Dzięki tym sposobom i aplikacjom na nowo odkryjesz Pismo Święte

Dzięki tym sposobom i aplikacjom na nowo odkryjesz Pismo Święte
fot. Priscilla Du Preez / Unsplash

Nie można być chrześcijaninem bez Słowa Bożego. Czytanie Pisma Świętego nie jest jednak tym samym, co czytanie zwykłej książki i czasami wymaga wskazówek. W Tygodniu Biblijnym proponujemy wam 5 sposobów czytania Słowa Bożego i krótki przewodnik po aplikacjach związanych z Pismem Świętym. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Lectio Continua

Jest to najbardziej podstawowy sposób czytania Słowa Bożego. Można powiedzieć, że czyta się je po kolei, od deski do deski. Nie trzeba wcale zaczynać od Starego Testamentu. Dobrym pomysłem, może być przeczytanie w ten sposób na przykład Nowego Testamentu lub konkretnej Ewangelii. Wybierając ten sposób, warto jednak pamiętać, żeby Słowo Boże w nas "pracowało", czyli zadbać przynajmniej o kilka minut refleksji nad przeczytanym fragmentem.

DEON.PL POLECA

Lectio Divina

To modlitwa na bazie Pisma Świętego, popularna wśród Ojców Kościoła, a potem aplikowana do różnych form duchowości zakonnej, szczególnie w średniowieczu. Elementy jej występują również w duchowości ignacjańskiej i są wykorzystywane szczególnie podczas tzw. rekolekcji ignacjańskich w postaci medytacji czy też kontemplacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Lectio Divina w pięciu prostych korkach:

 • Przygotowanie a więc poproszenie Ducha Świętego o usunięcie przeszkód, które mogą zakłócić modlitwę
 • Czytanie Słowa Bożego oraz próba jego zrozumienia, na przykład za pomocą komentarza
 • Pogłębienie czyli próba zapamiętania ważnych dla mnie zdań, fragmentów, słów, odkrycie tego, co Bóg chce przez swoje Słowo powiedzieć do mnie
 • Osobista modlitwa, może nią być dziękczynienie, uwielbienie i przedstawienie próśb
 • Podjęcie konkretnych życiowych decyzji, które nasuwają się po lekturze Słowa Bożego i wprowadzenie ich w życie

Słuchanie Słowa Bożego w czasie Eucharystii

Każda Msza Święta jest ucztą. W jej trakcie karmimy się zarówno Ciałem i Krwią Jezusa, jak również Słowem Bożym. Warto jak najczęściej w niej uczestniczyć. Słuchając Słowa Bożego w czasie Eucharystii, powinniśmy wierzyć, że wspólnota Kościoła, pod natchnieniem Ducha Świętego, przygotowała konkretny fragment na dany dzień. I jest on skierowany do nas.

Czytanie dowolnego fragmentu Pisma Świętego

Wbrew pozorom to bardzo popularny sposób lektury Pisma Świętego. Wybierając go, warto jednak pamiętać o tym, że sporo fragmentów Słowa Bożego trudno jest odczytywać, nie znając ich szerszego kontekstu. Fragmenty, które można czytać w taki sposób to bez wątpienia Psalmy i Ewangelie.

Czytanie tematyczne i plany czytania

W Piśmie Świętym możemy znaleźć odpowiedź niemal na każde pytanie i każdą sytuację, w jakiej się znajdujemy. Czasem potrzebny jest szerszy kontekst, ale jest to możliwe. Jeśli jest ci smutno, masz do podjęcia jakąś ważną decyzję, stresujesz się rozmową o pracę, cierpisz lub jesteś chory, w Piśmie Świętym są fragmenty, które przyniosą pokój i nadzieję.

Aby znaleźć odpowiedni plan czytania, można wpisać odpowiednie zapytanie w Google. Dla tych, którzy wolą mieć wszystko poukładane, polecamy aplikację Biblia (można ją pobrać na Androida, iOS, oraz korzystać z niej w przeglądarce). Jest tworzona przez protestantów i nie znajdziemy w niej klasycznych sigli ze Słowem na każdy dzień, ale plany czytań są w niej bardzo rozbudowane.

 

Aplikacje, które ułatwiają czytanie (i słuchanie) Pisma Świętego:

 • Pismo Święte - najważniejsza i najbardziej podstawowa aplikacja ze Słowem Bożym oraz wieloma przydatnymi funkcjami jak na przykład modlitewnik, brewiarz i czytania na każdy dzień. To prawdziwy niezbędnik w telefonie katolika. Aplikacja wciąż się rozwija. Dodano do niej również plany czytań (iOS, Android)
 • Modlitwa w drodze - aplikacja, której nie trzeba przedstawiać osobom związanym z jezuitami i duchowością ignacjańską. W całym internecie nie ma drugiego takiego projektu. Korzystanie z "Modlitwy w drodze" zajmuje tylko parę minut dziennie i naprawdę pogłębia życie duchowe (iOS, Android, Spotify, wersja w przeglądarce)
 • iMolytva - ukraiński odpowiednik Modlitwy w drodze, przygotowany z myślą o uchodźcach z Ukrainy (wersja w przeglądarce)
 • Cisza - jest najmłodszą ale pięknie wydaną aplikacją ze Słowem Bożym. Łączy w sobie czytania na każdy dzień (Psalm i Ewangelię) oraz praktyczny minutnik, ułatwiający medytację (iOS, Android, jest dostępna również na komputery Mac)
 • Biblia Audio Superprodukcja - biblijne słuchowisko, które cechuje jakość wykonania. Polska wersja została nagrana przez niemal 500 aktorek i aktorów, 10 000 statystów. Jest w pełni udźwiękowione, ze specjalnie skomponowaną muzyką symfoniczną. Udział w słuchowisku wzięli między innymi: Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Jan Englert (Mojżesz), Franciszek Pieczka (Abraham), Danuta Stenka (Judyta), Jerzy Trela (Bóg), Anna Dymna (Psalm 5), Małgorzata Kożuchowska została narratorką Ewangelii św. Jana, a Wojciech Malajkat narratorem Apokalipsy św. Jana. Za dostęp do pełnej wersji trzeba zapłacić ale warto (iOS, Android, kanał na YT)
 • Wspomniana wcześniej Biblia - to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o Słowo Boże. Jest szczególnie przydatna w przypadku planów czytania. Niestety, obecnie nie ma w niej katolickiej wersji Pisma Świętego i czytań na każdy dzień (iOS, Android, wersja w przeglądarce)

Kiedyś pilot wycieczek, obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem, wędrować po górach i szukać wokół śladów obecności Boga. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży oraz internetowy modlitewnik do św. Józefa. Można go śledzić na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Dzięki tym sposobom i aplikacjom na nowo odkryjesz Pismo Święte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.