Jak umawiać się na randki przez internet? 9 zasad, których powinieneś przestrzegać

Jak umawiać się na randki przez internet? 9 zasad, których powinieneś przestrzegać
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: Catholic Link Tristan Rios

W przestrzeni internetowej ludzie niekoniecznie przedstawiają się takimi, jacy są rzeczywiście. I nie łudźmy się, niestety, że inaczej jest w świecie katolickim.

Musimy mieć świadomość, że w przestrzeni internetowej ludzie niekoniecznie przedstawiają się takimi, jacy są rzeczywiście. I nie łudźmy się, niestety, że inaczej jest w świecie katolickim. Trzeba więc podjąć wszelkie środki ostrożności, aby chronić swoje serce, umysł, duszę i samopoczucie fizyczne, gdy mamy do czynienia z wirtualnymi związkami. Dlatego zanim zdecydujemy się na szukanie nowych znajomości w sieci, warto zaczerpnąć w tej kwestii opinii od kogoś, kto już ma za sobą takie doświadczenie, oto kilka wskazówek od takiej osoby:

DEON.PL POLECA1. Zacznij powoli

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, ciągle próbujemy nadążyć za biegnącym światem, w którym wszystko się dzieje się tu i teraz. Związek, zwłaszcza relacja online, wymaga czasu, żeby móc się rozwinąć. Nie podawaj w sieci wszystkich osobistych danych od razu. Twoje prawdziwe nazwisko, adres domowy, urodziny i miejsce pobytu nie powinny być ujawniane komuś, kogo znasz tylko wirtualnie. Przed ujawnieniem tych informacji skorzystaj z kilku innych strategii.

2. Poproś o rozmowę wideo

Komunikacja przez telefon i Snapchat daje sporo możliwości oszukania drugiej osoby, dlatego następnym krokiem w weryfikowaniu czyjejś tożsamości jest rozmowa wideo. Zaproszenie przyjaciela online na rozmowę wideo przez Skype lub Google+ to bezpieczny sposób sprawdzenia tożsamości fizycznej. Nie martw się o to, że zabrzmisz jak paranoik, ponieważ istnieją uprzejme i subtelne sposoby, aby poprosić o kolejny krok w przyjaźni online.

3. Korzystaj z tradycyjnej poczty

Nie chodzi o to, aby zdobyć czyjś adres zamieszkania, dowiedzieć się, gdzie dokładnie mieszka. Oczywiście Ty również nie podawaj adresu domowego nikomu, bo nie wiesz, kto tak naprawdę siedzi “po drugiej stronie" ekranu i w jaki sposób wykorzysta te informacje. Bezpieczniejszym sposobem jest użycie skrzynki pocztowej. Tradycyjna wymiana listów za pośrednictwem poczty może zwiększyć Waszą formę komunikacji i nauczyć was więcej o sobie. Nie chciałbyś poświęcić trochę czasu, aby napisać przemyślany list, nie spodziewając się natychmiastowej odpowiedzi?

4. Utrzymuj swoje granice emocjonalne

Przyjemnie jest zacząć marzyć o reszcie swojego życia z nowym/nową chłopakiem/dziewczyną, którego/którą właśnie "poznałeś/aś". Niestety myśl o spotkaniu ze wspaniałym partnerem online została dziś wyidealizowana i stała się doskonałą rzeczywistością dla społeczności takich jak katolicki Twitter. Większość "ogłoszeń" pochodzi od osób uchodzących za ideał przyszłego małżonka, głównie ze względu na wyobraźnię użytkowników.

Bądź ostrożny odnośnie tego, ile czasu spędzasz online z osobą, której nigdy nie spotkałeś. Dzielenie się osobistymi opowieściami, swoimi celami, marzeniami i aspiracjami jest dobre, ale rozważnie dawkuj te informacje. Nie spełniaj swoich potrzeb w zakresie przyjaźni i porad, zwierzając się zbyt szybko i szczegółowo osobie, która póki co istnieje dla ciebie tylko wirtualnie.

Piękno kryjące się za spotkaniem z kimś jest zawarte w tym, kim naprawdę ten ktoś jest jako osoba, a nie w tym, jak kreuje się w swoich "tweetach". Niech twoja relacja rozwija się w zgodzie z planem Bożym, w odpowiednim, według Niego, czasie.

5. Bądź sobą

To oczywiste, inaczej byłbyś tym, kto tworzy fałszywą tożsamość, a przed takim postępowaniem tutaj przestrzegamy.

