Jak mądrze decydować, gdy problemy cię przerastają? Pomoże ci zasada lodówki
Jak rozeznawać w trudnych sytuacjach życiowych? Kryzysy, niepokój i lęk nie zwalniają nas z konieczności decydowania o swoim życiu. Emocje, które nam wtedy towarzyszą, nie sprzyjają jednak podejmowaniu dobrych decyzji. Jak sobie radzić? Jak podejmować dobre decyzje w życiowym kryzysie? Podpowiada jezuita o. Nicolaas Sintobin.
Gdy trudna sytuacja zawładnęła twoim życiem
Masz poważny problem w pracy, nierozwiązywalny konflikt, traumatyczne doświadczenie, trudną relację lub coś podobnego. Ta sytuacja pochłania ogromną ilość twojego czasu, energii i uwagi, zwłaszcza dlatego, że wywołuje w tobie duże poruszenie, powoduje gniew lub niepokój. Zawładnęła twoim życiem do tego stopnia, że gdy tylko przestajesz być zajęty, absorbuje całą twoją uwagę i trudno ci słuchać tego, co serce mówi o innych ważnych sprawach.
Poznaj zasadę lodówki, która może ci pomóc w kryzysie
Ulgę może przynieść stosowanie zasady lodówki. Polega ona na tym, że wkładasz problem na pewien czas do lodówki, żeby mógł ostygnąć. Pozwalasz sobie na chwilę o nim zapomnieć. Zasada lodówki może być pożyteczna i uwalniająca z kilku powodów. Przyjrzyjmy się historii, która nam o tym opowie.
Lauren razem z innymi członkami rodziny otrzymała spadek po bogatym wujku. Radość nie trwa długo, bo podział majątku prowadzi do zaciekłych kłótni. Zaangażowani zostają prawnicy, sprawa idzie do sądu. Lauren nie może spać. Przeklęty spadek prześladuje ją w dzień i w nocy. Na dodatek doszło do impasu. Lauren decyduje się zapomnieć o sprawie na następne pół roku. Po kilku dniach odzyskuje równowagę i znowu może się cieszyć małymi rzeczami. Po upływie sześciu miesięcy zauważa, że ma dużo spokojniejsze nastawienie do sporu. Po raz pierwszy przychodzi jej do głowy, że mogłaby zaproponować innym spadkobiercom kompromis. Jest teraz gotowa na znalezienie wyjścia i na porozumienie.
Nie musisz poświęcać całej uwagi jednemu problemowi
Odpuszczenie problemu na pewien czas może ci uświadomić, że nie musisz poświęcać całego swojego czasu i uwagi jednemu problemowi, nawet jeśli tak było w przeszłości. Na nowo odkrywasz inne ważne sprawy w swoim życiu. Uświadamiasz sobie, że wokół jest tyle dobrych rzeczy i wspaniałych ludzi, o których istnieniu już prawie zapomniałeś. Możesz znowu się nimi zająć bez poczucia winy z powodu tego, że nie oddajesz się całkowicie tej nieszczęsnej sprawie. Wracają siła i radość, a w twoim życiu znajduje się miejsce na twórczość i nowe pomysły.
Możesz też zauważyć, że w ostatnim czasie nie potrafiłeś się prawdziwie modlić, bo wszystko skupiało się na tym jednym problemie. Przez włożenie go do lodówki dajesz sobie pozwolenie, by znów szeroko rozłożyć swoją antenę na modlitwie. Co za ulga! Doświadczenie pokazuje, że gdy wyciągasz problem z lodówki, sytuacja w międzyczasie naprawdę mogła się zmienić.
Czasami wydaje się, że problem wyparował. Obsesja na jego punkcie rozdęła sprawę ponad wszelką miarę. Trudność może wciąż istnieć, ale stała się mniej absorbująca i nie wymaga natychmiastowej reakcji. Można spojrzeć na nią z dystansu. Negatywne uczucia stały się mniej intensywne. Nowa perspektywa pozwala ci podejść do problemu bardziej konstruktywnie.
Jak rozeznawać, gdy masz kryzys?
Kryzys należy rozumieć jako doświadczenie impasu, który postrzega się jako problem. Często towarzyszy mu chaotyczne następstwo sprzecznych uczuć. Jak w przypadku smutku, tak i tutaj Ignacy podpowiada nam, by nie robić tego, co może wydawać się najbardziej naturalne. Gdy przeżywasz kryzys, zwykle chcesz wyjść z niego tak szybko, jak to możliwe.
Rada Ignacego jest dokładnie przeciwna. W czasie kryzysu lepiej jest powstrzymać się od dokonywania wyborów. Sugeruje też, by w miarę możliwości niczego nie zmieniać. Lepiej jest trzymać się decyzji, które podjąłeś wcześniej, gdy byłeś spokojny i dobrze orientowałeś się w sytuacji. Wybory dokonane w takich okolicznościach są lepsze niż jakiekolwiek pochopne zmiany, których mógłbyś teraz dokonać. Nie podawaj zatem w wątpliwość podjętych wcześniej decyzji. Poczekaj, aż znowu wypłyniesz na spokojniejsze wody. Wtedy będziesz w stanie rozeznać, co robić.
To pierwszy odcinek naszego adwentowego cyklu o rozeznawaniu. Zapraszamy w poniedziałki na kolejne odcinki.
Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy dla Was na Adwent!
Pomódl się adwentową modlitwą przygotowaną specjalnie dla naszych Czytelników:
Modlitwa o łaskę i miłość dla ciebie i twoich bliskich. Módl się nią zwłaszcza wtedy, gdy ludzie cię denerwują
---
Tekst jest fragmentem książki "Zaufaj swoim uczuciom. Jak dokonywać mądrych wyborów" Nikolaasa Sintobina SJ, wydanej nakładem Wydawnictwa WAM. Tytuł, lid i śródtytuły pochodzą od redakcji.
Nikolaas Sintobin – flamandzki jezuita i kierownik duchowy zainteresowany posługą w Internecie oraz odkrywaniem nowych sposobów pomagania ludziom w odnajdywaniu Boga. Zanim w 1989 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, przez krótki czas pracował jako prawnik. Studiował w Brukseli, Paryżu i Santiago de Chile.
Skomentuj artykuł