Głoszenie Chrystusa wymaga zaufania Bogu

Głoszenie Chrystusa wymaga zaufania Bogu
Kard z „The Chosen”. Nikodem rozmawia z Jezusem (Fot. The Chosen/Youtube)

 Tylko ewangelista Łukasz pisze o siedemdziesięciu dwóch uczniach, którzy zostają wysłani z misją. Ona nie jest zarezerwowana tylko dla apostołów. Tych siedemdziesięciu dwóch to symbol każdego ucznia. 

Czytania dnia: Hi 19,21-27; Łk 10.1-12

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę sporą grupę uczniów, którą Jezus po dwóch wysyła do każdego miasta i miejscowości. Przyjrzę się okolicznościom ich misji, miejscom i ludziom, których odwiedzają. Jakie odczucia budzą we mnie słowa Pana?

Myśl: Tylko ewangelista Łukasz pisze o siedemdziesięciu dwóch uczniach, którzy zostają wysłani z misją. Ona nie jest zarezerwowana tylko dla apostołów. Tych siedemdziesięciu dwóch to symbol każdego ucznia. Wszyscy mamy głosić dobrą nowinę, nie polegając na środkach materialnych czy własnej przemyślności, tylko na zaufaniu Panu i gościnności ludzi. Apostoł Chrystusa jest pokorny, nastawiony pokojowo, skoncentrowany na swojej misji. Pan zachęca nas, byśmy nieśli pokój mesjański, byli wolni od żywieniowych tabu czyli też kulturowych schematów i gotowi na przyjęcie krzyża. Los Pana staje się losem ucznia.

Emocja: Nie noście, nie przechodźcie... Ubóstwo i bezinteresowność to konieczne atrybuty misji. Głoszenie Chrystusa wymaga skromności i zaufania Bogu. Skromność, brak sensacji czy wystawności i nie narzucanie siłą nauki Pana, to jest Jego droga, Jego krzyż i zmartwychwstanie.

Wezwanie: Poproszę o łaskę świadomej odpowiedzialności za misję, która została mi powierzona. Podziękuję za wierność Kościoła przez wieki tej misji, którą mu powierzył Pan.
Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli tylko online.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

Głoszenie Chrystusa wymaga zaufania Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.