Jezus do mnie także kieruje to słowo: powstań i żyj!

Jezus do mnie także kieruje to słowo: powstań i żyj!
Fot. depositphotos.com

Można "zacietrzewić się" w swoich przekonaniach, formach pobożności, formalizmie prawnym, zapominając, że najważniejsze jest "dobrze czynić" i "ratować życie".

Z ewangelii wg św. Łukasza:

W inny szabat wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku!» Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić; życie ocalić czy zniszczyć?» I spojrzawszy wkoło po wszystkich, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa i Jego uczniów w synagodze, pośród innych ludzi. Zobaczę też zaślepionych faryzeuszy, którzy z zaciętym sercem śledzą Pana. Przyjrzę się też człowiekowi z "uschłą" prawą ręką. Ona jest znakiem niezdolności do czynienia dobra. Stan serca, oka i ręki to opis kondycji człowieka, także mojej. 

Myśl: Jezus mówi do człowieka z bezwładną ręką: "podnieś się i stań na środku"! To wezwanie do powstania z martwych, zapowiedź tego, co jest misją Chrystusa. On przyszedł, aby nas wzywać do powstania z martwych. Jego zmartwychwstanie jest początkiem naszego życia. Jezus do mnie także kieruje to słowo: powstań i żyj! Jeśli mam możliwość, na słowo Pana wyciągnę swoją rękę, aby okazać pragnienie zmartwychwstania i życia. 

Emocja: "Wpaść w szał". Emocje faryzeuszów sięgają zenitu. Wszystko niby w dobrych intencjach obrony Prawa i szabatu, ale jest pełne pogardy dla słabych i grzesznych. Można "zacietrzewić się" w swoich przekonaniach, formach pobożności, formalizmie prawnym, zapominając, że najważniejsze jest "dobrze czynić" i "ratować życie". 

Wezwanie: Poproszę o łaskę wyciągnięcia ręki i uzdolnienia do czynienia dobra. Podziękuję za te sytuacje, które przywracają mnie do życia i do służenia innym. 

 

Tu znajdziesz czytania na poniedziałek 5 września 2022 r. - 1 Kor 5,1-8; Łk 6,6-11

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Jezus do mnie także kieruje to słowo: powstań i żyj!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.