Posiadając wirtualny profil (anonimowy lub nie), możesz dowolnie pokazywać siebie tak, jak chcesz. W prawdziwym życiu nie edytujesz rzeczy, które właśnie powiedziałeś do grupy ludzi, ani nie dodasz filtru do swojego wyglądu. Media społecznościowe mogą być ucieczką, aby stworzyć własne "edytowane życie". Możesz publikować zdjęcia, na których zawsze dobrze wyglądasz lub wrzucać posty, które sugerują, że twoje życie jest przygodą, w której nie ma miejsca na monotonię.

Oczywiście publikowanie takich rzeczy nie jest złe, pod warunkiem, że wybierasz do publicznej publikacji to, co najlepsze, a nie koloryzujesz rzeczywistość. Jednak jeśli chodzi o budowanie relacji z kimś, musisz być prawdziwy. Wszyscy mamy wady, a starając się przedstawiać siebie jako osobę doskonałą, przez pryzmat samych zalet, możesz kogoś zranić. Nie musisz ujawniać wszystkich swoich problemów czy sukcesów swojego życia po raz pierwszy, kiedy z kimś rozmawiasz, ale nie ukrywaj zmagań, które czynią cię bliższym drugiej osobie i sprawiają, że jesteś prawdziwy.

6. Zdobądź wsparcie przyjaciół

W miarę rozwoju nowej znajomości nie będzie nic złego w tym, aby zwrócić się z prośbą do swoich przyjaciół, aby również oni nawiązali kontakt z osobą, z którą prowadzisz znajomość online, wysłali jej zaproszenia do grona znajomych i śledzili na portalach społecznościowych. Nie odrzucaj niczyich porad i nie ignoruj ostrzeżeń sugerujących, że osoba, z którą rozmawiasz online nie jest rzeczywiście tą, za jaką się podaje. Rozważaj wszystkie pojawiające się opinie.

7. Spotkaj się (bezpiecznie!)

Jeśli zdecydujesz się spotkać realnie z osobą poznaną przez Internet, rób to wyłącznie w miejscach publicznych, najlepiej z przyjaciółmi/rodziną. W ten sposób będziesz z osobami, którym ufasz, które sprawiają, że będziesz czuć się bezpiecznie. Centra handlowe, kawiarnie i restauracje to świetna przestrzeń do takiego spotkania.

8. Módl się o wskazówki

Zawsze bądź obiektywny, rozważając swoją przyszłość z kimś, kogo poznałeś w sieci. Chociaż relacja z nowo poznaną osobą może się świetnie rozwijać, i jesteś podekscytowany faktem, że w końcu znalazłeś bliską ci osobę, to być może w woli Bożej jest, aby ta znajomość pozostała w sferze przyjaźni. Prawdziwie i uczciwie rozróżniaj czy Bóg wzywa cię, abyś zrobił ruch w kierunku rozwinięcia tego związku. Zwracaj się do niego z modlitwą o rozwagę i wskazówki dotyczące kolejnego kroku w stronę drugiej osoby.

9. Bądź pewny siebie

Nie bój się przestrzegać wszystkich powyższych środków ostrożności oraz zasugerować ich osobie, z którą rozmawiasz online. Każdy, komu prawdziwie zależy na twoim bezpieczeństwie nie poczuje się urażony żadnym z tych pomysłów. On lub ona zrozumie, że są to niezbędne kroki, aby rozwinąć wasz związek. Stań w swojej obronie, by uniknąć osób o fałszywych tożsamościach i oszustów.

Wejście do świata online pełnego katolików, podobnie myślących do ciebie jest niesamowicie ekscytujące. Szczególnie dla pobożnych nastolatków, którzy mogą mieć problemy z nawiązaniem kontaktu z większością swoich rówieśników ze szkoły. Pragnienie religijnej przyjaźni z pobożnymi ludźmi jest prawdziwe i dobre. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku poznawania ludzi online istnieje wiele zagrożeń, nieważne jak wiarygodne wydaje się być to społeczeństwo.

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu Catholic Link

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John Powell SJ

Ile razy w swoim życiu zastanawiałeś się, gdzie jest Twoje szczęście?

Gdzie zwykle go szukasz? W akceptacji ze strony ukochanej osoby? W tym, jak wyglądasz? W nowym samochodzie albo remoncie domu? Jeśli naprawdę chcesz odnaleźć...

Skomentuj artykuł

Jak umawiać się na randki przez internet? 9 zasad, których powinieneś przestrzegać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.