„Fiducia supplicans”. Czy papież zmienia nauczanie Kościoła w sprawie homoseksualizmu?

„Fiducia supplicans”. Czy papież zmienia nauczanie Kościoła w sprawie homoseksualizmu?
(Fot. Podcast Jezuicki/materiały własne)

W najnowszym odcinku „Podcastu Jezuickiego” Dominik Dubiel SJ i Łukasz Sośniak SJ rozmawiają na temat watykańskiego dokumentu „Fiducia supplicans”, poświęconemu duszpasterskiemu znaczeniu błogosławieństw. Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary pogłębia znaczenie ewangelicznego błogosławieństwa i w tym kontekście dotknęła tematu błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych, w tym osób tej samej płci.

- W mediach pojawiło się wiele materiałów komentujących tę watykańską deklarację, koncentrujących się jednak wyłącznie na kwestii relacji Kościoła i osób LGBT+. Niestety materiały te pomijały najczęściej najważniejsze poruszone w dokumencie tematy. Media społecznościowe wkrótce zaroiły się od sprzeciwów, protestów i zarzutów skierowanych do Stolicy Apostolskiej i pod adresem papieża. Nieprzychylne komentarze zarzucały Ojcu Świętemu niejasność głoszonego przez niego nauczania, a także sianie zgorszenia i zamętu wśród katolików - mówią jezuici w swoim podcaście.

DEON.PL POLECA


- Większość z tych publikacji powstała jednak jeszcze przed wydaniem polskiego tłumaczenia deklaracji. Zdradzały one często nie tylko nieznajomość tekstu „Fiducia supplicans”, ale niestety także brak zainteresowania jego treścią. Zarzut o sianie zamętu jest więc zasadny, dotyczy jednak bardziej sposobu działania niektórych mediów niż papieża i Dykasterii Nauki Wiary - dodają.

W najnowszym podcaście gościem Dominika Dubiela SJ i Łukasza Sośniaka SJ jest ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” i poznańskiego Radia Emaus.

- Rozmawiamy o pomijanej przez większość mediów rzeczywistej treści deklaracji „Fiducia supplicans”, ale nie uciekamy także od zarzutów, które pojawiły się po jej publikacji. Cytujemy konkretne komentarze opublikowane na X (dawnym Twitterze) i próbujemy wyjaśnić, co tak naprawdę mówi na te tematy deklaracja. Krótkim komentarzem dotyczącym rzeczywistego jej znaczenia podzielił się z nami również o. James Martin SJ - dodają.

- W naszej rozmowie pojawia się także wątek kondycji mediów. Mówimy o dyktaturze nagłówków, która sprawia, że zamiast rzetelnej informacji dziennikarze ślizgają się po powierzchni spraw. W naszej rozmowie nie pomijamy także mediów katolickich, które w informowaniu o działalności papieża i Stolicy Apostolskiej powinny grać główne skrzypce, mieć przemyślane strategie i stawiać na jakość. Czy tak rzeczywiście jest? Odpowiedź w podcaście. Zapraszamy! - zaznaczają.

Posłuchaj całości:

kompozytor, dyrygent, pianista. Absolwent jezuickiej Akademii Ignatianum oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie studiuje teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Mieszka w Rzymie.

(ur. 1982) absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa. Przez wiele lat pracował jako redaktor lokalnych mediów częstochowskich i Radia Jasna Góra. Od 2015 r. jezuita. Obecnie pracuje w Radiu Watykańskim, współpracuje z „Życiem Duchowym”. Jego pasją i najlepszym sposobem na relaks jest literatura
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Fiducia supplicans”. Czy papież zmienia nauczanie Kościoła w sprawie homoseksualizmu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.