Jezus pokazuje w praktyce, jak unikać przemocy

Jezus pokazuje w praktyce, jak unikać przemocy
(Fot. pl.depositphotos.com)

Jezus pokazuje w praktyce, jak unikać przemocy. Nie chodzi o ‘poddanie się’, apatyczną rezygnację z reakcji, ale o wykonywanie zwyczajnych, pozytywnych gestów: ‘nie odpowiadajcie tym samym’, nie rozkręcajcie spirali zła i przemocy. To jest możliwe tylko w powiązaniu z miłością bliźniego, a zwłaszcza nieprzyjaciół.

Słowo na dziś (Mt 5,38-42)

Z ewangelii wg św. Mateusza: Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Obraz: Jesteśmy z Jezusem i tłumem ludzi nad jeziorem Genezaret i uczestniczymy w ‘Kazaniu na Górze’. Oczyma wyobraźni zobaczę siebie pośród słuchających Jezusa. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia.

Myśl: Mamy tutaj do czynienia z kolejną formułą „słyszeliście…, a Ja wam powiadam…”, za pomocą której Jezus wyjaśnia jak w praktyce ‘zło zwyciężać dobrem’. Odwołuje się do starotestamentowej zasady (‘prawo odwetu’), która miała w sposób kontrolowany regulować anarchizm i reakcję na zło. Jezus pokazuje w praktyce, jak unikać przemocy. Nie chodzi o ‘poddanie się’, apatyczną rezygnację z reakcji, ale o wykonywanie zwyczajnych, pozytywnych gestów: ‘nie odpowiadajcie tym samym’, nie rozkręcajcie spirali zła i przemocy. To jest możliwe tylko w powiązaniu z miłością bliźniego, a zwłaszcza nieprzyjaciół.

DEON.PL POLECA

Emocja: Odwet. Człowiek wiary nie może pozostać tylko na poziomie reakcji spontanicznych na zagrożenie i przemoc. One muszą być rozeznawane i formowane. Nie na zasadzie ‘odruchu’ ale raczej jako świadomy wybór. Wymaga to dojrzałości i świadomości. Nie wynika ze stoickiej postawy, ale jest odpowiedzialnym wyborem.

Wezwanie: Poproszę o umiejętność miłowania, czynienia dobra, nawet wobec ‘nieprzyjaciół’. Podziękuję Panu za Jego miłość każdego nie według zasług, ale z bezinteresownej miłości.
W chwili adoracji oddam cześć krzyżowi, który jest największym znakiem bezinteresownej Bożej miłości.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Jezus pokazuje w praktyce, jak unikać przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.