Poznanie Boga polega na osobowym spotkaniu z Nim

Poznanie Boga polega na osobowym spotkaniu z Nim
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

‘Mądrzy i roztropni’ to elita Izraela, rabini, faryzeusze, którzy burzyli się na słowa Jezusa i gorszyli Jego nauczaniem o biednych. ‘Prostaczek’ to przeciwieństwo do ‘mądrego i uczonego’. Objawienie Boga owym prostaczkom nie czyni z nich ‘uczonych’, nie tworzy nowej kasty. Oni odkrywają Boga w Jezusie z Nazaretu, nie za pośrednictwem doktryny czy moralności, ale w spotkaniu z osobą.

Słowo na dziś (Mt 11,25-30)

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Z ewangelii wg św. Mateusza: W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

DEON.PL POLECA

Obraz: Jezus wędruje po bliżej nieokreślonych przez Mateusza „ich miastach” Judei i Galilei. Naucza swoich uczniów i tych, którzy do Niego przychodzą. Oczyma wyobraźni zobaczę Pana, jak głosi Królestwo Boże i rozmawia ze swoim Ojcem.

Myśl: ‘Mądrzy i roztropni’ to elita Izraela, rabini, faryzeusze, którzy burzyli się na słowa Jezusa i gorszyli Jego nauczaniem o biednych (anawim Jahwe). ‘Prostaczek’ to przeciwieństwo do ‘mądrego i uczonego’. To byli ludzie niewykształceni, bez wiedzy religijnej, często pogardzani przez ‘elitę’. Objawienie Boga owym prostaczkom nie czyni z nich ‘uczonych’, nie tworzy nowej kasty. Oni odkrywają Boga w Jezusie z Nazaretu, nie za pośrednictwem doktryny czy moralności, ale w spotkaniu z osobą.

Emocja: „Wysławiam Cię, Ojcze”. Umiejętność zatrzymania się i zachwytu nad Bożym dziełem jest wielką sztuką. Dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy zachęcani, aby ‘wysławiać’ Boga za wielkie dzieła miłości, za Jego Serce, za łaskawość i dostępność dla wszystkich.

Wezwanie: Prośmy o łaskę prostoty i otwartości na Słowo Boga. Podziękuję za objawienie Boga pełnego miłosierdzia.
W chwili adoracji oddam cześć Sercu Pana Jezusa.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Poznanie Boga polega na osobowym spotkaniu z Nim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.