W górach, w klasztorze, parafii ... sylwester

W górach, w klasztorze, parafii ... sylwester
(fot. pdphoto.org)
10 lat temu
KAI / wm

Msza na Jaworzynie Krynickiej, „antysylwester” w klasztorze benedyktynów w Tyńcu lub bal w swojej parafii – to zaledwie kilka sposobów na powitanie Nowego Roku. W całym kraju wiele osób spędzi Sylwestra na spotkaniach zorganizowanych przez wspólnoty i klasztory.

I tak na przykład w archidiecezji przemyskiej Ruch Świtało-Życie oraz inne ruchy i stowarzyszenia organizują bezalkoholowe bale sylwestrowe dla młodzieży i dorosłych oraz dla niepełnosprawnych.

Najwięcej propozycji przygotował Ruch Światło-Życie, który organizuje aż trzy bale: w Przemyślu, Jarosławiu i Maćkowicach. Organizatorzy zapewniają ciepłe posiłki, napoje, dobrą zabawę i Eucharystię w nocy.

W Przemyślu imprezę w rytmach „Nowej Kultury” poprowadzi wodzirej, a w Jarosławiu zagra orkiestra. W oazowym domu rekolekcyjnym w Maćkowicach odbędzie się natomiast trzydniowa Noworoczna Oaza Modlitwy. Początek 30 grudnia, chętni mogą przyjechać tylko na bal sylwestrowy, który rozpocznie się Mszą św. o 15.00.

Sylwestra organizuje także Ruch Apostolstwa Młodzieży. Zabawa rozpocznie się o 19.00 w hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 w Przemyślu. W nocy Eucharystia. O 18.00 bal sylwestrowy w swoim ośrodku „Nadzieja” w Dubiecku rozpocznie KSM. Sylwestrowo-noworoczne spotkanie zakończy się 1 stycznia Mszą św. i opłatkiem z arcybiskupem Józefem Michalikiem.

Specjalną propozycję dla osób niepełnosprawnych przygotowała Caritas. W dniach 30 grudnia 2010 – 1 stycznia 2011 organizuje w ośrodku w Rajskiem rekolekcje połączone z zabawą sylwestrową.

Msze św. dziękczynne za kończący się rok i o pomyślność w 2011 r., świadectwa członków wspólnoty i ślub w noc sylwestrową – tak zapowiada się powitanie Nowego Roku w tych kościołach Kielc, przy których działają wspólnoty naokatechumenalne.

Przy parafii św. Franciszka z Asyżu, prowadzonej przez ojców kapucynów działają cztery wspólnoty neokatechumenalne. – „Przed północą rozpocznie się liturgia Słowa z podsumowaniem starego roku i rozważaniami, co wydarzyło się w tym czasie. Odbędzie się także ślub we wspólnocie. Msza św. kończy się już w 2011 roku” – zapowiada o. Adam Sroka OFM Cap., proboszcz parafii.

Podobnie będzie witany nowy rok w kościele św. Józefa Robotnika, gdzie jest 8 wspólnot neokatechumenalnych. – „Po zakończeniu części religijnej często spotykamy się po kilka rodzin w domach, ale nie ma zwyczaju organizowania balu sylwestrowego dla całej wspólnoty” – mówi KAI ks. Dariusz Gącik, odpowiedzialny za Drogę Neokatechumenalną w diecezji kieleckiej.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Krakowie zaprasza wszystkich chętnych na Bal Sylwestrowy, który odbędzie się przy parafii NMP Królowej Polski na Woli Justowskiej. Spotkanie zainauguruje Msza Św., po której rozpocznie się zabawa. W programie m.in. konkurs na króla i królową balu oraz karaoke.

Bal Sylwestrowy organizowany w tym roku przez Oddział KSM w Krakowie odbędzie się w dużym spichlerzu przy parafii NMP Królowej Polski na Woli Justowskiej. Na zabawie obowiązują stroje wieczorowe.

W programie imprezy oprócz wspaniałej zabawy zaplanowano konkurs na króla i królową balu, a także karaoke oraz fajerwerki.

„Sylwester rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą Św., która stanowi ważny element dla każdego KSM–owicza” – przypomina Katarzyna Kucik. „Zabawa organizowana przez KSM jest bezalkoholowa - chcemy pokazać, że bez alkoholu można się świetnie bawić. To też świetna okazja do poznania wspaniałych ludzi i nawiązania nowych znajomości” – dodaje.

