezus mówi potem o ludziach, że stają się synami bądź córkami Abrahama. A więc tymi, którzy uwierzyli. Ciekawe pytanie, czy Jezus wierzył?

Genealogia Jezusa, której niezbyt chętnie słuchamy, bo jakoś nie wydaje się częścią Ewangelii, taki suchy zapis imion, kryje jednak w sobie wiele ukrytej treści.

DEON.PL POLECAPrzede wszystkim pokazuje, że Jezus nie był jakiś abstrakcyjnym człowiekiem, jakimś Człowiekiem, tylko konkretnym mężczyzną urodzonym w konkretnym miejscu, czasie i wśród konkretnych ludzi. Nikt z zewnątrz nie postrzegał Go jako kogoś wyjątkowego. Do tego stopnia, że jego sąsiedzi z Nazaretu dziwili się tym, co mówił i robił.
Zwykle mówimy, że Bóg zbawił ludzkość. Ale to jest zbyt ogólne, filozoficzne, odczłowieczone. Bóg stał się człowiekiem, nie ludzkością, nie jakimś wypreparowanym wzorcem człowieczeństwa. Konkretnym Jezusem z Nazaretu. Dla Boga liczy się nie jakaś masa ludzi, ale konkretny człowiek. I ta konkretność mocno jest podkreślona w genealogii.
Jezus jest nazwany synem Abrahama. A wiemy, że sam Jezus mówi potem o ludziach, że stają się synami bądź córkami Abrahama. A więc tymi, którzy uwierzyli. Wszyscy chrześcijanie są w tym sensie synami Abrahama.
I ciekawe pytanie, czy Jezus wierzył? Czy podobnie jak Abraham nie szedł drogą wiary? Wierzył. Na pewno była to nieco inna wiara niż nasza. Nie wiemy, jak bóstwo współgrało w Nim z człowieczeństwem. Ale Jezus przyjął całe człowieczeństwo. Jego kondycją jest także wiara, zaufanie, ufność Bogu. A stał się podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu. Właśnie grzech jest przeciwieństwem wiary, brakiem ufności. Jezus czyniąc cuda z jednej strony odwołuje się często do Ojca np. wskrzeszenie Łazarza, gdzie dziękuje Ojcu za wysłuchanie Jego prośby. Ale też czyni te cuda swoją mocą.
W każdym razie niezwykle ważne jest, byśmy w Jezusie zobaczyli nie tylko naszego Pana, ale i brata.

No i ostatnia rzecz, oprócz zapewne wielu innych. To kobiety, które zwykle nie pojawiały się w żydowskich genealogiach. Te kobiety są jednak wyjątkowe, bo według wszelkich znaków nie należały do narodu izraelskiego. Były w zasadzie pogankami włączonymi do narodu. To piękny znak, który wyjaśnia się w tajemniczym przybyciu magów ze Wschodu. Do rodziny Jezusa należą też poganie - właśnie oni stają się też synami Abrahama - wierzącymi. Jezus jest z narodu wybranego, ale nie tylko dla niego samego.

 Wpis ukazał się na facebookowym profilu Dariusza Piórkowskiego SJ.

"Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama" Genealogia Jezusa, której niezbyt chętnie słuchamy, bo jakoś nie...

Opublikowany przez Dariusza Piórkowskiego SJ Środa, 16 grudnia 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

W co wierzył Jezus? "Na pewno była to nieco inna wiara niż nasza"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.