Jezus jest innym nauczycielem. Nie jest wyniosły, nie narzuca się, daje wolność prostym i biednym
Jezus jest innym nauczycielem. Nie stosuje przemocy. Nie jest wyniosły. Nie narzuca się, a co więcej, daje wolność ‘prostym i biednym’, którzy za Nim idą. Jego ‘jarzmo’ jest pełne „miłosierdzia i współczucia dla bliźniego”.
Słowo na dziś (Mt 11,28-30)
Z ewangelii wg św. Mateusza: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».
Komentarz do Ewangelii (20.07.2023)
Obraz: W tym fragmencie mamy szereg obrazów, z których każdy wart jest rozważenie w odniesieniu do siebie: trud, obciążenie, zaproszenie do przyjścia, obietnica pokrzepienia, jarzmo, serce, brzemię i ukojenie… Zatrzymam się nad tym, który dzisiaj dla mnie ma większe znaczenie.
Myśl: To jest unikatowy fragment ewangelii św. Mateusza. Jest to opis-streszczenie postaci Chrystusa z pierwszej części Ewangelii i tego, co On czyni. ‘Jarzmo’ symbolizuje trud i ciężar interpretacji Prawa dokonywanej przez faryzeuszy i uczonych. Narzucili oni bowiem na Boże prawo gąszcz skrupulatnych przepisów, które dusiły człowieka i jego wolność. Jezus jest innym nauczycielem. Nie stosuje przemocy. Nie jest wyniosły. Nie narzuca się, a co więcej, daje wolność ‘prostym i biednym’, którzy za Nim idą. Jego ‘jarzmo’ jest pełne „miłosierdzia i współczucia dla bliźniego”.
Emocja: Ukojenie dla duszy. Ono nie przychodzi z lekceważenia i zapominania o wymaganiach Bożej miłości. Jest owocem przyjęcia zaproszenia do pójścia za Jezusem i naśladowania Go.
Wezwanie: Poproszę o zrozumienie, że Chrystusowe prawo miłości bliźniego to nie ciężar, ale ‘skrzydła’. Podziękuję Jezusowi, który zna nasze ‘utrudzenie i obciążenie’, że zachęca mnie po raz kolejny, abym „poszedł za Nim”. Zaplanuję sobie czas na wizytę w kościele i adorację Najświętszego Sakramentu.
Skomentuj artykuł