Miłośnicy gór mogą spędzić sylwestrową noc na Jaworzynie Krynickiej (1114 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. Nowy Rok zostanie przywitany po Mszy św., odprawionej obok schroniska. Będzie ognisko, fajerwerki i wspólne śpiewanie kolęd. Rok temu na Jaworzynie spotkało się ok. 1,6 tys. osób z całej Polski.

Pielgrzymka organizowana jest od ponad 20 lat. Przy ołtarzu polowym o godz. 22.30 rozpocznie się Msza św.

Od kilkunastu lat parafia Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju organizuje pielgrzymki na szczyt Jaworzyny Krynickiej, można więc wybrać się na Mszę zorganizowaną grupą. Spotkanie pielgrzymów i wyjście rozpocznie się o godzinie 19.00. Marsz potrwa ok. 2,5 godziny. Niektórzy wchodzą na szczyt z Czarnego Potoku. Można także wjechać kolejką gondolową. Po północy kolej będzie zwozić tylko turystów lub narciarzy w dół.

Osoby, które chcą skorzystać z tej propozycji muszą ubrać się ciepło i mieć wygodne buty. W zależności od pogody trzeba być przygotowanym na spędzenie kilku godzin w warunkach zimowych. Przyda się więc ciepła herbata w termosie, kanapki oraz latarka lub pochodnie. Pomocą służyć będą pracownicy GOPR-u.

„Antysylwester” w klasztorze na przekór zwyczajowi hucznej zabawy, spędzony w ciszy murów opactwa w Tyńcu – to propozycja benedyktynów dla tych, którzy szukają nietypowej oferty sylwestrowej: ciszy, modlitwy i kontemplacji. Pomysł świętowania Nowego Roku w odosobnieniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem - wolnych miejsc zabrakło już we wrześniu.

„Zauważamy coraz większe zainteresowanie taką formą spędzenia sylwestra, czyli w ciszy, medytacji, z dala od codziennego zgiełku i spraw, po to, aby się wyciszyć” - mówi o. Jan Paweł Konobrodzki, benedyktyn z Tyńca. „Przygotowaliśmy dla gości pewne propozycje m.in. udział w Mszy św. o północy, wspólne kolędowanie, spowiedź, rozmowy z mnichami, ale nie narzucamy żadnego programu, aby nikt nie czuł się zmęczony, nie śpieszył się” - tłumaczy. Z oferty „antysylwestrowej” w klasztorze korzystają ludzie w przedziale od 35 lat wzwyż, często przyjeżdżają też rodziny z dziećmi.

W tym roku sylwestra u benedyktynów spędzi 75 osób. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem, a miejsca trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W tym roku wolne miejsca skończyły się we wrześniu. Benedyktyni z myślą o przyjezdnych wyremontowali dwa lata temu tzw. Wielką Ruinę, czyli dawną klasztorną bibliotekę i w niej urządzili Dom Gości z widokiem na Wisłę. Pokoje przygotowane są ascetycznie, są w nich łazienki, jest dostęp do internetu, ale nie ma telewizora. Zamiast numerów pokoje noszą imiona mnichów i mniszek związanych z zakonem np. pokój Anzelma.

Ostatni dzień starego roku chętni mogą rozpocząć od jutrzni o godz. 6.00 i Mszy św. Zainteresowani mogą także skorzystać z porannej medytacji. Po śniadaniu benedyktyni zapraszają na zwiedzanie klasztoru, a także spotkania i rozmowy z mnichami. Natomiast po obiedzie goście mogą napić się wspólnie kawy i skosztować ciasta. Po kolacji zakonnicy zapraszają do uczestnictwa w nieszporach i adoracji.

Nowy Rok benedyktyni witają Mszą św. Po niej na krużgankach częstują wszystkich gości ziołową herbatą i ciastkami, wówczas jest także czas na wspólne składanie życzeń. Także 1 stycznia chętni będą mogli wziąć udział w benedyktyńskich nabożeństwach: o godz. 5.45 zaczyna się jutrznia, później godzina czytań, noworoczne śniadanie i Msza św. z chorałem gregoriańskim. Na zakończenie goście będą mogli spotkać się z o. Leonem Knabitem.

Bal sylwestrowy dla osób niepełnosprawnych odbędzie się 29 grudnia w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Swój udział w balu zapowiedziało do tej pory ponad 500 osób.
Sylwestrowy bal poprzedzi Eucharystia o godz. 16.00 pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Po Mszy św. nastąpi dzielenie się opłatkiem i wspólna zabawa.

Spotkanie organizuje biskup pomocniczy Marek Mendyk, duszpasterz osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej wraz z Caritas diecezjalną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W górach, w klasztorze, parafii ... sylwester
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.