Jak wyglądały ostatnie dni Jezusa? Tego wykładu posłuchaj koniecznie w Wielkim Tygodniu

Jak wyglądały ostatnie dni Jezusa? Tego wykładu posłuchaj koniecznie w Wielkim Tygodniu
Dlaczego Ostatnia Wieczerza była dzień przed Paschą? Fot. Carlos E. Santa Maria / Depositpotos.com
Dobra Nowina / YouTube.com / mł

Dlaczego Jezus spożył paschę dzień wcześniej? Czy można dziś przejść tymi samymi ulicami, którymi Chrystus chodził po Jerozolimie? Dlaczego Rzymianie nie znosili przebywać w tym mieście w czasie żydowskich świąt?

O ostatnich rozdziałach Ewangelii św. Jana, opowiadających o męce i śmierci Jezusa, bardzo ciekawie opowiada ks. Arkadiusz Guz. Wykład, opublikowany na kanale YT Dobra Nowina, prowadzonym przez katolickiego vlogera Mikołaja Kapustę, został wygłoszony dla wspólnoty "Betlejem". Warto go posłuchać przed Wielkim Czwartkiem. 

DEON.PL POLECA
Co się wydarzyło podczas Ostatniej Wieczerzy?

Wykład jest oparty o Ewangelię św. Jana - opis Wieczerzy Pańskiej i wydarzeń z Wieczernika to duża część tej Ewangelii. Dlaczego właśnie u Jana ta część historii Jezusa jest tak rozbudowana? Jak wyjaśnia ksiądz, wynika to z faktu, że to właśnie św. Jan był umiłowanym uczniem Jezusa, świadkiem wszystkich wydarzeń, które mocno zapisały się w jego sercu. Dlatego opis męki i śmierci Jezusa jest u Jana zupełnie inny, niż w pozostałych Ewangeliach, a Jan podkreśla, że Jezus panuje nad sytuacją i każdy etap męki jest uzależniony od tego, co On mówi, jakie decyzje podejmuje. 

Ks. Guz pokazuje też w bardzo przystępny sposób, jak wyglądała Jerozolima za czasów Jezusa. jak wyjaśnia, obecna Jerozolima znajduje isę ok. 20 metrów nad ulicami, po których chodził Jezus. Opowiada też, dlaczego Rzymianie nienawidzili okupowanej przez siebie stolicy. Przyczyny były dwie. To tu zawsze zaczynały się rozruchy na tle religijnym, a zapach otaczający świątynię, w której sprawowany był kult ofiarniczy, czyli codziennie było mnóstwo krwi z zabitych kozłów i baranów, nie należał do najprzyjemniejszych. 

Posłuchaj całego wykładu:Ks. Arkadiusz Guz jest księdzem z diecezji pelplińskiej. Związany z duszpasterstwem rodzin, jest też instruktorem ZHP, inicjatorem „Kartuskiego Uwielbienia” i duszpasterzem oraz formatorem "Domowników Boga". Obecnie pracuje jako wikariusz parafii p.w. Trójcy Świętej w Sulęczynie.

Źródło: Dobra Nowina / YT

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Dziełem, czyli działaniem człowieka jest wiara w Jezusa, dziełem zaś Jezusa jest Eucharystia. Człowiek poprzez uczestnictwo w Eucharystii zaczyna żyć życiem Bożym, paschą, którą Jezus dokonuje w nim. Autor zachęca do pełnego zaangażowania w liturgię,...

Skomentuj artykuł

Jak wyglądały ostatnie dni Jezusa? Tego wykładu posłuchaj koniecznie w Wielkim Tygodniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.