#WieczornyPaciorek: kochać, to naśladować godnie Jezusa

#WieczornyPaciorek: kochać, to naśladować godnie Jezusa
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
Kuba Niedzielski SJ

Miłosierny Samarytanin z Ewangelii to oczywiście sam Jezus. Znamy ten fragment tak dobrze, że chyba wszystko wydaje się być oczywiste. Ale kim są pozostałe postacie z tej historii? Kim w tym fragmencie jesteś Ty?

Samarytanie i Izraelici nie byli przyjaciółmi. Wręcz przeciwnie - byli wrogami. Samarytanie zostali osiedleni na ziemiach Izraela w czasie ich wysiedlenia. Żydzi nie mogli zbliżać się do Samarytan bo uznawali ich za nieczystych. A jednak kiedy Izraelita potrzebuje pomocy, jest na granicy śmierci, to z całej trójki, która mija go na drodze, zatrzymuje się przy nim jego wróg - Samarytanin. To, że w przypowieści jest to obraz Jezusa, który pochyla się nad każdym z nas kiedy upadamy, wiemy doskonale. Jednak co z pozostałymi osobami, które tam są? Wydawać by się mogło, że poszkodowanego mijają osoby wierzące, wyznające wiarę w Boga. Takie, które "powinny pomagać".  Jak często my umiemy pomóc nieprzyjacielowi? Jak często realną pomoc zastępujemy "pomodleniem się za kogoś"? Jezus dając nam przykazanie miłości nie mówi o kochaniu tylko tych nam bliskich. Mówi także o tych, których obecność często bywa dla nas niewygodna, być może bolesna. Jak często nasze "pomodlę się za nią / za niego" jest formą ucieczki od namacalnego wsparcia, którego moglibyśmy udzielić? Czy nasza wiara, nie staje się czasem wymówką do nie niesienia pomocy drugiemu? Jezus nie oczekuje od nas, że będziemy Go wychwalać. On oczekuje, że będziemy Go naśladować. A to znaczy żyć tak jak On żył. Kochać nieprzyjaciół i nieść pomoc tym, którzy na nasz "ludzki" rozum na pomoc nie zasługują.

Poświęć 15 minut na spotkanie z Bogiem, który pragnie pomóc także tobie. Bez względu co zrobiłeś, co przeżywasz, On nigdy nie przejdzie koło ciebie obojętnie.

***

#WieczornyPaciorek to nie jest jakiś tam "paciorek". Pod tą nazwą kryje się specjalna modlitwa, która pozwoli ci zmienić podejście do wielu spraw, złapać dystans, odnaleźć pokój, wyciszyć się i - co najważniejsze - odnowić więź z Bogiem. Potrzebujesz chwili wytchnienia, ale nie wiesz, jak wśród nawału codziennych obowiązków wygospodarować choćby kilka minut? Wiemy, jak ci pomóc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

#WieczornyPaciorek: kochać, to naśladować godnie Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.